PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଧିନାୟକ ପଦ ଛାଡ଼ିବେ ବିରାଟ କୋହଲି, ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ପରେ କୋହଲି ଏହି ଫର୍ମାଟ୍‌ ଅଧିନାୟକ ପଦ ଛାଡ଼ିବା ନେଇ ସୋଶଲ ମିଡିଆରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ବିରାଟ
  • ||
  • କଟକ: ଦଶହରା ମୂର୍ତ୍ତି ଉଚ୍ଚତା ବିବାଦ ମାମଲା, ବାଲୁ ବଜାର ପୂଜା କମିଟି ଆବେଦନର ଉପରେ ଶୁଣାଣି ଶେଷ, ଆସନ୍ତା କାଲି ରାୟ ପ୍ରକାଶ କରିବେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ମାଓବାଦୀ କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଠାବ କଲେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ, ଶିବିର ଛାଡ଼ି ଛତ୍ରଭଙ୍ଗ ଦେଲେ ମାଓବାଦୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉତ୍କଳ ଆଲୁମିନା କାରଖାନାର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ହୀରାକୁଦ ଉପର ମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି, ସେମଲିଆ ରାସ୍ତା ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ୪ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ପାଣି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ନିଶାଶକ୍ତ ୩ ଯୁବକଙ୍କ ଜଘନ୍ୟ କାଣ୍ଡ, ବନ୍ଧୁକ ମୁନରେ ଯୁବକଙ୍କ ମଳ ଦ୍ବାରରେ ଭର୍ତ୍ତି କଲେ ଷ୍ଟିଲ୍ ଗ୍ଲାସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ ଗେଟ୍, ୨୮ ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ସୋର : ଫୁଲୁଛି କାଂଶ ବାଂଶ ନଦୀ, ରାସ୍ତାର ଉପରେ ୭ ରୁ ୮ ଫୁଟ୍ ପାଣି ପ୍ରବାହିତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୧୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଉପରମୁହାଁ ହେଲା କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୫୮୦ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ପୁରୀରୁ ତୀର୍ଥ ସାରି ଫେରିବା ବାଟରେ ଅଘଟଣ, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ବୋଲେରୋ, ୫ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ୧୩ ଜିଲ୍ଲାରେ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଥିବା ୨ ଅନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ଏଟିଏମ୍ ଲୁଟେରା ଗିରଫ, ଅନ୍ୟ ୨ ଫେରାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଡ଼େଲିଭରୀ ବୟ ଅପହରଣ ଘଟଣା, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରୁ ଯୁବକ ଓ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଆଣିଲା କମିଶନରେଟ୍ ପୋଲିସ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆସୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୧୮ରୁ ପୁଣି ଢ଼ାଳିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: କରାଳ ରୂପ ଧରିଛି ମହାନଦୀ, ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ବନ୍ୟା: ହୀରାକୁଦରେ ଖୋଲିବ ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ନରାଜରେ ଜଳସ୍ତର ସତର୍କ ସଙ୍କେତ ଟପିଲା
  • ||

ଆଣ୍ଡାମାନ ପହଁଞ୍ଚିଲା ଫାଷ୍ଟ-ସ୍ପିଡ୍ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍, ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ୨,୩୧୨ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଲା କେବୁଲ

https://khabar.ndtv.com/

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୦।୮: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆଜି ୨,୩୧୨ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ଚେନ୍ନାଇ-ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବର ଦ୍ବୀପ ପୁଞ୍ଜ(ସିଏନଆଇ) ଅପ୍ଟିକାଲ ଫାଇବର କେବୁଲ(ଓଏଫସି) ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଏହାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ପକାଯାଇଥିବା କେବୁଲ ପୋର୍ଟ ବ୍ଲେୟାରକୁ ସ୍ବରାଜ ଦ୍ବୀପ(ହେଭଲକ୍), ଲିଟର ଆଣ୍ଡାମାନ, କାର ନିକୋବର, କାମୋରତା, ଗ୍ରେଟ୍ ନିକୋବର, ଲାଗା ଆଇଲାଣ୍ଡ ଓ ରଙ୍ଗଟକୁ ମଧ୍ୟ ଯୋଡିବ। ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ଶିଳାନ୍ୟାସ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପୋର୍ଟ ବ୍ଲେୟାରରେ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ରେ କରିଥିଲେ ଓ ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଠ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟରେ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଛି।

ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ଆରମ୍ଭ ହେବା ଫଳରେ ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବର ଦ୍ବୀପ ସମୂହରେ ମୋବାଇଲ, ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ଓ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଲାଇନ୍ ଦୂରସଞ୍ଚାର ସେବା ଭଲ ଓ ଭରସାଯୋଗ୍ୟ ହେବ। ଏହି ସେବା ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଭାଗରେ ଆଗକୁ ଲାଗୁ ହେବ। ଏହାଦ୍ବାରା ସେଠାରେ ୪ଜି ସେବା ମଧ୍ୟ ସୁଧୁରିପାରିବ। ସବମରିନ୍ ଅପ୍ଟିକାଲ ଫାଇବର କେବୁଲ ଲିଙ୍କ ଚେନ୍ନାଇ ଓ ପୋର୍ଟ ବ୍ଲେୟାର ଭିତରେ 2×100 ଜିବିପିଏସ୍ ଦେବ।

ଏହାଦ୍ବାରା ଦ୍ବୀପ ଉପରେ ଭରସାଯୋଗ୍ୟ, ମଜବୁତ ଓ ଦ୍ରୁତ ଦୂରସଞ୍ଚାର ଓ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ, ଯାହାକି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସହିତ ରଣନୈତିକ ଓ କାମର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଉପଲବ୍ଧି ହେବ। ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଭଲ ଦୂରସଞ୍ଚାର ଓ ବ୍ରଡବ୍ୟାଣ୍ଡ ସମ୍ପର୍କ ସୁବିଧାରୁ ଆଣ୍ଡାମାନ ନିକୋବର ଦ୍ବୀପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଓ ରୋଜଗାର ସୃଜନକୁ ଗତି ମିଳିବ। ଏହା ସହିତ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ସୁଦୃଢ ହେବ ଓ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ସ୍ତର ସୁଧୁରିବ। ଭଲ କନେକ୍ଟିଭିରୁ ଟେଲିମେଡିସିନ୍ ଓ ଟେଲି-ଏଜୁକେସନକୁ ସୁବିଧା ମିଳିବ।