PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରଉତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

କୂଳଭୂଷଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନ ପାଖରେ ନାହିଁ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରମାଣ: ସାଲଭେ

ଦ ହେଗ,୧୮।୨: କୂଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେଗ୍ ସ୍ଥିତ କୋର୍ଟ ଅଫ୍ ଜଷ୍ଟିସ୍(ଆଇସିଜେ)ରେ ଜାରି ରହିଛି। ଆଜି ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଆଜି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣୀ  ୨୧ ଫେବୃଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ।  ସୋମବାର ପ୍ରଥମ ପ୍ରର୍ଯ୍ୟାୟ ଜେରା ଶେଷ ହୋଇଛି। ଏବେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଜେରା ଆସନ୍ତା କାଲି ଅର୍ଥାତ ମଙ୍ଗଳବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ୨ଟା ୩୦ ମିନିଟରୁ ୫ଟା ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଯେଉଁଥିରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ପକ୍ଷ ରଖିବ। ଶୁଣାଣିର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଭାରତ ଦୁଇଟି ମୂଳ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ନିଜର ପକ୍ଷ ରଖିଛି। ଯେଉଁଥିରେ କୁଟନୀତିଜ୍ଞ ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ଭିଏନା ଚୁକ୍ତିର ଉଲଂଘନ ପାକିସ୍ତାନ କରୁଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି। ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ କରୁଥିବା ପୂର୍ବତନ ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ହରିଶ ସାଲଭେ କହିଛନ୍ତି ଏହା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟପୂର୍ଣ୍ଣ ମାମଲା। ଏଭଳି କରି ପାକିସ୍ତାନ କୂଳଭୂଷଣଙ୍କ  ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି।   ପାକିସ୍ତାନ ଆଇସିଜେ ମଞ୍ଚର ଭୁଲ ଭାବରେ  ବ୍ୟବହାର କରୁଛି। କୂଳଭୂଷଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିକଟରେ କୌଣସି ବିଶ୍ବାସନୀୟ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ। କୁଟନୀତିଜ୍ଞ ସମ୍ପର୍କ ବିନା କୁଳଭୂଷଣଙ୍କୁ ଲଗାତାର ଜେଲରେ ରଖିବା ବେଆଇନ ଘୋଷଣା କରାଯିବା ଦରକାର।  କୁଳଭୂଷଣଙ୍କୁ କୁଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ଦେଖା କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ୧୩ ରିମାଣ୍ଡରଙ୍କୁ ପଠାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଇସଲାମାବାଦ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ଅନୁମତି ଦେଉନାହିଁ।

ପାକିସ୍ତାନ କହୁଛି ତା‘ର ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ୩ ମାର୍ଚ ୨୦୧୬ରେ  ବଲୁଚିସ୍ତାନରୁ କୂଳଭୂଷଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ସେ ଇରାନ ବାଟ ଦେଇ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ଭାରତର କହିବା ଅନୁସାରେ କୂଳଭୂଷଣଙ୍କୁ ଇରାନରୁ ଅପହରଣ କରି ଅଣାଯାଇଛି। ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯିବାର ପ୍ରାୟ ୧ ମାସ ପରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିଲା। ଅପ୍ରେଲ ୨୦୧୬ରେ ତାଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ଲେଖାଯାଇଥିଲା ଓ ମଇ ମାସରେ ତାଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଇଥିଲା। ଭାରତ ମଇ, ଜୁନ୍ ଓ  ଜୁଲାଇରେ କୁଟନୀତିକ ସ୍ତରରେ ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ରିମାଇଣ୍ଡର ପଠାଇଥିଲା। କୂଳଭୂଷଣଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ତାଙ୍କର ଅଧିକାର ଦେଇନାହିଁ ବୋଲି ସାଲଭେ ଆଇସିଜେରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଆଇସିଜେରେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଆଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଜେନେରାଲ ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀ ଦୀପକ ମିତ୍ତଲଙ୍କୁ ହାତ ମିଳାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ଅଧିକାରୀ ଆତଙ୍କବାଦକୁ ସମର୍ଥନ ଦେଉଥିବା ପାକିସ୍ତାନର ଆଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଜେନେରାଲ ସହିତ ହାତ ମିଳାଇନଥିଲେ। ଆଇସେଜେରେ ମଧ୍ୟ ପୁଲଓ୍ବାମାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ମାମଲାରେ ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନର ଜେରା ୨୦ ତାରିଖ ରାତି ସାଢେ ୭ଟାରୁ ୯ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତ ନିଜର ପକ୍ଷ ରଖିବ। ତା’ ପର ଦିନ ୨୧ ତାରିଖରେ ରାତି ୯ଟାରୁ ୧୦.୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ପକ୍ଷ ରଖିବ। ୨୦ରେ ଭାରତ ନିଜର ଜବାବୀ ତର୍କ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବ। ସେଭଳି ପାକିସ୍ତାନ ୨୧ରେ ନିଜର ଅନ୍ତିମ ପକ୍ଷ କୋର୍ଟରେ ଦାଖଲ କରିବ। ବିଶିଷ୍ଟ ଆଇନଜୀବି ହରିଶ ସାଲଭେ ହେଗ୍ କୋର୍ଟରେ ଭାରତ  ପକ୍ଷରୁ ଲଢେଇ କରୁଥିବା ବେଳେ  ପାକିସ୍ତାନ ପଟୁ ଖ୍ବାର କ୍ୟୁରେସି ଏହି ମାମଲା ଲଢୁଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ମାମଲା ପାଇଁ ନିଜର ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍ ପଠାଇଛି। ଯାହାର ନେତୃତ୍ବ ଆଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଜେନେରାଲ  ଅନଓ୍ବର ମଂସୁର ଖାନ୍ କରୁଛନ୍ତି।ଭାରତର କହିବା ଅନୁସାରେ ପାକିସ୍ତାନ କୂଳଭୂଷଣ ଯାଦବଙ୍କୁ କାଉନସିଲର ଏକ୍ସେନ ନଦେଇ ଭିଏନତା କନଭେନସନର ଉଲଂଘନ କରିଚି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ପାକିସ୍ତାନ ଆରମ୍ଭରୁ କହୁଛି ଯାଦବଙ୍କୁ ଗୁପ୍ତଚରୀ କରୁଥିବା ବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ତେଣୁ କନ୍ସୁଲର ଏକ୍ସେସର ଅଧିକାର ଦିଆଯିବ ନାହିଁ।