PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀ ସୁଦ୍ଧା ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ କରିବ ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ, ଗଞ୍ଜାମ ଓ ଗଜପତିରେ ପଡିବ ବେଶି ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବାତ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସଜାଗ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ, ୬ଟି ଓଡ୍ରାଫ୍ ଓ ଗୋଟିଏ ଏନଡିଆରଏଫ୍ ଟିମ୍ ନିୟୋଜିତ
  • ||
  • କଟକ : ମହାନଦୀ ପୋଲ ଉପରୁ ପାଣିକୁ ଡେଇଁଲେ ବିଜେବି କଲେଜ କେମେଷ୍ଟ୍ରି ଲାବୋରେଟୋରୀ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ
  • ||
  • ସୋରୋ : ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ସୁନା ଚେନ୍ ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କଟକ: କଟକ ଯୋବ୍ରା ନିକଟରୁ ଠାବ ହେଲା ନିଖୋଜ ହାତୀର ମୃତଦେହ, ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ମହନଦୀରେ ଭାସଯାଇଥିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୮୫ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୭୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: କୋଡିଏମାଇଲ ଛକରେ ଥିବା ୨ଟି ଦୋକାନରୁ ଚୋରି କରୁଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡିଗଲେ ୩ ଯୁବକ, ଖୁଣ୍ଟରେ ବାନ୍ଧି ଉତ୍ତମ ମଧ୍ୟମ ଦେଲେ ସ୍ଥାନୀୟଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାଡ଼ି ଆସୁଛି ବାତ୍ୟା ଗୁଲାବ୍, ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରରେ ହେବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍- ୨୦୨୧: ଆଜି ରୋହିତ ଓ ବିରାଟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ମୁକାବିଲା, ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଉଭୟ ଦଳ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ‘ରମାଦେବୀ’ରେ ପିଏଚ୍‌ଡି ନାମଲେଖା ପାଇଁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମେରିଟ ଲିଷ୍ଟ୍, ୧୧ଟି ବିଭାଗରେ ମୋଟ୍ ୬୦ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚୟନ..
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବ: ଆଜି ପଞ୍ଜାବ କ୍ୟାବିନେଟ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ,ଶପଥ ନେବେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ଚନ୍ନୀଙ୍କ ଟିମ୍‌ରେ ସାମିଲ ହେବେ ୭ ନୂଆ ଚେହେରା
  • ||

କରୋନା ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି; ଏବେ ପ୍ରତି ମାସରେ ମିଳିବ ପେନ୍‌ସନ୍, ମିଳିଲା ମଞ୍ଜୁରୀ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଭାଇରସର ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଅନେକଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁର ନିଦରେ ଶୁଆଇ ଦେଇଛି । ଏହି ରୋଗ ହେତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । କରୋନା ମୃତକଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ଏକ ଆରାମ ଦାୟକ ଖବର ଆସିଛି । କର୍ମଚାରୀ ରାଜ୍ୟ ବୀମା ନିଗମ ଅର୍ଥାତ୍ ESIC କୋଭିଡ -19 ରିଲିଫ ଯୋଜନାକୁ ନିକଟରେ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି ।

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କରୋନା କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ESIC କାର୍ଡ ଧାରକଙ୍କ ନିର୍ଭରଶୀଳଙ୍କୁ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଯଦି ESIC ଅଧୀନରେ ବୀମାଭୁକ୍ତ କର୍ମଚାରୀ କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ନିର୍ଭରଶୀଳ ମାନେ ESIC ରୁ ମାସକୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୮୦୦ ଟଙ୍କା ପେନ୍‌ସନ ପାଇବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କୋଭିଡ -19 ରିଲିଫ ଯୋଜନାକୁ ମଞ୍ଜୁର କରିଛି ।

ESIC ର ବୀମା କମିଶନର, ରାଜସ୍ୱ ଏବଂ ଲାଭ( ରେଭେନ୍ୟୁ ଏଣ୍ଡ ବେନିଫିଟ୍) ଏମ.କେ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆବେଦନ କରୁଥିବା ପରିବାର ମୃତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦରମା ପାଇବେ । ତାହା ହେଉଛି, ଯଦି ESIC ରେ ଯୋଗଦାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ ପତ୍ନୀ, ପିଲା, ନିର୍ଭରଶୀଳ ପିତାମାତା କିମ୍ବା ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କୁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ବେତନର ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ESIC ରେ ଅବଦାନ ରଖିଥିବା କୌଣସି କମ୍ପାନୀରେ ବର୍ଷକ ମଧ୍ୟରେ ଅତି କମରେ ୭୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏପରି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଲେ ପରିବାର ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, କର୍ମଚାରୀ କୋଭିଡ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ତିନିମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି କମ୍ପାନୀର କର୍ମଚାରୀ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଯଦି ତାଙ୍କର କରୋନା ଅଛି ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ହୁଏ, ତେବେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହେବେ ।  

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର