PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଦ୍ମବିଭୂଷଣ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ରଙ୍କର କରୋନାରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ବା ଶର୍ମା ହେବେ ଆସାମର ନୂତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ସୋମବାର ନେବେ ଶପଥ
  • ||
  • ଖପ୍ରାଖୋଲ: ଜାମଚୁଆଁ ଗାଁରେ ବିଦ୍ୟୁତ ସଟସର୍କିଟରେ ଜଳିଗଲା ଘର , ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଆସାମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ବାନନ୍ଦ ସୋନୱାଲଙ୍କ ଇସ୍ତଫା, ରାଜ୍ୟପାଳ ଜଗଦୀଶ ମୁଖୀଙ୍କୁ ଇସ୍ତଫାପତ୍ର ଦେଲେସର୍ବାନନ୍ଦ ସୋନୱାଲ
  • ||
  • କୋଭିଡ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡିଶାକୁ ୩୩୩.୮ କୋଟି ଅନୁଦାନ, କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସଟଡାଉନରେ ଦୋକାନ ଖୋଲିବା ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା, ୪ଟି ଦୋକାନ ସିଲ୍, ଦୁଇ କୁଇଣ୍ଟାଲ ମାଛ ଓ ଦଶ କେଜି ମାଂସ ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଅନୁଗୁଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏମସିଏଲ୍‌ ବୋର୍ଡର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ଓ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ, ଆଉ ଚଳିବନି ‘ଆଇ- କାର୍ଡ’, ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଲା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ‘ପ୍ରମେୟ’ର ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି ସୋମନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଲକାତା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ହିଂସା, ପୁଣି ଥରେ ଟିଏମସି ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ ହାତାହାତି, ଜଣେ ମୃତ ୬ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୮୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୬୩୫ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସତର୍କ ବାଣୀ, ଘାତକ ହେଉଛି କରୋନାର ନୂଆ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ, ଭାରତକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏବେ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଦୁଇଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ତାତି, ୨୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ଧୂଳିଝଡ଼ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||

ରାଜ୍ୟରେ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତିର ବିକଳ ଚିତ୍ର: ୧୦ ବର୍ଷରେ ୨୨ ଲକ୍ଷ ପଞ୍ଜିକରଣ, ୨୬ ହଜାରଙ୍କୁ ଚାକିରି

source:www.wenzelfenton.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୬ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମୁହଁରେ ଯୁବ ଭୋଟରଙ୍କ କଥା । ଯୁବବର୍ଗଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ କେତେ କ’ଣ ଘୋଷଣା ହେଉଛି । ମାତ୍ର ଯେଉଁ ଯୁବ ଭୋଟରଙ୍କୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମୋହରା କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ହାତକୁ କାମଧନ୍ଦା ଯୋଗାଇବାରେ ସରକାର ଫେଲ୍‌ ମାରିଛନ୍ତି । ଏହାର ଏକ ବିକଳ ଚିତ୍ର ଖୋଦ୍‌ ସରକାର ରଖିଛନ୍ତି ବିଧାନସଭାରେ ।
ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବା ଆଶାରେ ୨୦୦୯ରୁ ୨୦୧୮ ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ୨୨ ଲକ୍ଷ ୫୭ ହଜାର ୧୮୦ଜଣ ଯୁବକ ଯୁବତୀ ରାଜ୍ୟ କର୍ମ ନିୟୋଜନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏଇ ୧୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ମାତ୍ର ୨୬ ହଜାର ୪୫୦ଜଣଙ୍କୁ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଗାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି ସରକାର । ଏଥିରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା କେତେ ଉତ୍କଟ ରୂପ ନେଇଛି ।
କର୍ମ ନିୟୋଜନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ରେକର୍ଡକୁ ଆଧାର କରି ସରକାର ଯେଉଁ ତଥ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି, ତାହା ମୁଣ୍ଡ ଗୋଲ୍‌ କରିଦେବ । ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ କହୁଛି, ଏହି ୧୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ନିଯୁକ୍ତି ଆଶା ନେଇ ଯେତିକି ଯୁବକ ଯୁବତୀ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିଲେ, ସେଥିରୁ ମାତ୍ର ୧.୧୭% କର୍ମ ନିୟୋଜନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି ।
କର୍ମ ନିୟୋଜନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏଇ ୧୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ସର୍ବାଧିକ ୫୦୭୨ଜଣଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର । ସେହିପରି ବାରିପଦାରୁ ୩୫୧୯, ସମ୍ବଲପୁରରୁ ୨୬୬୬, ବ୍ରହ୍ମପୁରରୁ ୧୧୦୦, ବଲାଙ୍ଗିର ୧୩୬୦, ଢେଙ୍କାନାଳରୁ ୧୦୨୯, ଅନୁଗୁଳରୁ ୧୧୬୦, କେନ୍ଦୁଝରରୁ ୧୨୭୬ ଜଣ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି ।
ପୁରୀ ଓ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାର ସ୍ଥିତି ଅତି ଦୟନୀୟ । ୧୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ପୁରୀରେ ୫୩ଜଣଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ବୌଦ୍ଧରେ ୪୮ଜଣ ଚାକିରି ପାଇଛନ୍ତି । ଦେବଗଡ଼ରେ ୯୮ଜଣ ଓ ଭଦ୍ରକରେ ୧୦୨ଜଣ ପଞ୍ଜିକୃତ ବେକାରଙ୍କୁ ସରକାର ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଦେବଗଡ଼ରେ ଗତ ୭ ବର୍ଷରେ ଜଣେ ବି ନିଯୁକ୍ତି ପାଇନାହାନ୍ତି । ଭଦ୍ରକରେ ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ମାତ୍ର ୨ଜଣଙ୍କୁ ଚାକିରି ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ବୌଦ୍ଧରେ ୮ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଜଣେ ଚାକିରି ପାଇଛନ୍ତି । କର୍ମ
ନିୟୋଜନ ସଂସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ମାଲକାନଗିରିରେ ଗତ ୬ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଚାକିରି ମିଳିଛି । ପୁରୀରେ ୭ ବର୍ଷ ଭିତରେ କେହି ଜଣେ ବି ନିଯୁକ୍ତି ପାଇନାହାନ୍ତି ।
ବିଜେପି ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା କନକବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହଦେଓଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଉଷା ଦେବୀ ରଖିଥିବା ଉତ୍ତରରୁ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।