PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ୍‌ ଦିବସ ଲାଗି ଆସନ୍ତା କାଲି ସ୍କୁଲ କଲେଜ୍ ଛୁଟି ଘୋଷଣା କଲା ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ
  • ||
  • ଆଠଗଡ଼ – ବାବା ଧବଳେଶ୍ୱରଙ୍କ ପୀଠରେ ହେବନି ଜାଗର ଯାତ୍ରା, କେବଳ ପୂଜକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯିବ ନୀତିକାନ୍ତି
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଅନୁଗୁଳର ଡିଡବ୍ଲୁଓ ଚାରୁଲତା ମଲ୍ଲିକ , ୪୯ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ୍‌ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ଆସନ୍ତା ୨୬ରେ ବାଂଲାଦେଶ ଯିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି , କୋଭିଡ୍‌ ପରେ ମୋଦିଙ୍କ ଏହା ପ୍ରଥମ ବାଂଲାଦେଶ ଗସ୍ତ
  • ||
  • ବାଲି ଚୋରା ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ କଲା କ୍ରାଇମ୍‌ ବ୍ରାଞ୍ଚର ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍ ଟିମ୍ । ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଇବ୍ ନଦୀରୁ ବାଲି ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଧରିଲା ଏସ୍‌ଟିଏଫ୍
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ବାଇକ୍ ଉପରେ ମାଡ଼ିଗଲା ବସ୍‌ , ୩ ମୃତ ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ଥାନା ଡ଼ଙ୍ଗରିଗୁଡ଼ା ନିକଟରେ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି
  • ||
  • ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଚତୁର୍ଥ ଟେଷ୍ଟ: ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୨୦୫ ରନରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲଆଉଟ୍
  • ||
  • ଛତ୍ରପୁର: ସରକାରୀ ଜମିରେ ବେଆଇନ ଘର କରିଥିବା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଉନ୍ମକ୍ତକାଣ୍ଡ,ଏନଏସି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଭଙ୍ଗାରୁଜା ସହ ସିଇଓଙ୍କୁ ପିଟିଲେ,
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: ଡୁଡୁକା ହାଇସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଠାରୁ ୩୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ପଡ଼ିଲେ ହେମଗିର ବିଇଓ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ସାହୁ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ: କୁଜଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରୁ 700 ଗ୍ରାମ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାରାଦୀପ ଅବକାରୀ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ଛତ୍ରପୁର ତାରାତାରିଣୀ ରାସ୍ତା ବଡଶଙ୍ଖ ନିକଟ ରେଳଲାଇନ ତଳେ ଶିଶୁର ମୁଣ୍ଡ- ଗଣ୍ଡି ଅଲଗା ମୃତଦେହ ଠାବ, ବଳି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିରେ ଏମ୍‌ଓୟୁ ସ୍ବାକ୍ଷର, ମିତ୍ତଳ କରିବେ ଷ୍ଟିଲ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ
  • ||
  • ଓଡିଶା ସୀମାନ୍ତ ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡର ଟକଲୋ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ନକ୍ସଲଙ୍କ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମାଇନ ବିସ୍ପୋରଣରେ ଜାଗୁଆର ଫୋର୍ସର ତିନି ଯବାନ ଶହୀଦ, ଦୁଇ ଜଣ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର: ଟିଟିଲାଗଡରେ ବଡ଼ଧରଣର ଜିଏସଟି ଚଢଉ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ କରୁଛି ଏନ୍ଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ଟିମ୍
  • ||
  • ନନ୍ଦପୁର: ସାପ୍ତାହିକ ହାଟକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୧୨ ଆହତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ହେବ ପୌର ନିର୍ବାଚନ, ଏ ନେଇ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି: ନଗର ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଜେନା
  • ||
  • କଟକ: ସିଏମ୍‌ସି ବିକାଶ ଭବନରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ନିଆଁଲିଭା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦମକଳ ବାହୀନି ନିଯୋଜିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ‘ହ୍ୟୁମାଲ୍’, ଅନେକ ଯାତ୍ରୀ ଆହତ, ବସ୍‌ରେ ଥିଲେ ୪୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଆଜିଠୁ ବିବନକୁ ୨ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବାକୁ ସିବିଆଇ
  • ||
  • ଆଗ୍ରା: ତାଜମହଲରେ ବମ୍ ଥିବା ସୂଚନା ପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିତରେ ଆତଙ୍କ, ତିନୋଟି ଗେଟକୁ କରାଗଲା ବନ୍ଦ
  • ||

ରାଜ୍ୟରେ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତିର ବିକଳ ଚିତ୍ର: ୧୦ ବର୍ଷରେ ୨୨ ଲକ୍ଷ ପଞ୍ଜିକରଣ, ୨୬ ହଜାରଙ୍କୁ ଚାକିରି

source:www.wenzelfenton.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୬ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ସବୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମୁହଁରେ ଯୁବ ଭୋଟରଙ୍କ କଥା । ଯୁବବର୍ଗଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ କେତେ କ’ଣ ଘୋଷଣା ହେଉଛି । ମାତ୍ର ଯେଉଁ ଯୁବ ଭୋଟରଙ୍କୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ମୋହରା କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ହାତକୁ କାମଧନ୍ଦା ଯୋଗାଇବାରେ ସରକାର ଫେଲ୍‌ ମାରିଛନ୍ତି । ଏହାର ଏକ ବିକଳ ଚିତ୍ର ଖୋଦ୍‌ ସରକାର ରଖିଛନ୍ତି ବିଧାନସଭାରେ ।
ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବା ଆଶାରେ ୨୦୦୯ରୁ ୨୦୧୮ ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ମୋଟ ୨୨ ଲକ୍ଷ ୫୭ ହଜାର ୧୮୦ଜଣ ଯୁବକ ଯୁବତୀ ରାଜ୍ୟ କର୍ମ ନିୟୋଜନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏଇ ୧୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ମାତ୍ର ୨୬ ହଜାର ୪୫୦ଜଣଙ୍କୁ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଗାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି ସରକାର । ଏଥିରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା କେତେ ଉତ୍କଟ ରୂପ ନେଇଛି ।
କର୍ମ ନିୟୋଜନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ରେକର୍ଡକୁ ଆଧାର କରି ସରକାର ଯେଉଁ ତଥ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି, ତାହା ମୁଣ୍ଡ ଗୋଲ୍‌ କରିଦେବ । ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ କହୁଛି, ଏହି ୧୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ନିଯୁକ୍ତି ଆଶା ନେଇ ଯେତିକି ଯୁବକ ଯୁବତୀ ନାମ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିଲେ, ସେଥିରୁ ମାତ୍ର ୧.୧୭% କର୍ମ ନିୟୋଜନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି ।
କର୍ମ ନିୟୋଜନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ଯୁବକ ଯୁବତୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏଇ ୧୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ସର୍ବାଧିକ ୫୦୭୨ଜଣଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର । ସେହିପରି ବାରିପଦାରୁ ୩୫୧୯, ସମ୍ବଲପୁରରୁ ୨୬୬୬, ବ୍ରହ୍ମପୁରରୁ ୧୧୦୦, ବଲାଙ୍ଗିର ୧୩୬୦, ଢେଙ୍କାନାଳରୁ ୧୦୨୯, ଅନୁଗୁଳରୁ ୧୧୬୦, କେନ୍ଦୁଝରରୁ ୧୨୭୬ ଜଣ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି ।
ପୁରୀ ଓ ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାର ସ୍ଥିତି ଅତି ଦୟନୀୟ । ୧୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ପୁରୀରେ ୫୩ଜଣଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ବୌଦ୍ଧରେ ୪୮ଜଣ ଚାକିରି ପାଇଛନ୍ତି । ଦେବଗଡ଼ରେ ୯୮ଜଣ ଓ ଭଦ୍ରକରେ ୧୦୨ଜଣ ପଞ୍ଜିକୃତ ବେକାରଙ୍କୁ ସରକାର ନିଯୁକ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଦେବଗଡ଼ରେ ଗତ ୭ ବର୍ଷରେ ଜଣେ ବି ନିଯୁକ୍ତି ପାଇନାହାନ୍ତି । ଭଦ୍ରକରେ ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ମାତ୍ର ୨ଜଣଙ୍କୁ ଚାକିରି ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ବୌଦ୍ଧରେ ୮ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଜଣେ ଚାକିରି ପାଇଛନ୍ତି । କର୍ମ
ନିୟୋଜନ ସଂସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ମାଲକାନଗିରିରେ ଗତ ୬ ବର୍ଷ ଭିତରେ ୩ଜଣଙ୍କୁ ଚାକିରି ମିଳିଛି । ପୁରୀରେ ୭ ବର୍ଷ ଭିତରେ କେହି ଜଣେ ବି ନିଯୁକ୍ତି ପାଇନାହାନ୍ତି ।
ବିଜେପି ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା କନକବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହଦେଓଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଉଷା ଦେବୀ ରଖିଥିବା ଉତ୍ତରରୁ ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ଜଣାପଡ଼ିଛି ।