PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ବିମାନବନ୍ଦର ସେବା ଯାଞ୍ଚ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନବନ୍ଦରରେ କେନ୍ଦ୍ର ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟନ୍ତ ସିହ୍ନା । ଟର୍ମିନାଲରୁ ଏମୁଣ୍ଡରୁ ସେ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲୁଥାନ୍ତି । ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ସେବା ଯାଞ୍ଚ୍‌ କରୁଥାନ୍ତି । ବିମାନବନ୍ଦର ପରିସର ଚକାଚକ୍‌ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମତାମତ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ । ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମୁହଁରୁ ବିମାନବନ୍ଦରର ସେବା ବାବଦରେ ପଚାରି ବୁଝିଥିିଲେ ।
ଦିନିକିଆ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ସିହ୍ନା । ବିମାନବନ୍ଦରରେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ହୋତା । ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ସିହ୍ନା ପ୍ରଥମେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦରର ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ସେବା କେମିତି ଚାଲିଛି, ତା’ର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ଟର୍ମିନାଲର ସଫେଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାଞ୍ଚ୍‌ କରିଥିଲେ । ଏପରିକି ଟଏଲେଟ ଏବଂ ୱାସ୍‌ ରୁମ୍‌କୁ ଯାଇ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସାଥୀରେ ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବି ଥିଲେ । ଟର୍ମିନାଲ ବାହାରେ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା କେମିତି ଚାଲିଛି, ତା’ ଉପରେ ବି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନଜର ପକାଇଥିଲେ । ନିଜେ ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ସେବାର ସ୍ଥିତି ଦେଖିବା ପରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ମତାମତ ଜାଣିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରିଥିଲେ । ୨/୩ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ପରିଚୟ ଦେଇ ବିମାନବନ୍ଦରର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଓ ସେବା ବାବଦରେ ପଚାରିଥିଲେ । ତେବେ ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ବିମାନବନ୍ଦର ସେବା ଓ ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ।
ଏହା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ସିହ୍ନା ବିମାନବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାବଦରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ନିକଟରେ ଶିଳାନ୍ୟାସ ଦିଆଯାଇଥିବା ପାରାଲାଲ୍‌ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଟ୍ରାକ୍‌, ବିମାନ ପାର୍କିଂ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାବଦରେ ପଚାରିଥିଲେ । ୯୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ତୃତୀୟ ଟର୍ମିନାଲ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାବଦରେ ବି ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ନୂଆ ପାର୍କିଂ ନୀତି ଲାଗୁ କରିବା ଉପରେ ବି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ । ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟା ଧରି ସେ ବିମାନବନ୍ଦର ପରିସରରେ ରହିଥିଲେ ।
ନୂଆ ପାର୍କିଂ ନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ଶ୍ରୀ ହୋତା କହିଛନ୍ତି, ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ନୂଆ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହି ନୀତି ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଯାତ୍ରୀ ଆଣିବା ଓ ଛାଡ଼ିବା ପାଇଁ ଯାଉଥିବା ଘରୋଇ ଗାଡ଼ି କୌଣସି ଫି’ ଦେବେ ନାହିଁ । ଯେଉଁ ଗାଡ଼ି ପାର୍କିଂ ଏରିଆ ବ୍ୟବହାର କରିବେ, ସେଥିପାଇଁ ଫି’ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଫି’ ମଧ୍ୟ କମ୍‌ ରଖାଯାଇଛି । ୩୦ ମିନିଟ୍‌ ଭିତରେ ହେଲେ ୪ ଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ ୨୦ ଟଙ୍କା ପାର୍କିଂ ଫି’ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ୩୦ ମିନିଟ୍‌ ଟପିଲେ ୫୫ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ହେବ । ୨ ଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ୩୦ ମିନିଟ୍‌ରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରଖାଯାଇଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ହୋତା କହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର