PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରେଳ ଲାଇନରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନେଇ ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: କପଡ଼ା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ପରିବାର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟରେ ଅଟୋ ସହ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସାମନ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୭୫୭ ଜଣ ପଜିଟିଭ, ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ଵାର : ଟ୍ରକକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ସ୍କୁଟି, ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||
  • ରେଙ୍ଗାଲି : ହାଇୱାରେ ପିଟିହେଲା କାର୍‌ : ମା’ ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ବସିବ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, କୋଭିଡ୍‌ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସହଯୋଗ ଲୋଡ଼ିବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସନ୍ତା ୪ରୁ ୫ଦିନ ପାଗ ଶୁଖିଲା, ବଢ଼ିବ ତାତି, ଆଜି କାଁ ଭାଁ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଜୁନ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ପ୍ରଭାବିତ ହେବ ତିନିପର୍ବ
  • ||

ବିମାନବନ୍ଦର ସେବା ଯାଞ୍ଚ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନବନ୍ଦରରେ କେନ୍ଦ୍ର ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟନ୍ତ ସିହ୍ନା । ଟର୍ମିନାଲରୁ ଏମୁଣ୍ଡରୁ ସେ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲୁଥାନ୍ତି । ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ସେବା ଯାଞ୍ଚ୍‌ କରୁଥାନ୍ତି । ବିମାନବନ୍ଦର ପରିସର ଚକାଚକ୍‌ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମତାମତ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ । ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମୁହଁରୁ ବିମାନବନ୍ଦରର ସେବା ବାବଦରେ ପଚାରି ବୁଝିଥିିଲେ ।
ଦିନିକିଆ ଓଡ଼ିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ସିହ୍ନା । ବିମାନବନ୍ଦରରେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ହୋତା । ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ସିହ୍ନା ପ୍ରଥମେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦରର ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ସେବା କେମିତି ଚାଲିଛି, ତା’ର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ପ୍ରଥମେ ଟର୍ମିନାଲର ସଫେଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯାଞ୍ଚ୍‌ କରିଥିଲେ । ଏପରିକି ଟଏଲେଟ ଏବଂ ୱାସ୍‌ ରୁମ୍‌କୁ ଯାଇ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସାଥୀରେ ବିମାନବନ୍ଦର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବି ଥିଲେ । ଟର୍ମିନାଲ ବାହାରେ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା କେମିତି ଚାଲିଛି, ତା’ ଉପରେ ବି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନଜର ପକାଇଥିଲେ । ନିଜେ ସବୁ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ସେବାର ସ୍ଥିତି ଦେଖିବା ପରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ମତାମତ ଜାଣିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରିଥିଲେ । ୨/୩ଜଣ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ପରିଚୟ ଦେଇ ବିମାନବନ୍ଦରର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଓ ସେବା ବାବଦରେ ପଚାରିଥିଲେ । ତେବେ ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀ ବିମାନବନ୍ଦର ସେବା ଓ ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ ।
ଏହା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ସିହ୍ନା ବିମାନବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାବଦରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ନିକଟରେ ଶିଳାନ୍ୟାସ ଦିଆଯାଇଥିବା ପାରାଲାଲ୍‌ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଟ୍ରାକ୍‌, ବିମାନ ପାର୍କିଂ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାବଦରେ ପଚାରିଥିଲେ । ୯୩୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଥିବା ତୃତୀୟ ଟର୍ମିନାଲ ପ୍ରକଳ୍ପ ବାବଦରେ ବି ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ନୂଆ ପାର୍କିଂ ନୀତି ଲାଗୁ କରିବା ଉପରେ ବି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ । ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟା ଧରି ସେ ବିମାନବନ୍ଦର ପରିସରରେ ରହିଥିଲେ ।
ନୂଆ ପାର୍କିଂ ନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ଶ୍ରୀ ହୋତା କହିଛନ୍ତି, ଆସନ୍ତା ଏପ୍ରିଲ ପହିଲାରୁ ନୂଆ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହି ନୀତି ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଯାତ୍ରୀ ଆଣିବା ଓ ଛାଡ଼ିବା ପାଇଁ ଯାଉଥିବା ଘରୋଇ ଗାଡ଼ି କୌଣସି ଫି’ ଦେବେ ନାହିଁ । ଯେଉଁ ଗାଡ଼ି ପାର୍କିଂ ଏରିଆ ବ୍ୟବହାର କରିବେ, ସେଥିପାଇଁ ଫି’ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଫି’ ମଧ୍ୟ କମ୍‌ ରଖାଯାଇଛି । ୩୦ ମିନିଟ୍‌ ଭିତରେ ହେଲେ ୪ ଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ ୨୦ ଟଙ୍କା ପାର୍କିଂ ଫି’ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ୩୦ ମିନିଟ୍‌ ଟପିଲେ ୫୫ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ହେବ । ୨ ଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ୩୦ ମିନିଟ୍‌ରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରଖାଯାଇଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ହୋତା କହିଛନ୍ତି ।