PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଟକ: କଟକରୁ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ନକଲି କରୋନା ଔଷଧ ଝାରସୁଗୁଡ଼ାର ଏକ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୋରରୁ ଠାବ, ଜବତ କଲେ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଡ୍ରଗ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର
  • ||
  • କୋକସରା: ଶୌଚ ପାଇଁ ଯାଇ ଘରକୁ ଫେରିନଥିଲେ, ପୋଖରୀରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରୁ କରୋନା ସଂପର୍କିତ ନକଲି ଔଷଧ ଆଣି ବିତରଣ ଅଭିଯୋଗରେ କେସିଙ୍ଗା ସ୍ଥିତ ବିଜୟ ଫାର୍ମାସିଟିକାଲ ଓ ଧର୍ମଗଡ ସ୍ଥିତ ଜୟହୀନ୍ଦ ଟ୍ରେଡର୍ସ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇଚାଲିଗଲା ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁନ୍ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜେଲ, କଏଦୀକୁ ଗଞ୍ଜେଇ ବିକି ଧରାପଡିଲେ ଜେଲ୍ ଓ୍ବାର୍ଡର୍, ବଣେଇଗଡ ଜେଲକୁ ହେଲେ ବଦଳି
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାଗା ବାଡ଼ି ମଧ୍ୟସ୍ଥତାକୁ ନେଇ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ବର୍ଷା ଦାଉରୁ ଆଶ୍ରୟ ପାଇଁ ଦୋକାନ ପିଣ୍ଡାକୁ ଯାଇ ଷଣ୍ଢକୁ ଲାଗିଲା ବିଜୁଳି ଝଟକା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଟଳିପଡିଲା…
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବକର ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ପୁଲିସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଭୋର ୪ଟା ସୁଦ୍ଧା ପହଣ୍ଡ ବିଜେ ନୀତି, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ମଧ୍ୟରେ ୪୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୩ଶହ ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୪ ହଜାର ୪୬୯ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ, ୨୧ ଅଖରେ ଲାଗିଲା ୪୨ ଚକ, ପ୍ରଭା ଅପସରା କାମ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବର୍ଷାରେ ଧୋଇଯିବ ରଜ ମଉଜ, ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଲଘୁଚାପ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ଅବପାତ ରୂପ ନେଇପାରେ, ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା ଜାରି-ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣରେ ବଢ଼ିବ
  • ||
  • ବାମରା : ପରିବାରର ୬ ଜଣଙ୍କୁ ହାଣି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲା ସଂକ୍ରମିତ ବାପା, ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ- ୩ ଝିଅ ଓ ମା’ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବେଳେ କଟକରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ, ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ ବେଳେ ୫ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର, ର‌୍ୟାକେଟ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ଓ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସୁଧୁରୁଛି ସ୍ଥିତି, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ହୋଇପାରେ ଅନଲକ, ୪ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି
  • ||

ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରସାଦରେ ମିଳିଥାଏ ଗହଣା, ସୁନା-ରୂପା କଏନ୍ ନେଇ ଘରକୁ ଯାଆନ୍ତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୮: ଭାରତରେ ଏମିତି ଅନେକ ମନ୍ଦିର ଅଛି ଯାହାର ବିଶେଷତ୍ୱ ଜାଣିଲେ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତି । ସବୁ ମନ୍ଦିରର କିଛି ନା କିଛି ଖାସ୍ ବିଶେଷତ୍ୱ ଅଛି । ଏମିତି ଏକ ଅଜବ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ଯ ପ୍ରଦେଶର ରତଲାମ ସହରର ମାଣରେ ଅଛି । ସାଧାରଣତଃ ଅନ୍ୟ ମନ୍ଦିର ମାନଙ୍କରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରସାଦ ରୂପେ ମିଠେଇ କିମ୍ବ ଅନ୍ୟ କିଛି ଜିନିଷ ମିଳିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ମା ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ସବୁଠାରୁ ଖାସ୍ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଏଠାରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରସାଦ ରୂପେ ଗହଣା ମିଳିଥାଏ । ଏଠାକୁ ଆସିଥିବା ଭକ୍ତମାନେ ସୁନା-ରୂପାର ମୁଦ୍ରା ନେଇ ଘରକୁ ଯାଇଥାନ୍ତି ।

ମା ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ବର୍ଷା ସାରା ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗିରହିଥାଏ । ଭକ୍ତମାନେ ଏଠାକୁ ଆସି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗହଣା ଓ ଟଙ୍କା ମାତାଙ୍କ ଚରଣରେ ଚଢାଇଥାନ୍ତି । ଦିପାବଳୀ ଅବସରରେ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଧନତେରସକୁ ନେଇ ୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଦିପୋତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ସମୟରେ ମନ୍ଦିରକୁ  ଫୁଲରେ ନୁହେଁ, ବରଂ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚଢାଯାଇଥିବା ଗହଣା ଓ ଟଙ୍କାରେ ସଜାଯାଇଥାଏ ।

ଦୀପୋତ୍ସବ ସମୟରେ ମନ୍ଦିରରେ କୁବେରଙ୍କ ଦରବାର ଲଗାଯାଇଥାଏ । ଏହି ସମୟରେ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପ୍ରସାଦ ସୂରୁପ ଗହଣା ଓ ଟଙ୍କା-ପଇସା ଦିଆଯାଇଥାଏ ।

ଦୀପାବଳୀ ଦିନ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପହଡ ଖୋଲା ରହିଥାଏ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଧନତେରସରେ ମହିଳା ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଏଠାରେ କୁବେରର ପୁଟୁଳି ଦିଆଯାଏ । ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା କୌଣସି ବି ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଖାଲି ହାତରେ ଫେରା ଯାଏନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କୁ କିଛି ନା କିଛି ପ୍ରସାଦ ରୂପେ ଦିଆଯାଏ ।

ମନ୍ଦିରରେ ଗହଣା ଓ ଟଙ୍କାକୁ ଚଢାଇବାର ପରମ୍ପରା ଅନେକ ଦିନରୁ ଚାଲିଆସୁଛି । ପୂର୍ବରୁ ଏଠାରେ ରାଜା, ରାଜ୍ଯର ସମୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ମନ୍ଦିରରେ ଧନ ଆଦି ଚଢାଉଥିଲେ ଏବଂ ଏବେ ଭକ୍ତମାନେ ଏଠାରେ ଗହଣା, ପଇସା ଆଦି ମାତାଙ୍କ ଚରଣରେ ଚଢାଉଛନ୍ତି । ମାନ୍ଯତା ରହିଛି ଯେ ଏମିତି କଲେ ଘରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ରହିଥାଏ ।