PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ନୋଟିସ, ଘୁଞ୍ଚିଲା +୨ ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା: କାଠ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକକୁ ଧକ୍କା ଦେବାପରେ ଡିଜେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ୯ ଜଣ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ
  • ||
  • ସରେଣ୍ଡର୍ କଲେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ନବଜୋତ ସିଂହ ସିଦ୍ଧୁ, ୩୪ ବର୍ଷ ପୂର୍ବ ରୋଡ୍‌ ରେଜ୍‌ ମାମଲାରେ ହୋଇଛି ବର୍ଷେ ସଶ୍ରମ କାରାଦଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନରେ ଅନିୟମିତତା ଅଭିଯୋଗ, ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କଲେ ବିଏମ୍ସି ମେୟର ସୁଲୋଚନା ଦାସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ, ଜଗନ୍ନାଥ ନଗରରେ ବୋମା ମାଡ଼
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ୨୭ ମାସ ପରେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିଲେ ଆଜମ ଖାନ, ସ୍ଵାଗତ କଲେ ଶିବପାଳ ଯାଦବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସିବିଆଇ ପଞ୍ଝାରେ ପୁଣି ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ : ରେଲୱେ ନିଯୁକ୍ତିରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ, ୧୭ଟି ଠିକଣାରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||

ଆମ ଦେଶର ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଝିଅର ବାପା ଜ୍ବାଇଁଙ୍କୁ ଯୌତୁକରେ ଦେଇଥାନ୍ତି ୨୧ଟି ବିଷଧର ସାପ,ଏହା ବିନା ବାହାଘର ଅସମ୍ଭବ

ଭୋପାଳ,୧୮।୪: ବାହାଘରରେ କନ୍ୟା ଘର ପକ୍ଷରୁ ବରପକ୍ଷରୁ ଟଙ୍କା, ସୁନା, ଗାଡି ଏବଂ ଦାମୀ ଆସବାପତ୍ର ଯୌତୁକରେ ଦିଆଯିବା କଥା ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛୁ। କିନ୍ତୁ ବାହାଘରରେ ବରକୁ କେହି ଯୌତୁକରେ ବିଷଧର ସାପ ଦେଉଥିବାର ଜାଣିଛନ୍ତି କି? ଏକଥା ଶୁଣିବା ପରେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଏହି କଥା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ। ଆମ ଦେଶ ଏକ ସ୍ଥାନରେ ଏହାର ପ୍ରଚଳନ ରହିଛି।ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ଗୌରିୟା ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକ ଏହି ପ୍ରଥା ଅନୁଯାୟୀ ନିଜ ଜ୍ବାଇଁଙ୍କୁ ୨୧ଟି ବିଷଧର ସାପ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟରେ ଏଭଳି ପ୍ରଥା ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି।

source: https://www.naukrinama.com

ମାନ୍ୟତା ରହିଛି ଯଦି ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଝିଅର ବାହାଘରରେ ଜ୍ବାଇଁକୁ ଯୌତୁକରେ ସାପ ନଦିଅନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କର ଦାମ୍ପତ୍ତ୍ୟ ସମ୍ପର୍କ ଶେଷ ହୋଇଯିବ। ବାହାଘର ଠିକ୍ ହେବାପରେ ଝିଅର ବାପା ନିଜ ଜ୍ବାଇଁକୁ ଉପହାରରେ ଦେବା ପାଇଁ ସାପ ଧରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥାନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟରେ ବିଷାକ୍ତ ସାପ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ। ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ସେଠାକାର ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଷଧର ସାପକୁ ଭୟ କରିନଥାନ୍ତି ବଂର ତାଙ୍କ ସହିତ ଖେଳୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ।

source: https://www.hindustantimes.com

ପ୍ରକୃତ କଥା ହେଉଛି, ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ପେଶା ହେଉଛି ସାପ ଧରିବା ଓ ଏହାକୁ ଦେଖାଇ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଟଙ୍କା ଉପାର୍ଜନ କରିବ। ଏହି କାରଣରୁ ଝିଅଙ୍କ ବାପାମାନେ ନିଜର ଜ୍ବାଇଁଙ୍କୁ ଯୌତୁକରେ ସାପ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଯାହାଫଳରେ ସେମା​‌ନେ ସାପ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜ ଝିଅ ଏବଂ ପରିବାରର ପେଟ ପୋଷି ପାରିବେ। ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକ ସାପକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ କଡା ନିୟମ ମଧ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। କୁହାଯାଏ ଯେ, ଯଦି ସାପ ଏମାନଙ୍କ ପେଡି ଭିତରେ ମରିଯାଏ ତେବେ ସାରା ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଲଣ୍ଡା ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ ଏବଂ ଭୋଜି ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ।​‌

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର