ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ଦୃଶ୍ୟ : ୧୨୬ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଅଶ୍ବସ୍ଥ ଗଛ ; ଏଠାରେ ଗଛ ଭିତରେ ଘର ନା ଘର ଭିତରେ ଗଛ ?

ଜବଲପୁର ୮।୬ : ସୁନ୍ଦର ଘର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ସ୍ୱପ୍ନ କିଏ ବା ନ ଦେଖେ ? ଉନ୍ନତ ଡିଜାଇନ୍, ୟୁନିକ୍‌ ଇଣ୍ଟିରିୟର ଏବଂ ଆଧୁନିକ ସୁବିଧା ସହିତ ଘରର ଦୃଶ୍ୟ ଆଜିକାଲି ସାଧାରଣ, କିନ୍ତୁ ଯଦି କେହି ଗଛ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଘରର ଡିଜାଇନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ କ’ଣ କହିବେ?

ଏହିପରି ଏକ ନିଆରା ଘର ଜବଲପୁର ସଂଲଗ୍ନ ପାନାଗର ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏହି ଘରକୁ ‘ଟ୍ରି ହାଉସ୍‌’ ବୋଲି କହିବା ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ୧୨୬ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଅଶ୍ବସ୍ଥ ଗଛକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଜମିଦାର ଏହାକୁ ନ କାଟି ଘର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ ।

ତିନି ମହଲା ବିଶିଷ୍ଟ ଘରର ତଳ ମହଲାରେ ଅଶ୍ବସ୍ଥ ମୂଳ ଏବଂ ଗଛର ଶାଖା ଅଛି । ଏହି ଘର ଡକ୍ଟର ମୋତିଲାଲ କେଶରୱାନୀଙ୍କର ଅଟେ । ସେ ଆଉ ଏହି ଦୁନିଆରେ ନାହାଁନ୍ତି । ୨୮ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହି ଘରର ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା । ଡକ୍ଟର ମୋତିଲାଲ କେଶରୱାନୀ ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗଙ୍କ ସହ ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ।

ତାଙ୍କ ପୁଅଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ ମୋତିଲାଲ କେଶରୱାନୀ ଏହି ଗଛର ଛାଇ ତଳେ ବଢ଼ିଥିଲେ। ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ଏଠାରେ ଏକ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ କଥା ଆସିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ଏହାକୁ ତାଙ୍କ ସହିତ ରଖିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କଲେ । ଅବଶ୍ୟ ମୋତିଲାଲ ଗଛର ମହତ୍ତ୍ୱ ବୁଝିଥିଲେ ।

୨୮ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପରିବେଶକୁ ବଞ୍ଚାଇବାର ଏହି ଉତ୍ତମ ଚିନ୍ତାଧାରାର ଫଳାଫଳ ହେଉଛି ଆଜି ମଧ୍ୟ ଏହି ଗଛ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି । ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ଅଶ୍ବସ୍ଥ ଗଛର ମଧ୍ୟ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ୩୩ କୋଟି ଦେବ ଏବଂ ଦେବୀ ମଧ୍ୟ ଅଶ୍ବସ୍ଥ ଗଛରେ ରୁହନ୍ତି । ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ସହିତ ଅଶ୍ବସ୍ଥ ଗଛର ମଧ୍ୟ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଫ୍ରାନ୍ସରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ପାକିସ୍ତାନ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ଅପସାରଣ ନିଷ‌୍ପତ୍ତିରେ ମୋହର ମାରିଲା ପାକ୍‌ ପାର୍ଲିଆମେଣ୍ଟ, ହେଲେ ୩ ମାସ ହେଲାଣି ନାହାନ୍ତି ରାଷ୍ଟ‌୍ରଦୂତ

ଭାରତୀୟ ସେନା ଲଞ୍ଚ କଲା ସ୍ବଦେଶୀ ମେସେଜିଂ ଆପ୍ SAI, ହ୍ବାଟସଆପ୍‌ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଆହୁରି ସୁରକ୍ଷିତ

ଦେଖନ୍ତୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ କିଭଳି ସଜେଇ ହୋଇଛି ଷ୍ଟାଚ୍ୟୁ ଅଫ ୟୁନିଟି, ନବକଳେବର କରି ଉପହାର ଦେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ…

ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାପରେ ତେଜସ୍ବୀ ଯାଦବଙ୍କୁ ମିଳିଥିଲା ୪୨ ହଜାର ବିବାହ ପ୍ରସ୍ତାବ, ଝିଅମାନଙ୍କ ସ୍ବପ୍ନର ରାଜକୁମାର ଥିଲେ ତେଜସ୍ବୀ…

ଶ୍ରମିକ ଓ ଛୋଟ ଦୋକାନୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ସରକାର ଆଣୁଛନ୍ତି ଏହି ନୂଆ ଯୋଜନା

ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀର ସେୟାରରେ ପଇସା ଲଗାଇବା ହେଲା ସହଜ, ଆଉ କରନ୍ତୁନି ବିଳମ୍ବ