ୟୁପିରେ ଗାଈ ଓ ଷଣ୍ଢଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଅଧିକାର, ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାମଲା

ଲକ୍ଷ୍ନୌ ୧୨/୨: ଏବେ ଦେଶରେ ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତିର ପରିଚୟ ସାଜିଛି ଆଧାର କାର୍ଡ ଯାହାକି ଏକ ନମ୍ବର । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହା ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ଯ ହେବେ ଯେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ଗାଈ ଓ ଷଣ୍ଢଙ୍କ ପରିଚୟ ମଧ୍ୟ ଏବେ ନମ୍ବର ମାଧ୍ୟମରେ ହେବ । ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ଆଦେଶ ପରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ଗୋଶାଳାରେ ଗାଈ ଓ ଷଣ୍ଢଙ୍କୁ ନମ୍ବର  ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ଆଧାର ହିଁ ସେମାନଙ୍କ ପରିଚୟ ହେବ ।

ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ଆଦେଶ ପରେ ଗାଜିୟାବାଦ ସଡକରେ ବୁଲୁଥିବା ଗାଈ ଓ ଷଣ୍ଢକୁ ଧରି ଗୋଶାଳାରେ ରଖିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଦିଆଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏବେ ଗାଈ ଓ ଷଣ୍ଢଙ୍କ ପରିଚୟ ନମ୍ବର ମିଳୁଛି । ଏବେ ୟୁପିରେ ଗାଈ ଓ ଷଣ୍ଢ ମଧ୍ୟ କହିପାରିବେ ଯେ ଆମେ ଲାୱାରିସ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ତାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ପରିଚୟ ମିଳିଯିବ ।

ଗାଜିୟାବାଦର ନନ୍ଦୀ ପାର୍କରେ ୩୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗାଈ ଓ ଷଣ୍ଢଙ୍କୁ ଏକ ହଲଦିଆ ରଙ୍ଗର ନୂଆ ଟ୍ୟାଗ ନମ୍ବର ମିଳିଛି । ଏଥିରେ ଥିବା ନମ୍ବରରୁ ଜଣାପଡିଯିବ ଯେ ଏହା କେତେ ନମ୍ବର ଗାଈ ବା ଷଣ୍ଢ । ତାର ରଙ୍ଗ, ବୟସ, କେଉଁ ପ୍ରଜାତିର ସବୁ ଏହି ନମ୍ବରରୁ ଜଣା ପଡିଯିବ । ଏହାର ରେକର୍ଡ ରଖାଯିବ । ଏପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ୧୦୧ ଗାଈ ଓ ଷଣ୍ଡଙ୍କୁ ନମ୍ବର ମିଳିସାରିଛି । ଏହି ଅଭିଯାନ ଫଳରେ ଗୋ ତସ୍କରୀକୁ ମଧ୍ୟ ରୋକାଯାଇପାରିବ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଗୋଶାଳାରୁ ଖସି ପଳାଉଥିବା ଗୋରୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ମିଳିପାରିବ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ମୋ ସିନ୍ଦୂର ମୋର – ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ଛୁରୀରେ ଆକ୍ରମଣ କଲେ ମହିଳା !

ବିହାର ରାଜନୀତି: ଆଶାୟୀ ବିଧାୟକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଶ୍ରୀନାରାୟଣଙ୍କୁ ଗୁଳିକରି ହତ୍ୟା, ତାଙ୍କ ନାମରେ ଥିଲା ଅପରାଧିକ ମାମଲା

ଆମେରିକାରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମାଗଣା କୋରନା ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ବିଡେନ୍‌

ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍‌ ୟୁଜର୍ସ ସାବଧାନ, ଭୁଲରେ ବି ଡାଉନଲୋଡ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ୧୯ ଆପ୍ସ

ଟ୍ରାଫିକ୍ କନଷ୍ଟେବଳଙ୍କୁ ମାଡ଼ ମାରିଲେ ମହିଳା , ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ

ଦେଖନ୍ତୁ- ନୁସରତ୍‌ ଜାହାନ୍‌ ନୃତ୍ୟ କରିବା ସହ ଢାକ ବଜାଇବାର ଦୃଶ୍ୟ ଭାଇରାଲ୍‌