PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମାଲକାନାଗିରି : ମାଓ ଯୋଜନା ପଣ୍ଡ, ମାଲକାନଗିରି ସୀମାନ୍ତ ଛତିଶଗଡ଼ କାଙ୍କେର୍ ଜିଲ୍ଲାରେ ମର୍କାନାର-ବଡ଼ପରା ରାସ୍ତା ନିକଟରେ ଆଇଇଡି ଠାବ କଲେ ବି.ଏସ.ଏଫ୍ ଯବାନ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା: କାଶୀପୁର ବ୍ଲକ ବଡପୁକେଲ ଗ୍ରାମରେ ହାଜି ମାଝୀ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ୫ଟି ହାଇ ରିସ୍କ ରାଜ୍ୟ ଫେରନ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ କଡା ନଜର, ୭ ଦିନ ହୋମ ଆଇସୋଲେସନରେ ରହିବେ ଏହି ୫ ରାଜ୍ୟ ଫେରନ୍ତା, ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ପୌରାଞ୍ଚଳ କମିଶନଙ୍କୁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶକୁ ବାଲି ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଚଢାଉ, ୮ଟି ବାଲି ବୋଝେଇ ହାଇୱା ଜବତ କଲା ଛତ୍ରପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ଆଜି ପଦ୍ମଭୂଷଣ ମନୋଜ ଦାସଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ, ସେ ଏକାଧାରାରେ ଜଣେ ଦାର୍ଶନିକ, ଜଣେ ଚିନ୍ତକ-ଲେଖକ, ସେ ଜଣେ ଅଗ୍ରଣୀ ଦ୍ୱିଭାଷୀ ଓଡିଆ ଲେଖକ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ: ନାରାୟଣ ପାଟଣା ଜଙ୍ଗଲରେ କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଜବତ, ୬୦ଟି ଜିଲେଟିନ,୫୦ଟି ଇଲେକଟ୍ରିକ ଡିଟୋନେଟର,୫ ବଣ୍ଡେଲ ବିଦ୍ୟୁତ ତାର,୨.୫ କେଜି ଗନ ପାଉଡର ଜବତ କଲା ବିଏସଏଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜଧାନୀରେ ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଡେଇଁଲା ପାରଦ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ରେ ଅସମ୍ଭାଳ ତାତି ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ମାଘ ପୂର୍ଣ୍ଣମୀ, ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗଜୋଦ୍ଧାରଣ ବେଶ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ବେଗୁନିଆ ବ୍ଲକ ସାରୁଅ ଗାଁରେ ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତ୍ରୀରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ। ୨ ବଖରା ଘର ସହ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜି ଦେଶର ପ୍ରଥମ “ଭାରତ ଖେଳନା ମେଳା”ର ଉଦଘାଟନ କରିବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ୧୦ ରାଜ୍ୟରୁ ଫେରୁଥିବା ଓଡିଆ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଲାଗି ୭ ଦିନିଆ ଆଇସୋଲେସନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ବଢ଼ୁଛି ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ରୁ ସକାଳୁଆ ସ୍କୁଲ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଲେ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||

ୟୁପିରେ ଗାଈ ଓ ଷଣ୍ଢଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଅଧିକାର, ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାମଲା

source:http://joanmorton.com

ଲକ୍ଷ୍ନୌ ୧୨/୨: ଏବେ ଦେଶରେ ପ୍ରତି ବ୍ୟକ୍ତିର ପରିଚୟ ସାଜିଛି ଆଧାର କାର୍ଡ ଯାହାକି ଏକ ନମ୍ବର । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହା ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ଯ ହେବେ ଯେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ଗାଈ ଓ ଷଣ୍ଢଙ୍କ ପରିଚୟ ମଧ୍ୟ ଏବେ ନମ୍ବର ମାଧ୍ୟମରେ ହେବ । ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ଆଦେଶ ପରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶରେ ଗୋଶାଳାରେ ଗାଈ ଓ ଷଣ୍ଢଙ୍କୁ ନମ୍ବର  ଦିଆଯାଉଛି ଏବଂ ଏହା ସେମାନଙ୍କ ଆଧାର ହିଁ ସେମାନଙ୍କ ପରିଚୟ ହେବ ।

ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ ଆଦେଶ ପରେ ଗାଜିୟାବାଦ ସଡକରେ ବୁଲୁଥିବା ଗାଈ ଓ ଷଣ୍ଢକୁ ଧରି ଗୋଶାଳାରେ ରଖିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଦିଆଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏବେ ଗାଈ ଓ ଷଣ୍ଢଙ୍କ ପରିଚୟ ନମ୍ବର ମିଳୁଛି । ଏବେ ୟୁପିରେ ଗାଈ ଓ ଷଣ୍ଢ ମଧ୍ୟ କହିପାରିବେ ଯେ ଆମେ ଲାୱାରିସ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ତାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ପରିଚୟ ମିଳିଯିବ ।

ଗାଜିୟାବାଦର ନନ୍ଦୀ ପାର୍କରେ ୩୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଗାଈ ଓ ଷଣ୍ଢଙ୍କୁ ଏକ ହଲଦିଆ ରଙ୍ଗର ନୂଆ ଟ୍ୟାଗ ନମ୍ବର ମିଳିଛି । ଏଥିରେ ଥିବା ନମ୍ବରରୁ ଜଣାପଡିଯିବ ଯେ ଏହା କେତେ ନମ୍ବର ଗାଈ ବା ଷଣ୍ଢ । ତାର ରଙ୍ଗ, ବୟସ, କେଉଁ ପ୍ରଜାତିର ସବୁ ଏହି ନମ୍ବରରୁ ଜଣା ପଡିଯିବ । ଏହାର ରେକର୍ଡ ରଖାଯିବ । ଏପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ୧୦୧ ଗାଈ ଓ ଷଣ୍ଡଙ୍କୁ ନମ୍ବର ମିଳିସାରିଛି । ଏହି ଅଭିଯାନ ଫଳରେ ଗୋ ତସ୍କରୀକୁ ମଧ୍ୟ ରୋକାଯାଇପାରିବ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଗୋଶାଳାରୁ ଖସି ପଳାଉଥିବା ଗୋରୁଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ମିଳିପାରିବ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର