ମସଜିଦରେ ନମାଜ ପଢିବାକୁ ମୁସଲମାନଙ୍କ ମହିଳାଙ୍କ ଦାବି, କେନ୍ଦ୍ରକୁ ନୋଟିସ୍ ଦେଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୪: ମସଜିଦରେ ମୁସଲମାନ ମହିଳାମାନେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ନମାଜ ପଢିବାକୁ  ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଜି ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ଜାତୀୟ ମହିଳା କମିଶନ୍, ସେଣ୍ଟ୍ରା ଓ୍ବାକଫ୍ କାଉନସିଲ ଓ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁସଲିମ୍ ପର୍ସନାଲ ଲ ବୋର୍ଡଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରିଛନ୍ତି।

source: https://www.livelaw.in

ବିଚାରପତି ଏସ୍.ଏ ବୋବଡେ ଓ ବିଚାରପତି ଏସ୍ ଅବଦୁଲ ନଜିରଙ୍କ ଗଠିତ ଖଣ୍ଡପୀଠ ପୁନେର ଏକ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ଶୁଣାଣି କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଜବାବ୍ ଦେବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ ଏକ ମୁସଲମାନ ଦମ୍ପତ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମସଜିଦରେ ନମାଜ ପଢିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବା ଦରକାର। ଓକିଲ ଆଶୁତୋଷ ଦୁବେଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦାୟର ଏହି ଆବେଦନରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ମୁସଲମାନ ମହିଳା ମସଜିଦରେ ନମାଜ ପଢିବା ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଯିବା ବେଆଇନ ଓ ଅଣସମ୍ବିଧାନିକ। ଏହା ମୌଳିକ ଅଧିକାରରର ଉଲଂଘନ। ଆବେଦନରେ କୁହାଯାଇଛି କୋରାନ ଓ ହଦିସରେ ଲିଙ୍ଗ ଆଧାରରେ କୌଣସି ଭେଦଭାବ ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରମ୍ପରା ମହିଳାଙ୍କ ଗାରିମା କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରୁଛି। ପୁରୁଷଙ୍କ ଭଳି ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ନମାଜ ପଢିବାର ସମ୍ବିଧାନିକ ଅଧିକାର ରହିଛି।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଭୀଷଣ ରୂପ ନେଉଛି ବାତ୍ୟା ‘ନିବାର’: ଆଜି ରାତିରେ କରିବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ, ଆଗକୁ ଆସୁଛି ଘନଘନ ଲଘୁଚାପ

‘ଲଭ୍‌ ଜିହାଦ’ ରୋକିବାକୁ ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କ କଡ଼ା ପଦକ୍ଷେପ: ଆଣିଲେ ନୂଆ ଅଧ୍ୟାଦେଶ, ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିବ ୩ରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ଜେଲ୍

ପରଲୋକରେ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲ

ବିବାହ ଭୋଜିରେ ମାରପିଟ୍ ହେଲେ ୨ ଭିଣୋଇ, ବୁଝାଇବାକୁ ଆସି ଛେଚା ଖାଇଲା ପୋଲିସ

ସୁଶୀଲ ମୋଦିଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ; ଜେଲରେ ଥାଇ ସରକାର ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରୁଛନ୍ତି ଲାଲୁ, ବିଧାୟକଙ୍କୁ କରୁଛନ୍ତି ଫୋନ୍…

‘ସହକାର ପ୍ରଜ୍ଞା’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦଘାଟନ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ କୃଷକଙ୍କୁ ମିଳିବ ଉପଯୁକ୍ତ ତାଲିମ