ୟୁପିଏସି ୨୦୨୦ର କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଜାରି: ଆଇଏସ୍ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁ୍ତି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ରହିଥିବା ବହିର ଗୁରୁତ୍ବ ଜାଣନ୍ତୁ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୮:  ୟୁନିଅନ ପ୍ଲବିକ୍ ସର୍ଭିସ କମିସନ ତରଫରୁ ୨୦୨୦ ମସିହାର ପରୀକ୍ଷା କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଜାରି କରାଯାଇଛି । ୟୁନିଅନ ପ୍ଲିବକ୍ ସର୍ଭିସି ଦେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀ ମାନେ ନିଜର ପ୍ରଶାସନିକ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ପଢ଼ା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଛନ୍ତି। ୟୁନିଅନ  ପ୍ଲବିକ୍ ସର୍ଭିସ କମିସନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏଥିପାଇଁ ଆଶାୟୀ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ପରୀକ୍ଷାରେ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁ୍ତି ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଆଇଏଏସ୍‌ ପ୍ରିଲିମ୍ସ ପରୀକ୍ଷାର ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମୟ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ବହି ଗୁଡିକ ସୂଚନା ମିଳିଛି। ପୂର୍ବ ବର୍ଷ  UPSC ଆଇଏସ୍ (IAS) ପରୀକ୍ଷାରେ ଟପ୍ପର ହୋଇଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟ ରେ  ସୂଚନା ମିଳିଥିବା ଗୁରୁତ୍ବ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବହି ଗୁଡିକର ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି। ୟୁନିଅନ ପ୍ଲବିକ୍ ସର୍ଭିସ କମିଶନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ୨୦୨୦ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖରେ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରୀକ୍ଷା ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ଆଇଏସ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପରୀକ୍ଷାରେ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ବହିଗୁଡିକ ହେଲା

ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବହି ୧. ଆଧୁନିକ ଇତିହାସ ପାଇଁ A Brief History of Moder n India by ରାଜୀବ ଆହିର ୨.ବିଶ୍ବ ଇତିହାସ (ଓ୍ୱାର୍ଲ୍ଡ ହିଷ୍ଟ୍ରି) ପାଇଁ by Norman Lowe ୩. ପ୍ରାଚୀନ ଇତିହାସ ପାଇଁ Ancient India by ଆର୍ ଏସ୍ ଶର୍ମା (Old NCERT) ୪.ମଧ୍ୟକାଳିନ ଇତିହାସ ପାଇଁ History of Medieval India by Satish Chandra (Old NCERT) ୫.ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ପାଇଁ .‘Facets of Indian Culture’ by ସ୍ପେକ୍ଟର୍ମ ୬.  Art and Culture by ନିତିନ ସିଂଘାନିଆ ୭. CCRT website

ଭୂଗୋଳ ଆବଶ୍ୟକ ବହି ହେଉଛି

୧. Certificate Physical and Human Geography ୨. Maps Oxford School Atlas ୧. ଭାରତର ଭୂଗୋଳ ପାଇଁ India: Physical Environment (NCERT)
୩. ବିଶ୍ବ ଭୂଗୋଳ ପାଇଁ . Fundamentals of Human Geography (NCERT) ୪. Certificate Physical And Human Geography
 ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ର(ଇକୋନମି) ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ବହି

୧. India People and Economy (NCERT)
୨. Indian Economy by ରମେଶ ସିଂହ ୩. Recent Economic Survey

କରେଣ୍ଟ ଆଫିୟର୍ସ୍ ପାଇଁ  ଦୈନିକ, ମାସିକ ଏବଂ ସାପ୍ତାହିକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆଫିୟର୍ସ୍

୧. The Hindu ୨. PIB (pib.gov.in)

ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ୧. Notes by Shankar IAS ୨. Daily Newspapers
୩. ISRO website
ପ୍ରକୃତି ଏବଂ ପରିବେଶ ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ୧. Recent Events on Climate ୨. NIOS Study Materials

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ଉପଯୁକ୍ତ ନାମ କିଭଳି ବଦଳାଇଥାଏ ମଣିଷର ଭାଗ୍ୟ? ଭୁଲ ନାମକରଣର ପରିଣାମ ମଧ୍ୟ ଜାଣିନିଅନ୍ତୁ

୧୦ବର୍ଷିୟା ବାଳିକାଙ୍କ ମହାନତାକୁ ସଲାମ – ନିଜର ୩୧ଇଞ୍ଚ ଲମ୍ୱ କେଶକୁ କାଟି କଲେ ଏମିତି କାମ

ସେୟାର ବଜାରରେ ହାହାକାର: ସେନସେକ୍ସ ୧୧୦୦ ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ୍, ନିଫ୍ଟି ମଧ୍ୟ ଖସିଲା

ନାଳରୁ ବାହାରିଲା ବିଶାଳ ମୂଷା –ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ ଭିଡ଼ିଓ

୫ଜି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ସହିତ ଆଉ ଦୁଇଟି ମୋବାଇଲ ଲଞ୍ଚ କଲା ନୋକିଆ, ଜାଣନ୍ତୁ ଫିଚର୍ସ ଓ ଦାମ୍

କରୋନା ନାଶିବ ଭାରତର ‘କୋରୋଫ୍ଲୁ’ -ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍‌