ଶିବସେନାରେ ଯୋଗଦେଲେ ଉର୍ମିଲା ମାତୋଣ୍ଡକର

ମୁମ୍ବାଇ- ରାଜନୀତିରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ପୂର୍ବତନ ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଉର୍ମିଲା ମାତୋଣ୍ଡକର ଶିବସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ସେ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡିଥିଲେ । ୨୦୧୯ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ସେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢିଥିଲେ । ମାତ୍ର ପରାଜୟ ବରଣ କରିଥିଲେ । ମୁମ୍ବାଇ ଉତ୍ତରରୁ ସେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ହୋଇଥିଲେ । ବିଜେପିର ଗୋପାଳ ସେଟ୍ଟୀଙ୍କ ଠାରୁ ସେ ହାରିଥିଲେ ।

ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଉର୍ମିଲା ମାlତୋଣ୍ଡକର ଆଉ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶିବସେନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତରେ ସେ ଶିବସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। । ତେବେ ଶିବସେନାରେ ତାଙ୍କ ଯୋଗଦେବା ନେଇ ପୂର୍ବରୁ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଚାଲିଥିଲା ।

ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଶିବସେନା ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ମିଳିତ ସରକାର ଉର୍ମିଲା ମାତୋଣ୍ଡକରଙ୍କୁ ବିଧାନ ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା । ସରକାର ତାଙ୍କ ନାମ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାଗବତ ସିଂ କୋଶାରିଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମହା ବିକାଶ ଆଗାଦୀ ସରକାର ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ କୋଟା ଅନୁଯାୟୀ ବିଧାନ ପରିଷଦକୁ ପଠାଯିବାକୁ ଥିବା ୧୨ ନାମର ଏକ ତାଲିକା ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି ।

ଶିବସେନା, ଏନସିପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସର ମହା ବିକାଶ ଆଗଡି ମିଳିତ ମଞ୍ଚ। ତିନି ଦଳର ଚାରିଜଣ ନେତାଙ୍କ ନାମ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ଏନସିପି ଏକନାଥ ଖାଡସେ, ରାଜୁ ଶେଟ୍ଟୀ, ଯଶପାଲ ବିଙ୍ଗେ ଏବଂ ଆନନ୍ଦ ସିନ୍ଦେଙ୍କ ନାମ ପଠାଇଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସ ରଜନୀ ପାଟିଲ, ସଚିନ ସାୱନ୍ତ, ମୁଜାଫର ହୁସେନ୍ ଏବଂ ଅନିରୁଦ୍ଧ ଭଙ୍କରଙ୍କ ନାମ ପଠାଇଛି । ଏଥିସହିତ ଶିବସେନା ଉର୍ମିଲା ମାତୋଣ୍ଡକର, ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତ ରଘୁବନ୍‌ସି, ବିଜୟ କରଞ୍ଜକର ଏବଂ ନିତିନ ବାଙ୍ଗୁଡେ ପାଟିଲଙ୍କ ନାମ ପଠାଇଛନ୍ତି ।

ଉର୍ମିଲା ମାତୋଣ୍ଡକର ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଇନିଂସ ଖେଳିଛନ୍ତି । ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସେ କଂଗ୍ରେସରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । କଂଗ୍ରେସ ତାଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇ ଉତ୍ତରରୁ ଟିକେଟ ଦେଇଥିଲା । ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ବିଜେପିର ଗୋପାଳ ଶେଟ୍ଟୀ ତାଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ ।

ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଉର୍ମିଲା ମାତୋଣ୍ଡକର କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପରାଜୟ ପରେ ସେ କଂଗ୍ରେସରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଉର୍ମିଲା ମାତୋଣ୍ଡକର ଶିବସେନା ସହିତ ଏକ ରାଜନୈତିକ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।