PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜ୍ଞାନବାପୀ ମସଜିଦ ବିବାଦ ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି ଶେଷ, ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ରାୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଉପକୂଳରେ ବଢ଼ିବ ତାତି, କାଲି ପୁଣି ବର୍ଷିବ
  • ||
  • ଗଜପତି : ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଟାଉନ୍‌ ହଲ୍ ପରିସରରେ ଥିବା ପାର୍କିଂରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୫ଟି କାର୍‌
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କଲଭର୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡି, ୨ ମୃତ ୫ ଗୁରୁତର
  • ||

ଆମେରିକୀୟ ସାଂସଦଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବ, ଲସ୍କର ସହ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଆମେରିକାର ଏନଜିଓ ସମ୍ପର୍କରେ କରାଯାଉ ଯାଞ୍ଚ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩।୩: ଆମେରିକା ଜଣେ ସାଂସଦ ଏବେ ସେଠାର ସଂସଦରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଗତ କରି ପାକିସ୍ତାନ ଓ କଶ୍ମୀରେ ସକ୍ରିୟ ଆମେରିକୀୟ ଏନଜିଓ ଗୁଡିକର ଗତିବିଧିର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ନେଇ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏନଜିଓ ଗୁଡିକରେ ଲସ୍କର-ଏ-ତୋଏବା ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀ ଦଳ ଗୁଡିକ ସହିତ ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଲସ୍କର ମୁମ୍ବାଇରେ ୨୬/୧୧ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣାର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଥିଲା। ଏଥିରେ ଆମେରିକୀୟ ନାଗରିକ ସହିତ ପ୍ରାୟ ୧୬୬ ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା। ୯ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ଓ ଜୀବନ୍ତ ଧରାପଡିଥିବା ଆଉ ଏକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅଜମଲ କସାବକୁ ଫାଶୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଇଣ୍ଡିୟାନାରୁ ରିପବ୍ଳିକ୍ ସାଂସଦ ଜିମ୍  ବେକ୍ସଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆଗତ ହାଉସ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍(ସଂଖ୍ୟା ୧୬୦)ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ବାଂଲାଦେଶରେ ସକ୍ରିୟ ଧାର୍ମିକ ସଂଗଠନ ଦ୍ବାରା ଲୋକତନ୍ତ୍ର ତଥା ମାନବାଧିକାର ନିକଟରେ ଆଗତ କରାଯାଇଥିବା ବିପଦ ଉପରେ ଚିନ୍ତା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ  ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଗୃହର ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ସମିତି ନିକଟକୁ ପଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ଆଗତ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନ୍ୟ କେହି ସମର୍ଥନ କରିନାହାନ୍ତି।