PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କ୍ରୁଜ୍ ଡ୍ରଗ୍ସ ପାର୍ଟି ମାମଲା –ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ତାରିଖ ଯାଏ ଜେଲରେ ରହିବେ ଆର୍ୟନ ଖାନ୍ , ଆର୍ୟନଙ୍କ ହାଜତ ମିଆଦ ବୃଦ୍ଧ କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏନ୍ସିବି କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନଵମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପରୀକ୍ଷା ପଦ୍ଧତିରେ ପରିଵର୍ତ୍ତନ : ଵର୍ଷକୁ ୪ଟି ଫରମେଟିଭ୍ ଆସେସମେଣ୍ଟ ହେଵ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲା – କେ ଗାଁ ଥାନା ଆଇଆଇସି ଡମୁ ପରଜା ନିଲମ୍ୱିତ , କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ ଅବହେଳା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଲେ କଳାହାଣ୍ଡି ଏସ୍‌ପି
  • ||
  • ୩ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଲା କେନ୍ଦ୍ରୀୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମହଙ୍ଗା ଭତ୍ତା, ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କ୍ୟାବିନେଟର ମଞ୍ଜୁରୀ
  • ||
  • ପାଡ଼ୁଆ: ଜଙ୍ଗଲରୁ ପାଡ଼ୁଆ: ୮୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ପାଡୁଆ ଥାନା ପୋଲିସ, ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମମିତା ମେହେର ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରି, ଅଟକ ଜେସିବି ଡ୍ରାଇଭର ଗିରଫ କରିପାରେ ପୋଲିସ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼​‌: ଗୁଣି ଗାରେଡି ସନ୍ଦେହରେ ଟ୍ରିପଲ ମର୍ଡର ଘଟଣା, ୯ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କଲେ ଜିଲ୍ଲା ଓ ଦୌରା ଜଜ ଅଦାଲତ
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ମମିତା ମେହର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ କରାଯାଉ : ସ୍ମୃତିରାଣୀ ପଟ୍ଟନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ କ୍ଲାସରୁମ ପାଠପଢ଼ା, ନଭେମ୍ୱର ପହିଲାରୁ ୟୁନିଫର୍ମ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜିଠୁ ସେବାୟତଙ୍କ ଡ୍ରେସ୍‌କୋଡ୍, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପାରମ୍ପରିକ ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରି ପ୍ରବେଶ କରିବେ ସେବକ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ଆଜି ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ବଲାଙ୍ଗୀର ବନ୍ଦ ପାଳନ, ସକାଳ ୬ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜି ଯୁକ୍ତ ୩ ସ୍ପଟ୍‌ ନାମଲେଖା ଆବେଦନ କପି ଦାଖଲ ଶେଷ, ୨୭ରୁ ନାମଲେଖା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ଶୁଖିଲା ପାଗ, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଫେରିଯିବ ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||

ଭେନେଜୁଏଲାରୁ ତୈଳ ନକିଣିବାକୁ ଭାରତ ସହ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଆମେରିକାର ଚେତାବନୀ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୧୪|୨: ଭେନେଜୁଏଲାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିକୋଲାସ୍ ମାଦୁରେଙ୍କୁ କ୍ଷମତାରୁ ହଟାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଆମେରିକା ଏବେ ଏହି ଲାଟିନ୍ ଆମେରିକୀୟ ଦେଶକୁ ଆର୍ଥିକ ରୂପରେ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏବେ ଆମେରିକା ଭାରତ ସହ ଅନ୍ୟ ଦେଶଙ୍କୁ ଭେନେଜୁଏଲାରୁ ତୈଳ ନ କିଣିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଜନ୍ ବୋଲ୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେଉଁ ଦେଶ ଓ କମ୍ପାନୀ ଭେନେଜୁଏଲା ରୁ ତୈଳ କିଣିବ ତାକୁ ଏହାର ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ହେବ। ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମା କରାଯିବନି। ଉଲେଖନୀୟ ଯେ, ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଭେନେଜୁଏଲା ଠାରୁ ତୈଳ କିଣୁଛି।

ବୋଲ୍ଟନଙ୍କ ଏହି ଚେତାବନୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଭାରତର ନଏଡାରେ ଭେନେଜୁଏଲାର ତୈଳମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟାନ ପରେ ଆସିଛି । ଗ୍ରେଟର ନଏଡାରେ ହୋଇଥିବା ପେଟ୍ରୋଟେକ୍ କନଫ୍ରେନ୍ସର ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭେନେଜୁଏଲା ତୈଳମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ କଟକଣା ଲାଗିଥିବା ତାଙ୍କ ଦେଶ ଭାରତକୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ କଞ୍ଚା ତୈଳ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଚାହେଁ। ଭେନେଜୁଏଲାର ତୈଳମନ୍ତ୍ରୀ ମାନୁଏଲ କ୍ୟୁଡୋ ସେଠାକାର ସରକାରୀ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ପିଡିଭିଏସ୍ଏର ମୁଖ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ଆମେରିକା ଏହି ସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ବହୁ କଟକଣା ଲଗାଇ ରଖିଛି। ଏହି କଟକଣା ଫଳରେ ଭେନେଜୁଏଲାର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଖୁବ୍ ଖରାପ ହୋଇପଡିଛି। ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ବଡ ତୈଳ ଭଣ୍ଡାର ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଭେନେଜୁଏଲା ସାମିଲ ଅଛି। ସେଠାର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ତୈଳ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ। ଆମେରିକା  ସେଠାରେ ଥିବା ଦୀର୍ଘ ଦିନର ସାମ୍ୟବାଦୀ ସରକାରକୁ ହଟାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ, ଭାରତ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ବଡ ତୈଳ ଉପଭୋକ୍ତା ଦେଶ। ଭେନେଜୁଏଲା ନିଜର ତୈଳ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ୍‌କୁ ବିକ୍ରି କରିଥାଏ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର