PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚନ୍ଦକା ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ – ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କଲା ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର – ଅଚିହ୍ନା ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ , ଜଙ୍ଗଲ ନିଆଁରେ ଜଣେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଉଁଶ, ଗଛରେ ଝୁଲୁଛି ଅର୍ଦ୍ଧଦଗ୍ଧ ଯୁବତୀର ଶବ।
  • ||
  • ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ୩ୟ ଟେଷ୍ଟ , ୨ୟ ଇନିଂସ୍‌ରେ ୮୧ ରନରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଲ୍ଆଉଟ୍
  • ||
  • ଭାରତ ଇଂଲଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ- ଭାରତ ୧୪୫ ରନ୍‌ରେ ଅଲ୍‌ ଆଉଟ୍‌
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର- ପରକିୟାପ୍ରୀତି ମହଙ୍ଗା , ପ୍ରେମିକ ସହ ବିବାହିତ ମହିଳା ଫେରାର ହୋଇ ଧରାପଡିବା ପରେ ଗାଁ ଦାଣ୍ଡରେ ବାନ୍ଧି ନିର୍ଧୁମ ଛେଚା ଖାଇଲେ ।
  • ||
  • ପାରାଦୀପ- ପାରଦୀପ ବନ୍ଦର ପକ୍ଷରୁ ୨୭ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ୨୭ ଟି ବିଭିନ ପ୍ରକଳ୍ପର ଏମଓୟୁ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: ଓଡ଼ପଡ଼ାରେ ୮ ବଖରା ଘର ଭାଙ୍ଗିଲେ ହାତୀ ପଲ
  • ||
  • ରାଜଗାଙ୍ଗପୁର ସମିତିସଭ୍ୟ ଉପନିର୍ବାଚନ । କୁକୁଡ଼ାମୁଣ୍ଡାରେ ପୁଷ୍ପିତା ଓ ବୁଚକୁପଡା ରେ ବସନ୍ତଙ୍କ ବିଜୟ । ଦୁଇଟିରେ ବିଜେଡି ସମର୍ଥିତ ପାର୍ଥୀଙ୍କ ବାଜିମାତ।
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା – ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଜୋନ୍ ୨ ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ବିଜେଡ଼ି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅବନୀ ରଞ୍ଜନ ଯୋଶୀ ୧୦୬୨୪ ଭୋଟରେ ବିଜୟୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ: ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ କରି ବିଫଳ ହେବା ପରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏସିଡ ମାଡ଼ ଘଟଣା, ୨୦ବର୍ଷ ପରେ ଗିରଫ ହେଲା ଅଭିଯୁକ୍ତ ସୁବାସ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର: ଯୌତୁକ ନିର୍ଯାତନା ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ ମାମଲା, ୫ଜଣଙ୍କୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଶୁଣାଇଛନ୍ତି ବାଲେଶ୍ୱର ଏଡିଜେମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି: ଓଡ଼ିଆ ପଥର କାରିଗରଙ୍କ କମାଲ୍, ରାଜସ୍ଥାନରେ ଟ୍ରାଫିକ ସମସ୍ୟା ଓ ତାର ସୁଧାର ପାଇଁ ଗାଇଲେ ଗୀତ,
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ନାଗାବଳି ନଦୀରୁ ଅଜଣା ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ତଦନ୍ତ କରୁଛି ପୁଲିସ
  • ||
  • କଟକ: ବୀରମିତ୍ରପୁର ନାବାଳିକା ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଗର୍ଭପାତ କରାଇଥିବା ଡାକ୍ତର ଦେବାଶିଷ ଘୋଷଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ: NTPC CISF ଯବାନଙ୍କ ଏକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଲୁଟ ଘଟଣା, ସାଇବର ଲୁଟେରାକୁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରୁ ଗିରଫ କଲା ପୁଲିସ୍
  • ||
  • ତାଳଚେର ଥର୍ମାଲ ବନ୍ଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଆଜି ଠାରୁ ପ୍ରତୀକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର: ଓଡ଼ିଶା-ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସୀମା ବିଦାଦର ସମାଧାନ ପାଇଁ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ବୈଠକ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚୋରା ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗ, ଗିରଫ ପୋଲିସ କନେଷ୍ଟବଳଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ
  • ||
  • କଟକ: ନାଖରା ସ୍ଥିତ ରିଲାଏନ୍ସ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ନିକଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ, ନିଆଁକୁ ଆୟତରେ ଲାଗିଛନ୍ତି ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ
  • ||
  • ନୂଆପଡ଼ା: ସରକାରୀ ଜମିରୁ ଉଚ୍ଛେଦକୁ ବିରୋଧ, ଜମି- ଘର ଦିଅ ନହେଲେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ସାମ୍ନାରେ ସାମୁହିକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବୁ
  • ||

ଭେନେଜୁଏଲାରୁ ତୈଳ ନକିଣିବାକୁ ଭାରତ ସହ ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଆମେରିକାର ଚେତାବନୀ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୧୪|୨: ଭେନେଜୁଏଲାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିକୋଲାସ୍ ମାଦୁରେଙ୍କୁ କ୍ଷମତାରୁ ହଟାଇବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିବା ଆମେରିକା ଏବେ ଏହି ଲାଟିନ୍ ଆମେରିକୀୟ ଦେଶକୁ ଆର୍ଥିକ ରୂପରେ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏବେ ଆମେରିକା ଭାରତ ସହ ଅନ୍ୟ ଦେଶଙ୍କୁ ଭେନେଜୁଏଲାରୁ ତୈଳ ନ କିଣିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଜନ୍ ବୋଲ୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେଉଁ ଦେଶ ଓ କମ୍ପାନୀ ଭେନେଜୁଏଲା ରୁ ତୈଳ କିଣିବ ତାକୁ ଏହାର ଦଣ୍ଡ ଭୋଗିବାକୁ ହେବ। ତାଙ୍କୁ କ୍ଷମା କରାଯିବନି। ଉଲେଖନୀୟ ଯେ, ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଭେନେଜୁଏଲା ଠାରୁ ତୈଳ କିଣୁଛି।

ବୋଲ୍ଟନଙ୍କ ଏହି ଚେତାବନୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଭାରତର ନଏଡାରେ ଭେନେଜୁଏଲାର ତୈଳମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟାନ ପରେ ଆସିଛି । ଗ୍ରେଟର ନଏଡାରେ ହୋଇଥିବା ପେଟ୍ରୋଟେକ୍ କନଫ୍ରେନ୍ସର ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭେନେଜୁଏଲା ତୈଳମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ କଟକଣା ଲାଗିଥିବା ତାଙ୍କ ଦେଶ ଭାରତକୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ କଞ୍ଚା ତୈଳ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଚାହେଁ। ଭେନେଜୁଏଲାର ତୈଳମନ୍ତ୍ରୀ ମାନୁଏଲ କ୍ୟୁଡୋ ସେଠାକାର ସରକାରୀ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ପିଡିଭିଏସ୍ଏର ମୁଖ୍ୟ ଅଟନ୍ତି। ଆମେରିକା ଏହି ସରକାରୀ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ବହୁ କଟକଣା ଲଗାଇ ରଖିଛି। ଏହି କଟକଣା ଫଳରେ ଭେନେଜୁଏଲାର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଖୁବ୍ ଖରାପ ହୋଇପଡିଛି। ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ବଡ ତୈଳ ଭଣ୍ଡାର ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଭେନେଜୁଏଲା ସାମିଲ ଅଛି। ସେଠାର ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ତୈଳ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ। ଆମେରିକା  ସେଠାରେ ଥିବା ଦୀର୍ଘ ଦିନର ସାମ୍ୟବାଦୀ ସରକାରକୁ ହଟାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ, ଭାରତ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ବଡ ତୈଳ ଉପଭୋକ୍ତା ଦେଶ। ଭେନେଜୁଏଲା ନିଜର ତୈଳ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ୍‌କୁ ବିକ୍ରି କରିଥାଏ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର