PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢ଼ାଉ , ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀ ଓ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଚଢ଼ାଉ , ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଘରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜବତ , ବିଭିନ୍ନ କାଗଜପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଜବତ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ ଟିମ୍
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ୨ ଅଣକାଶ୍ମୀରୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲେ ଆତଙ୍କବାଦୀ , ଯବାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜୋରଦାର
  • ||
  • କଟକ ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଅଗରବତୀ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ , ଏସ୍ଏସ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜର୍ସ ନାମକ କାରଖାନାରେ ନିଆଁ , ନିଆଁ ଆୟତ୍ତ ପାଇଁ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀର ଉଦ୍ୟମ , ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ତିଆରି ହେଉଥିଲା ମଙ୍ଗଲଦୀପ୍ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଅଗରବତୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡା ସହର ଉପକଣ୍ଠ ନାଗାବଳି ନଦୀରେ ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ସହରର ଦୁଇ ଜଣ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ନିଖୋଜ ।
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ମନ୍ତ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ସାରକାଙ୍କ ପାଇଲଟ ଗାଡ଼ି ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ, ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ସମେତ ୫ ଆହତ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ଓ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ଭୋଗରାଇ : ବେଳାଭୂମି ନିକଟ ହୋଟେଲରେ ସେକ୍ସ ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୨୮୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ପାରିବାରିକ କଳହର କରୁଣ ପରିଣତି, ବୋହୂକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା କଲା ଶାଶୂ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୪୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡା : ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଲାଗି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ତୁମୁଡିବନ୍ଧ ଠାରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଅବରୋଧ, ମୁନିଗୁଡା ଓ ଭବାନୀପାଟନାକୁ ଯାତାୟତ ଠପ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଦିନ ବର୍ଷା, ଆସନ୍ତାକାଲି ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଓ ବାଲେଶ୍ୱରରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜିଠୁ ଓଜେଇଇ କାଉନ୍‌ସିଲିଂ, ୫ ନଭେମ୍ବରରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆଲର୍ଟମେଣ୍ଟ
  • ||
  • ଅଲ୍‌ ଅମିରତ୍‌ : ଆଜିଠୁ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପ୍, ସଙ୍ଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବାଂଲାଦେଶ-ସ୍କଟ୍‌ଲାଣ୍ଡ ମୁକାବିଲା
  • ||

ଜୀବାଣୁରୁ ନିର୍ମିତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ଏବେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ସାଜିଛି । ତେଣୁ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବିକଳ୍ପ କାଢ଼ିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ । ଏପରିସ୍ଥଳେ ସେମାନେ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଏପରି ଏକ ଜୀବାଣୁ ଯାହା ଉନ୍ନତଧରଣର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବିକଳ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବ । ସାମୁଦ୍ରିକ ଘାସ ଖାଇ ଜୀବନଧାରଣ କରୁଥିବା ଏହି ଜୀବାଣୁ ବ୍ୟବହାର କରି ବାୟୋଡିଗ୍ରେଡେବଲ୍‌ ବା ମାଟିରେ ମିଶି ପାରୁଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ନିର୍ମିତ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ବୈ÷ଜ୍ଞାନିକମାନେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଜୀବାଣୁ ଘାସ ଖାଇସାରିବା ପରେ ଯେଉଁ ମଳ ନିଷ୍କାସନ କରିଥାନ୍ତି ସେଥିରୁ ହିଁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ । ଏହି ମଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବିଷାକ୍ତ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଥିବା ରସାୟନ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ନିର୍ମିତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସାଧାରଣରେ ନିର୍ମିତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକଠାରୁ କୌଣସି ଗୁଣରେ କମ୍‌ ହୋଇ ନଥିବା ବେଳେ ଏହା ସହଜରେ ମାଟିରେ ମିଳେଇ ପାରିବ । ଯାହା ଫଳରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଦ୍ୱାରା ପରିବେଶକୁ ପହଞ୍ଚୁଥିବା ହାନିରୁ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ ରକ୍ଷା ମିଳି ପାରିବ । ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକଟିର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ସରିଲାଣି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଜୀବାଣୁର ଉପଲବ୍ଧତା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବିକଳ୍ପର ଚାହିଦା ପୁରଣ କରି ପାରିବ କି ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ।