PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜ୍ଞାନବାପୀ ମସଜିଦ ବିବାଦ ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣି ଶେଷ, ମଙ୍ଗଳବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ରାୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ଉପକୂଳରେ ବଢ଼ିବ ତାତି, କାଲି ପୁଣି ବର୍ଷିବ
  • ||
  • ଗଜପତି : ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି ଟାଉନ୍‌ ହଲ୍ ପରିସରରେ ଥିବା ପାର୍କିଂରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ୫ଟି କାର୍‌
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କଲଭର୍ଟରେ ପିଟିହେଲା ବରଯାତ୍ରୀ ଗାଡି, ୨ ମୃତ ୫ ଗୁରୁତର
  • ||

ଜୀବାଣୁରୁ ନିର୍ମିତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ଏବେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ସାଜିଛି । ତେଣୁ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବିକଳ୍ପ କାଢ଼ିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ । ଏପରିସ୍ଥଳେ ସେମାନେ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଏପରି ଏକ ଜୀବାଣୁ ଯାହା ଉନ୍ନତଧରଣର ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବିକଳ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରିପାରିବ । ସାମୁଦ୍ରିକ ଘାସ ଖାଇ ଜୀବନଧାରଣ କରୁଥିବା ଏହି ଜୀବାଣୁ ବ୍ୟବହାର କରି ବାୟୋଡିଗ୍ରେଡେବଲ୍‌ ବା ମାଟିରେ ମିଶି ପାରୁଥିବା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌ ନିର୍ମିତ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ବୈ÷ଜ୍ଞାନିକମାନେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଜୀବାଣୁ ଘାସ ଖାଇସାରିବା ପରେ ଯେଉଁ ମଳ ନିଷ୍କାସନ କରିଥାନ୍ତି ସେଥିରୁ ହିଁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ । ଏହି ମଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ବିଷାକ୍ତ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏଥିରେ ଥିବା ରସାୟନ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ନିର୍ମିତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ସାଧାରଣରେ ନିର୍ମିତ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକଠାରୁ କୌଣସି ଗୁଣରେ କମ୍‌ ହୋଇ ନଥିବା ବେଳେ ଏହା ସହଜରେ ମାଟିରେ ମିଳେଇ ପାରିବ । ଯାହା ଫଳରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ଦ୍ୱାରା ପରିବେଶକୁ ପହଞ୍ଚୁଥିବା ହାନିରୁ ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ ରକ୍ଷା ମିଳି ପାରିବ । ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକଟିର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ସରିଲାଣି ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଜୀବାଣୁର ଉପଲବ୍ଧତା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବିକଳ୍ପର ଚାହିଦା ପୁରଣ କରି ପାରିବ କି ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ।