PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ସୋମବାରରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦୈନିକ ସକାଳେ ମିଳୁଥିବା ମହଲତ କମିଲା ଏଣିକି ଦୈନିକ ୬ ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ୪ ଘଣ୍ଟାକୁ ଖସିଲା କୋହଳ
  • ||
  • ବାହାଘରରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବଢିଲା ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଜୁନ ୧ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଯଶିପୁର ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କମଳାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସଇଁତଳା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୫୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ୩୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମ୍‌ ସହଯୋଗରେ ପୁରୀରେ ଖୋଲିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌, ୧୯ରୁ ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଉପରମୁହାଁ ପାରଦ, ତାତିରେ ଛଟପଟ ଜନଜୀବନ, ଆହୁରି ୪ ଦିନ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଖୋଲିଲା ବଦ୍ରିନାଥଙ୍କ ଧାମ, ବିନା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁରେ ହେଲା ଦ୍ଵାର ଫିଟା ନୀତି
  • ||

ମହିଳାଙ୍କୁ ଫିଟ୍ ରଖିବ ଓଷ୍ଟ୍ରାସନ

ଯୋଗାସନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମଣିଷ ସୁସ୍ଥ ରହିପାରିବ । ବିଶେଷକରି ମହିଳାମାନେ ଯେତେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ ବି ପ୍ରତିଦିନ ଯୋଗାସନ କରିବା ଦରକାର । ଏହାଦ୍ୱାରା ମହିଳାମାନେ ଫିଟ୍ ରହିବା ସହ ରୋଗମୁକ୍ତ ରହିପାରିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଓଷ୍ଟ୍ରାସନର ପଦ୍ଧତି, ସମୟ ଏବଂ ଏହାକୁ କରିବା ଦ୍ୱାରା କଣ ସୁଫଳ ମିଳୁଛି ।

ପଦ୍ଧତି: ପ୍ରଥମେ ଆଣ୍ଠୁ ମୋଡି ବସନ୍ତୁ । ତାପରେ ପଛକୁ ଦୁଇ ହାତ ଦେଇ ଆଣ୍ଠୁର ତଳକୁ ବା ଗୋଇଠିକୁ ଧରନ୍ତୁ । ଏଥର ଧିରେ ଧିରେ ମଥା ପଛ ପଟକୁ ନୁଆଇଁ ପେଟ ଓ ଛାତି ଯଥାସମ୍ଭବ ସଳକ ରଖି ଶରୀରଟିକୁ ଧନୁ ପରି କରନ୍ତୁ । ଆଣ୍ଠୁ ଠାରୁ କଣ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଂଶ ଯେପରି ବେଶ ଟାଣିଟୁଣି ରୁହେ । ଏହି ଆସନ ଶେଷରେ ପୁନରାୟ ପୂର୍ବାବସ୍ଥାକୁ ଫେରି ଆସନ୍ତୁ । ପୁଣି ଆସନଟିକୁ ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ ।

ସମୟ: ଏହି ଆସନ ପ୍ରତ୍ୟେହ ୪ଥର ଏବଂ ସବୁଦିନେ ୩୦ ସେକେଣ୍ଡ କରି ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ । ମଧ୍ୟବର୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରତିଥର ୧୦ରୁ ୨୫ ସେକେଣ୍ଡ ଓଷ୍ଟ୍ରାସନ କରିବା ଠିକ୍ ହେବ ।

ଫଳ: ଏହି ଆସନଟି ନିୟମିତ ଅଭ୍ୟାସ କଲେ ମେରୁଦଣ୍ଡ ସଂଲଗ୍ନ ସ୍ନାୟୁ ତନୁ ଏବଂ ପେଶୀ ସବଳ ହୁଏ । ମେରୁଦଣ୍ଡ ନମନୀୟ ହେବା ଫଳରେ ଶରୀର ସହଜରେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ବା ଜରାଗ୍ରସ ହୁଏ ନାହି । ଦୈହିକ ଉଚ୍ଚତା ବୃଦ୍ଧିପାଏ । ଛାତି ପଞ୍ଜରା ବୃଦ୍ଧିପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ । ଯେଉଁମାନଙ୍କ ବକ୍ଷଦେଶର ଗଠନ ଅସୁନ୍ଦର ଏହି ଆସନଟି ନିୟମିତ ଅଭ୍ୟାସ ଦ୍ୱାରା ବକ୍ଷର ଗଠନ ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇଥାଏ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଏହି ଆସନଟି ନିୟମିତ ଅଭ୍ୟାସ କଲେ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଦୂର ହୁଏ ।