PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରଉତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ମହିଳାଙ୍କୁ ଫିଟ୍ ରଖିବ ଓଷ୍ଟ୍ରାସନ

ଯୋଗାସନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମଣିଷ ସୁସ୍ଥ ରହିପାରିବ । ବିଶେଷକରି ମହିଳାମାନେ ଯେତେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ ବି ପ୍ରତିଦିନ ଯୋଗାସନ କରିବା ଦରକାର । ଏହାଦ୍ୱାରା ମହିଳାମାନେ ଫିଟ୍ ରହିବା ସହ ରୋଗମୁକ୍ତ ରହିପାରିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଓଷ୍ଟ୍ରାସନର ପଦ୍ଧତି, ସମୟ ଏବଂ ଏହାକୁ କରିବା ଦ୍ୱାରା କଣ ସୁଫଳ ମିଳୁଛି ।

ପଦ୍ଧତି: ପ୍ରଥମେ ଆଣ୍ଠୁ ମୋଡି ବସନ୍ତୁ । ତାପରେ ପଛକୁ ଦୁଇ ହାତ ଦେଇ ଆଣ୍ଠୁର ତଳକୁ ବା ଗୋଇଠିକୁ ଧରନ୍ତୁ । ଏଥର ଧିରେ ଧିରେ ମଥା ପଛ ପଟକୁ ନୁଆଇଁ ପେଟ ଓ ଛାତି ଯଥାସମ୍ଭବ ସଳକ ରଖି ଶରୀରଟିକୁ ଧନୁ ପରି କରନ୍ତୁ । ଆଣ୍ଠୁ ଠାରୁ କଣ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଂଶ ଯେପରି ବେଶ ଟାଣିଟୁଣି ରୁହେ । ଏହି ଆସନ ଶେଷରେ ପୁନରାୟ ପୂର୍ବାବସ୍ଥାକୁ ଫେରି ଆସନ୍ତୁ । ପୁଣି ଆସନଟିକୁ ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ ।

ସମୟ: ଏହି ଆସନ ପ୍ରତ୍ୟେହ ୪ଥର ଏବଂ ସବୁଦିନେ ୩୦ ସେକେଣ୍ଡ କରି ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ । ମଧ୍ୟବର୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରତିଥର ୧୦ରୁ ୨୫ ସେକେଣ୍ଡ ଓଷ୍ଟ୍ରାସନ କରିବା ଠିକ୍ ହେବ ।

ଫଳ: ଏହି ଆସନଟି ନିୟମିତ ଅଭ୍ୟାସ କଲେ ମେରୁଦଣ୍ଡ ସଂଲଗ୍ନ ସ୍ନାୟୁ ତନୁ ଏବଂ ପେଶୀ ସବଳ ହୁଏ । ମେରୁଦଣ୍ଡ ନମନୀୟ ହେବା ଫଳରେ ଶରୀର ସହଜରେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ବା ଜରାଗ୍ରସ ହୁଏ ନାହି । ଦୈହିକ ଉଚ୍ଚତା ବୃଦ୍ଧିପାଏ । ଛାତି ପଞ୍ଜରା ବୃଦ୍ଧିପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ । ଯେଉଁମାନଙ୍କ ବକ୍ଷଦେଶର ଗଠନ ଅସୁନ୍ଦର ଏହି ଆସନଟି ନିୟମିତ ଅଭ୍ୟାସ ଦ୍ୱାରା ବକ୍ଷର ଗଠନ ସ୍ୱାଭାବିକ ହୋଇଥାଏ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଏହି ଆସନଟି ନିୟମିତ ଅଭ୍ୟାସ କଲେ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଦୂର ହୁଏ ।