PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି, ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ନିୟମକୁ

ଭୁବନେଶ୍ବର,୨୩।୨: ‘କଥାରେ ଅଛି ଯେଉଁଠି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅଛି ସେଇଠି ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି’। ଏହି ପ୍ରାଚୀନକାଳର କଥା ମାନି ବ୍ୟକ୍ତି ସମାଜରେ ରହିଥାଏ। ଏହି ଆଦର୍ଶ ବାକ୍ୟ ଅନୁସାରେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ଶରୀର, ଅନ୍ନ, ନିଶ୍ବାସ ପ୍ରଶ୍ବାସ ଆଦି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ଚାଲନ୍ତୁ। ଫଳରେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ପାଇବା ସହିତ ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ସୁଧାର ଆସିବ। କାରଣ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବାସ୍ତୁ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଉପକାରୀ।  ଯଦି ବାସ୍ତୁ ହିସାବରେ ନ ଚାଲନ୍ତି ତେବେ  ପରିବାରରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯିବ।

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଲାଭ ହେଲା କି, ଶରୀର ଭିତରେ ୭ଟି ଚକ୍ର ସକ୍ରିୟ ତଥା ସନ୍ତୁଳିତ ହୋଇଯାଏ। ଚକ୍ର ଏକ ମାତ୍ର ପ୍ରାଚୀନ ବିଜ୍ଞାନ ଯାହା ଶକ୍ତିଶାଳି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ। ଯେତେବେଳେ ଶରୀରର ୭ଟି ଚକ୍ର ଖୋଲା ହୋଇଯାଏ ଅଥବା ସନ୍ତୁଳିତ ହୋଇଯାଏ ସେତେବେଳେ ବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସର୍ବୋତ୍ତମ ହୋଇଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାସ୍ତୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କ’ଣ?

କ’ଣ ଆପଣ ବିମ୍ ତଳେ ବସି କାମ କରୁଛନ୍ତି କି ? ବିମ୍ ତେଳ ବସି ଯଦି କାମ କରୁଛନ୍ତି ତାହାଲେ ଶରୀର ଉପରେ ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିପାରେ। ବିମ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନକରାତ୍ମକ । ତେଣୁ ସ୍ଥାୟୀ ସ୍ଥାନରେ ବସି କାମ କରନ୍ତୁ।

ଆପଣ ସିଧା ହୋଇ ଶୋଉଛନ୍ତି କି ? ଅନୁକୂଳ ଦିଗରେ ଶୋଇବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କର ୭ଟି ଚକ୍ର ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି।

ସ୍ଥାନ ଗୃହ ତଥା ଶୈାଚାଳୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ। ଘର କିମ୍ବା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଖୋଲା ରହିଥିବା ସ୍ଥାନଗୃହ ତଥା ଶୈାଚାଳୟ ଆପଣକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଶୈାଚାଳୟରୁ ବହୁ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି  ଆସିଥାଏ। ତେଣୁ ଶୈାଚାଳୟ କବାଟକୁ ସବୁବେଳେ ବନ୍ଦ କରି ରଖନ୍ତୁ।

ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ବ୍ୟବହାର କରୁନଥିବା ଔଷଧ ଅଛି କି? ଯଦି ଅଛି ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ଫୋପାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ। ସରଳ ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ଏହାକୁ ରଖିଲେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ। କାରଣ ସେହି ଔଷଧ ପୂବର୍ରୁ ହୋଇଥିବା ରୋଗରୁ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିକୁ ଟାଣିଥାଏ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର