PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହରିଆଣାରେ ୨୪ମଇ ଯାଏ ବଢ଼ିଲା ଲକ୍‌ ଡାଉନ୍‌ , ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଖଟ୍ଟର କହିଲେ –ଜନତାଙ୍କ ଦାବି ନେଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଜାଡେଜାଙ୍କ କରୋନାରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଫିଲ୍ମ କିମ୍ଵା ସିରିୟଲ ସୁଟିଂ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ସମସ୍ତ ଇନଡୋର ଓ ଆଉଟଡୋର ସୁଟିଂ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ୨୪ରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଲଘୁଚାପ: ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ, ଅବପାତ ରୂପ ନେବା ପାଇଁ ପାଣିପାଗ ଅନୁକୂଳ…
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୭୩୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬ ଲକ୍ଷ ୧୨ ହଜାର ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୯ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୧୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ସଇଁତଳା : ଜମିବାଡ଼ି କଳହକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଙ୍ଘର୍ଷ, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଅଟକ
  • ||
  • ପାଟଣାଗଡ଼ : କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିଗଲେ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ କୈଳାଶ ସାହୁ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ ଓଲଟିଲା କାଠ ବୋଝେଇ ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ, ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସ୍ୱର୍ଗତ ରଘୁନାଥ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଚାଲିଛି ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୋମବାରଠୁ ଅନ୍‌ଲାନ୍‌ରେ ମିଳିବ ମଦ, ସକାଳ ୭ଟାରୁ ସଂଧ୍ୟା ୫ଟା ଯାଏଁ ଦେଇ ପାରିବେ ଅର୍ଡର, ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ମଦ କିଣିଲେ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଡେଲିଭାରୀ ଚାର୍ଜ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପାରା ଧରିବାକୁ ଯାଇ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଇନ୍ରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଜଳିଗଲା ନାବାଳକ, ଗୁରୁତର ଆହତ ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସ ଶେଷକୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ ପିକ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିବ, ଜୁନ୍‌ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ କମିପାରେ
  • ||
  • କଟକ : ବୃଦ୍ଧ ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ !
  • ||

ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି, ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ନିୟମକୁ

ଭୁବନେଶ୍ବର,୨୩।୨: ‘କଥାରେ ଅଛି ଯେଉଁଠି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଅଛି ସେଇଠି ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି’। ଏହି ପ୍ରାଚୀନକାଳର କଥା ମାନି ବ୍ୟକ୍ତି ସମାଜରେ ରହିଥାଏ। ଏହି ଆଦର୍ଶ ବାକ୍ୟ ଅନୁସାରେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ଶରୀର, ଅନ୍ନ, ନିଶ୍ବାସ ପ୍ରଶ୍ବାସ ଆଦି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ଉତ୍ତମ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ଚାଲନ୍ତୁ। ଫଳରେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ପାଇବା ସହିତ ମାନସିକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟରେ ସୁଧାର ଆସିବ। କାରଣ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବାସ୍ତୁ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଉପକାରୀ।  ଯଦି ବାସ୍ତୁ ହିସାବରେ ନ ଚାଲନ୍ତି ତେବେ  ପରିବାରରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯିବ।

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଲାଭ ହେଲା କି, ଶରୀର ଭିତରେ ୭ଟି ଚକ୍ର ସକ୍ରିୟ ତଥା ସନ୍ତୁଳିତ ହୋଇଯାଏ। ଚକ୍ର ଏକ ମାତ୍ର ପ୍ରାଚୀନ ବିଜ୍ଞାନ ଯାହା ଶକ୍ତିଶାଳି ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ। ଯେତେବେଳେ ଶରୀରର ୭ଟି ଚକ୍ର ଖୋଲା ହୋଇଯାଏ ଅଥବା ସନ୍ତୁଳିତ ହୋଇଯାଏ ସେତେବେଳେ ବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସର୍ବୋତ୍ତମ ହୋଇଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାସ୍ତୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କ’ଣ?

କ’ଣ ଆପଣ ବିମ୍ ତଳେ ବସି କାମ କରୁଛନ୍ତି କି ? ବିମ୍ ତେଳ ବସି ଯଦି କାମ କରୁଛନ୍ତି ତାହାଲେ ଶରୀର ଉପରେ ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିପାରେ। ବିମ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନକରାତ୍ମକ । ତେଣୁ ସ୍ଥାୟୀ ସ୍ଥାନରେ ବସି କାମ କରନ୍ତୁ।

ଆପଣ ସିଧା ହୋଇ ଶୋଉଛନ୍ତି କି ? ଅନୁକୂଳ ଦିଗରେ ଶୋଇବା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କର ୭ଟି ଚକ୍ର ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି।

ସ୍ଥାନ ଗୃହ ତଥା ଶୈାଚାଳୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ। ଘର କିମ୍ବା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଖୋଲା ରହିଥିବା ସ୍ଥାନଗୃହ ତଥା ଶୈାଚାଳୟ ଆପଣକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଶୈାଚାଳୟରୁ ବହୁ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି  ଆସିଥାଏ। ତେଣୁ ଶୈାଚାଳୟ କବାଟକୁ ସବୁବେଳେ ବନ୍ଦ କରି ରଖନ୍ତୁ।

ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ବ୍ୟବହାର କରୁନଥିବା ଔଷଧ ଅଛି କି? ଯଦି ଅଛି ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ଫୋପାଡ଼ି ଦିଅନ୍ତୁ। ସରଳ ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ଏହାକୁ ରଖିଲେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ। କାରଣ ସେହି ଔଷଧ ପୂବର୍ରୁ ହୋଇଥିବା ରୋଗରୁ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିକୁ ଟାଣିଥାଏ।