PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ଆତଙ୍କରାଜ, ବାପାର ଅପରାଧ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ସମ୍ଭାଳିଲା ପୁଅ, ନାବାଳକଙ୍କ ଛୁରୀ ମାଡ଼ରେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ୯ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, ହଷ୍ଟେଲ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଛୁରାମାଡ, ଜଣେ ଗୁରୁତର, ପୁଲିସ କବ୍ଜାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନାବାଳକ
  • ||
  • ଛତ୍ରପୁର : ଆର୍ଜିପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମରେ ସୈତାନ ସାଜିଲା ସ୍ୱାମୀ, କିରୋସିନ ଢାଳି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲା ସ୍ୱାମୀ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରଗଡ ପଦ୍ମପୁର ସ୍ଥିତ ସହକାରୀ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସକ, ଏକକାଳୀନ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ଚଢାଉ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଦିନିକିଆ ବଲାଙ୍ଗୀର ଗସ୍ତରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ 5Tସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • Tokyo Olympics: ଜାଭେଲିନ୍‌ରେ ନୀରଜଙ୍କ ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ୮୬.୬୫ ମି. ଥ୍ରୋ କରି ଫାଇନାଲରେ କଲେ ଏଣ୍ଟ୍ରି
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀରେ ବଢୁଛି ଜଳସ୍ତର, ରେଙ୍ଗାଳି ଡ୍ୟାମରୁ ଛଡାଯିବ ପ୍ରଥମ ବନ୍ୟାଜଳ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୬୧୬୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୧୫ ଜଣ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ‘ପିଏମ୍‌ ଆବାସ’ରେ ପୁଳାପୁଳା ଦୁର୍ନୀତି, ସଂସଦରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉତ୍ତର-ଓଡ଼ିଶାରେ ୮୫% ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ
  • ||
  • ରାମପୁର : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଳା ଅନ୍ତର୍ଗମ ମ.ରାମପୁର ଥାନା ପାଜିବାହାଲି ଛକ ନିକଟରୁ ନିଖୋଜ ୨ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଖୋଲିଲା ତୁଳସୀକ୍ଷେତ୍ର, ଶ୍ରୀ ବଳଦେବଜୀଉଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡବଜାର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାଳୁପାତ୍ର ସାହିରେ ବେଆଇନ୍ ଗୁଟଖା ୟୁନିଟ୍ ଉପରେ ଚଢାଉ, ୨ ଗିରଫ
  • ||

ପରିବା କ୍ଷେତରୁ ବଜାର ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଦାମ ହେଇଯାଉଛି ଦୁଇଗୁଣା, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ’ ରହିଛି କାରଣ…

ଭଦ୍ରକ: ବଜାର  ରେ ପରିବା ଦର ଏବେ ଆକାଶ ଛୁଆଁ । ବାଇଗଣ ୬୦ କୁ ପୋଟଳ ୮୦ । ଅନ୍ୟ ପରିବା ଦର ମଧ୍ୟ ସମାନ । ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ପରିବା ଚାଷ ହେଉଥିଲା ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକାଲ ବଜାରରେ ପରିବା ଟିକେ ଶସ୍ତାରେ ମିଳୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେହି ପରିବା ଚାଷ ହେଉଥିବା ଅଞ୍ଚଳର ପରିବା ଚାଷୀ ଙ୍କ ପାଇଁ ଦାଉ ସାଜିଛି ବର୍ଷା । ଉତ୍ପାଦନ ପୂର୍ବ ଭଳି ହେଉନାହିଁ । ପରିବା ଚାଷୀଙ୍କ ଉତ୍ପାଦିତ ପନିପରିବା ଚାଷୀଙ୍କ ବିକ୍ରି ଦାମ ଠାରୁ ବଜାର ରେ ପ୍ରାୟ ଦେଢ ଗୁଣରୁ ଦୁଇ ଗୁଣ ଅଧିକ ଦରରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ।

ବାଡିଆ ବା ପରିବା ଚାଷୀ ଙ୍କ ଠାରୁ ଗୋଦାମ ମାଲିକ ମାନେ ମଧ୍ୟ ପରିବା ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି । ତା ପରେ ପରିବା ଦୋକାନୀ ଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି । ଏବେ କିନ୍ତୁ ଦେଶୀ ପରିବା କମ ଉତ୍ପାଦନ ଦେଉଥିବାରୁ ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ଓ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ପରିବା ମଗାଉଛନ୍ତି । ପରିବା ଆଣିବା ପାଇଁ ଗାଡି ବାବଦକୁ ମଧ୍ୟ ବହୁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି । ବାଡିଆଙ୍କ ନିକଟ ରୁ ଆଣିଲେ ପରିବହନ ଖର୍ଚ୍ଚ କମ ହେଉଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ତେଲ ରେଟ ଅଧିକ ଥିବାରୁ ପରିବହନ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ବଢିଛି । କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ନନେଇ ବେପାର କରୁଥିବା କହୁଛନ୍ତି । କିଲୋ ପ୍ରତି ମାତ୍ର ୫ ରୁ ୧୦ ଟଙ୍କା ଲାଭ ରଖି ବେପାରୀଙ୍କୁ ପରିବା ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି  ।

ପରିବା ଦୋକାନୀ ଗୋଦାମ ରୁ ଯାହା ଅଣୁଛନ୍ତି ଅଳ୍ପ ଲାଭ ରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା କହୁଛନ୍ତି । ଦେଶୀ ପରିବା ଏବେ ଆବଶ୍ୟକ ମୁତାବିକ ମିଳୁନଥିବାରୁ ଚାଲାଣି ପରିବା ବିକୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେ ମଧ୍ୟ ସେହିଭଳି କିଲୋପ୍ରତି ୫ ରୁ ୧୦ ଟଙ୍କା ଲାଭ ରଖୁଥିବା କହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପରିବା ବିକ୍ରେତା ସଂଘ ର ସଭାପତି କହୁଛନ୍ତି ଯେ ପରିବା ଆମଦାନୀ କମ ଥିବାରୁ ରେଟ ବଢୁଛି । ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳର ପରିବା ବେପାରୀ ଆସି ଚାଷୀ ଙ୍କ ଠାରୁ ନେଇ ଅଧିକା ଦରରେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି । ଆଉ କିଛି ଦିନ ଗଲେ ଆମଦାନୀ ବଢିବ ଓ ପରିବା ଦର ମଧ୍ୟ କମିବ ।

ପରିବା ଦର ବୃଦ୍ଧି ପଛ ରେ କାରଣ ଏଇଆ ଯେ ଚାଷୀ ଙ୍କ ଠାରୁ ଗ୍ରାହକ ଙ୍କ ମଧ୍ୟ ରେ ୨ ଜଣ ମିଡିଲ ମେନ । କାରଣ ପରିବା ଚାଷୀ ନିଜ ଉତ୍ପାଦ ଗୋଦାମ କୁ କିମ୍ବା ବେପାରୀ ଙ୍କୁ ଦିଅନ୍ତି । ସେମାନେ ବେସ ଦୁଇ ପଇସା ଲାଭ ରଖି ପୁଣି ପରିବା ଦୋକାନୀ ଙ୍କୁ ଦିଅନ୍ତି । ବେପାରୀ ପରିବା କ୍ରୟ କରିବା ପରେ ସେ ମଧ୍ୟ ଲାଭ ରଖି ବିକ୍ରି କରନ୍ତି । ଆଉ ଗ୍ରାହକ ଙ୍କ ନିକଟ ରେ  ପହଞ୍ଚିବା ବେଳକୁ ପରିବା ଦର ଦୁଇ ଗୁଣା ହେଉଛି ।