PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଅନୁଗୁଳରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ନୂଆ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏମସିଏଲ୍‌ ବୋର୍ଡର ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କୋଇଲା ଓ ଖଣି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଲେ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ସପ୍ତାହାନ୍ତ ସଟଡାଉନର ଦ୍ଵିତୀୟ ଦିନ, ଆଉ ଚଳିବନି ‘ଆଇ- କାର୍ଡ’, ବେସରକାରୀ ସଂସ୍ଥାର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ତାଲିକା ମାଗିଲା ପୁଲିସ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ‘ପ୍ରମେୟ’ର ଖଣ୍ଡପଡ଼ା ପ୍ରତିନିଧି ସୋମନାଥ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ଧକ୍କାରେ ହାତୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କୋଲକାତା : ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଥମୁନି ହିଂସା, ପୁଣି ଥରେ ଟିଏମସି ଓ ବିଜେପି କର୍ମୀ ହାତାହାତି, ଜଣେ ମୃତ ୬ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୧୯ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୮୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦ ହଜାର ୬୩୫ ପଜିଟିଭ୍, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫ଲକ୍ଷ ୩୪ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓର ସତର୍କ ବାଣୀ, ଘାତକ ହେଉଛି କରୋନାର ନୂଆ ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ, ଭାରତକୁ ତୀବ୍ର କରିବାକୁ ପଡିବ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଏବେ ମିଳିଛି ସାମାନ୍ୟ ଆଶ୍ୱସ୍ତି, ଦୁଇଦିନ ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିବ ତାତି, ୨୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ଘଡ଼ଘଡ଼ି ସହ ଧୂଳିଝଡ଼ ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||

୪୫୩ କୋଟି ଯୋଗାଡ଼ ନ କଲେ ଜେଲ୍‌

Person in the News for web - Anil Ambani

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬ା୩(ଏଜେନ୍ସି): ୨୦୦୮ରେ ସେ ଥିଲେ ବିଶ୍ୱର ଷଷ୍ଠ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି । ଏବେ ୪୫୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ କରିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ କାଠକିର ପାଠ । ୫୯ ବର୍ଷୀୟ ଅନଲି ଅମ୍ବାନଙ୍କି ପାଇଁ ଏବେ ସମୟ ଖରାପ ଚାଲିଛି । ୩ ଦିନ ଭିତରେ ୪୫୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଯୋଗାଡ କରି ସ୍ନିଡେନ୍ ଭିତ୍ତିକ ଟେଲିକମ୍‌ ଉପକରଣ ନିର୍ମାତା ଏରକି୍‌ସନ୍‌କୁ ନ ଦେଲେ ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନିଙ୍କ ସାନ ଭାଇ ଅନଲିଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌ ଯିବାକୁ ପଡିବ । ଅନିଲଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ରିଲାଏନ୍ସ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍ସ (ଆର୍‌କମ୍‌) ଖାତାରେ ୨୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଟିକସ ରିଫଣ୍ଡ୍‌ ପାଣ୍ଠି ରହିଛି । ଏହାକୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଏସ୍‌ବିଆଇ) ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରି ଦରକାର । ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ଏ ନିମନ୍ତେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପାଇଁ ଆର୍‌କମ୍‌ ଜାତୀୟ କମ୍ପାନି ଆଇନ ଆପିଲେଟ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ (ଏନ୍‌ସିଏଲ୍‌ଏଟି)ରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏସ୍‌ବିଆଇ ଏବଂ ଆର୍‌କମ୍‌ର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କୁ ଉପରୋକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପାଇଁ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ରୋକ୍‌ଠୋକ୍‌ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ପାଣ୍ଠି ଉଠାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ମଞ୍ଜୁରୀ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ । ଏବେ ଏନ୍‌ସିଏଲ୍‌ଏଟିର ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ପରେ ଅନିଲ୍‌ଙ୍କ ପାଇଁ ଅଡୁଆ ଆହୁରି ବଢ଼ିଯାଇଛି । ଉକ୍ତ ଟିକସ ରିଫଣ୍ଡ୍‌ ଏକ ଆସ୍ଥା ପାଣ୍ଠି(ଟ୍ରଷ୍ଟ ଫଣ୍ଡ୍‌)ରେ ରହିଛି, ଯାହାକି ଏରିକ୍‌ସନ୍‌ର ବକେୟା ପରିଶୋଧ କରିବାରେ ନିତାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ । ଏନ୍‌ସିଏଲ୍‌ଏଟି ଏସ୍‌ବିଆଇକୁ ଟିକସ ରିଫଣ୍ଡ ପାଣ୍ଠି ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ଲାଗି ମନା କରିଛନ୍ତି ସତ କିନ୍ତୁ ଏହା ସହ ଏକ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଆର୍‌କମ୍‌କୁ ଦେଇଛନ୍ତି । କମ୍ପାନି ଚାହିଁଲେ ଏଥିପାଇଁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇପାରିବ । ଆଉ ମାତ୍ର ୩ ଦିନ ବାକି ଥିବାବେଳେ ଅନିଲ୍‌ଙ୍କୁ ସବୁ ଦିଗରୁ ନିରାଶ ହେବାକୁ ପଡୁଛି । ଜାତୀୟ କମ୍ପାନି ଆଇନ ଆପିଲେଟ୍‌ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ମଙ୍ଗଳବାର ସୁଦ୍ଧା ଆର୍‌କମ୍‌ ଏରିକ୍‌ସନ୍‌କୁ ୪୫୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୈଠ କରିବ । ଏହା ନ କଲେ ଅନିଲ୍‌ଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଆର୍‌କମ୍‌ ଉପରେ ଏରିକ୍‌ସନ୍‌ର ମୋଟ ୫୭୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ବକେୟା ଥିଲା । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କମ୍ପାନି ୧୧୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ପରିଶୋଧ କରିଛି । ପ୍ରକାଶଯୋଗ୍ୟ, ବଡ଼ ଭାଇ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନି ଜିଓ ମାଧ୍ୟମରେ ଟେଲିକମ୍‌ ବଜାରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ହିଁ ଅନିଲଙ୍କ ପରିସ୍ଥିତି ଖରାପ ହୋଇ ହୋଇ ଚାଲିଲା । ଜିଓ ସହ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରିବା ଏକ ପ୍ରକାର ଅସମ୍ଭବ ପାଲଟିଲା । ଶେଷରେ ଅନିଲ ଆର୍‌କମ୍‌ର ସେବାକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ହେଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏରିକ୍‌ସନ୍‌ ସହ ବିବାଦ ତାଙ୍କୁ ଜେଲ୍‌ର ବାଟ ଦେଖାଇପାରେ ।