PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଲାଙ୍ଗୀର:ହାତୀଦାନ୍ତ ରାକେଟକୁ ମାଡିବସିଲା ଏସ୍ ଟି ଏଫ୍ ଟିମ୍, ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚୁରା ଜାରି, ବଲାଙ୍ଗୀର ରେଞ୍ଜ ଦେଓଗାଁ ଅଞ୍ଚଳରୁ ରାକେଟ ଧରାପଡ଼ିଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର ନୟାପଲ୍ଲୀରୁ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ କିଲର ଗିରଫ ମାମଲା , ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୪ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ଯିବେ ୨ କିଲର( ସମ୍ପଦ ସାହୁ , ପ୍ରଶାନତ ଦାସ), ରିମାଣ୍ଡ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ଡିଜେଏମ୍‌ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ସହରର ଟାଂଗରପାଲିରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳ ୧୦.୩୦ ଯାଏ ବିଧାନସଭା ମୁଲତବୀ , ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ବାହାରିଲାନି କୌଣସି ନିଷ୍କର୍ଷ ବୋଲି କହିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଗୃହ ସୁପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ୧୦ ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ନାକଟିଦେଉଳ: ବାରହା ମାଂସ ଜବତ, ଜନ୍ତୁ ଶିକାର ଅଭିଯୋଗରେ ଶିକାରୀ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ ।
  • ||
  • ଭବାନୀପାଟଣା: ବସ୍‌କୁ ସଜାଡୁଥିଲେ ଡ୍ରାଇଭର, ଅଚାନକ ଗାଡ଼ି ଜେକ ଖସି ଯିବାରୁ ଚକା ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଚାଳକଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ପୁରୀ: ପୁରୀ ଅଜମେର ଟ୍ରେନରେ ଧୂଆଁ, ଗୋଟିଏ ଘଣ୍ଟା ବିଳମ୍ବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଧରାପଡିଲେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଜଣେ ଠିକାଦରଙ୍କଠୁ ୧୦ ହଜାର ଲାଞ୍ଚ ନେବା ବେଳେ ଧରାପଡିଲେ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ବିଧାନସଭା ଅଚଳ, ବିରୋଧୀଙ୍କ ଘଣ୍ଟ ମାଡ଼ରେ କମ୍ପିଲା ଗୃହ, ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଛିଞ୍ଚିଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ତେଲକୋଇ ଫରେଷ୍ଟ ବିଟ୍‌ରେ ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ନଷ୍ଟକଲେ ଏକର ଏକର ଧାନ ଫସଲ
  • ||
  • ବାଲିକୁଦା : ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମର ଲୁଟ୍ କରିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ ୩ ଚୋର, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ଚୋରି ଯନ୍ତ୍ରାଂଶ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ OSAP ସିପାହୀ, ନଗଦ ୨ ଲକ୍ଷ ୯୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ରୋଗୀ ଆଣିବାକୁ ଯିବାବେଳେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତା ତଳକୁ ଖସିଲା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କୋଭିଡ୍
  • ||
  • ଗଜପତି: ଏଟିଏମ୍ ଲୁଟ୍ ଉଦ୍ୟମ ପଣ୍ଡ, ୩ ଲୁଟେରାଙ୍କୁ ଗୋଡାଇ ଗୋଡାଇ କାବୁ କଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି: ସ୍ଥାୟୀ ଘରଡିହ ପଟା ପାଇଁ ଦାବି କରିବାରୁ ବାସହରା ହେଲେ ୧୧ ପରିବାର, ରାଜରାସ୍ତାରେ ଶୀତ କାକରରେ କଟୁଛି ଜୀବନ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା: ଭିମସାରରେ ୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି: ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ଫରେଷ୍ଟର, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ରେଡ୍
  • ||

ଏବେଠୁ ଅସମ୍ଭାଳ, ଆଗକୁ ସ୍ଥିତି ବିଗିଡ଼ିବା ଆଶଙ୍କା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୮ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷ ହୋଇନି, ତଥାପି ଦିନ ୧୦ଟା ବେଳକୁ ଘରୁ ବାହାରି ହେଉନି । ପଦାକୁ ପାଦ କାଢ଼ିବା ମାତ୍ରେ ଦେହହାତ ଜଳି ଗଲା ଭଳି ଲାଗୁଛି । ଆକାଶରୁ ଅଗ୍ନିବର୍ଷା ଭଳି ଅନୁଭବ ହେଉଛି । ଦିନ ୧୨ଟା ବେଳକୁ ସ୍ଥିତି ଅସମ୍ଭାଳ ହୋଇଯାଉଛି । ଦି ପାହୁଣ୍ଡ ବାଟ ଯିବାକୁ ଡର ଲାଗୁଛି । ମୁଣ୍ଡରେ ଓଦା କପଡ଼ା ନପକାଇଲେ ବାହାରକୁ ବାହାରି ହେଉନି ।

ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ରାସ୍ତାଘାଟ ଶନୂଶାନ ହୋଇଯାଉଛି । କାଁ ଭାଁ ଗାଡି ମୋଟର ଚାଲୁଛି । ଜରୁରୀ ପରସ୍ଥିତି ନହେଲେ ଲୋକମାନେ ଘରୁ ବାହାରୁ ନାହାନ୍ତି । ଅପରାହ୍ନ ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତାପ ଲାଗି ରହୁଛି । ସେପଟେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ରୌଦ୍ରତାପ ଯୋଗୁ ହାଟ ବଜାର ବି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ୟୁନିଟ୍‌-୧ ହାଟ, ୟୁନିଟ୍‌-୨ ମାର୍କେଟ୍‌ ବିଲ୍ଡିଂ, ୟୁନିଟ୍‌-୪ ହାଟ, ଡମଣା ହାଟ, ସୁନ୍ଦରପଦା ହାଟ, ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରପୁର ହାଟରେ ଦୋକାନ ବଜାର ଦିନ ୧୧ଟା ବେଳକୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଉଛି । ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟା ପରେ ପୁଣି ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ୱାଭାବିକ ହେଉଛି । ପରିତାପର ବିଷୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଅଂଶୁଘାତ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କୌଣସି ଆଶୁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇନାହିଁ । ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଜଳଛତ୍ର ଖୋଲିବା ତ’ ଦୂରର କଥା । ଜଳଉତ୍ସ ଗୁଡିକର ଅବସ୍ଥା ବି ପରଖାଯାଇନି । ଗଣମାଧ୍ୟମ ଓ ଦୂରଦର୍ଶନ
ମାଧ୍ୟମରେ ବି ଅଂଶୁଘାତ ପ୍ରତିହତ ପାଇଁ କୌଣସି ସଚେତନତାମୂଳକ ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରଶାସନ ଏଯାଏ ଜାରି କରିନାହିଁ । ଖରା ପ୍ରକୋପ ସାଙ୍ଗକୁ ରାଜଧାନୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏବେଠୁ ଦେଖାଦେଲାଣି ଉତ୍କଟ ଜଳ ସମସ୍ୟା । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ କୂଅ ଶୁଖି ଗଲାଣି । ନଦୀ, ନାଳ ଶୁଖିଲା । ବୋରିଂରେ ପାଣି ଆସୁନି ।

ଲୋକମାନେ ତ୍ରାହି ତ୍ରାହି ଡାକିଲେଣି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ପୂର୍ବାନୁମାନ, ଏଥର ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଲାଗି ରହିବ । ଏହି ଖବର ଜାଣିବା ପରେ ଏବେ ଦିନ ମଜୁରିଆ ଓ ଶ୍ରମିକ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଗଲେଣି । ଯଦି ଏବେଠୁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ହେଲାଣି ତେବେ ଆଗକୁ କିଭଳି ଭାବେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସାମ୍ନା କରିବେ ତାକୁ ନେଇ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି । ଆଜି ରାଜଧାନୀରେ ପାରଦ ପାଖାପାଖି ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁ ଥିଲା । ସକାଳୁ ଉଠିବା ବେଳକୁ ଝାଳରେ ଦେହ ଓଦା ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଦିନ ୮ଟାରୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ତାତି ବଢ଼ିଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ପାଗ ସାମାନ୍ୟ ବଦଳିଥିଲା । ଆକାଶ ମେଘାଚ୍ଛନ୍ନ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ଗୁଳଗୁଳି ଲାଗି ରହିଥିଲା ।