ସମ୍‌ରେ ଜଟିଳ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୨ ।୩(ବ୍ୟୁରୋ): ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଉ ଏକ ବିରଳ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହୋଇଛି । ଜଣେ ୩୯ ବର୍ଷୀୟା ମହିଳାଙ୍କ ଫୁସଫୁସ୍‌ କାର୍ସିନଏଡ୍‌ ଟ୍ୟୁମରର ସଫଳ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଛନ୍ତି ହସ୍ପିଟାଲର ଅଙ୍କୋଲୋଜି ବିଭାଗ ଡାକ୍ତର ।
ମହିଳା ଜଣଙ୍କ ବାମପାଶ୍ୱର୍ ଫୁସଫୁସରେ କାର୍ସିନଏଡ୍‌ ଟ୍ୟୁମର ହୋଇଥିଲା । ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ମହିଳା ଜଣକ ଅନେକ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସବୁଆଡ଼ୁ ନିରାଶ ହେବା ପରେ ଶେଷରେ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଆସିଥିଲେ । ପରୀକ୍ଷା ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା, ମହିଳାଙ୍କ ବାମ ପାଶ୍ୱର୍ ଫୁସଫୁସର ଅଧା ଭାଗକୁ ଲୋୱର ଗ୍ରେଡ୍‌ ଟ୍ୟୁମର ବ୍ୟାପିଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା । ତେଣୁ ଡାକ୍ତରୀ ଟିମ୍‌ ନ୍ୟୁମୋନେକ୍‌ଟୋମୀ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବାମପାଶ୍ୱର୍ର ଫୁସଫୁସକୁ ସଫଳତାର ସହ କାଢି ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା ।
ହସ୍ପିଟାଲର ଅଙ୍କୋ ସର୍ଜରୀ ବିଭାଗର ଡାକ୍ତର ସୁନିଲ୍‌ ଅଗ୍ରୱାଲ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ । ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଟିମ୍‌ରେ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଡାକ୍ତର ଅମିତାଭ ଜେନା, ଡା.ପ୍ରଦ୍ୟୁମ୍ନ ସାହୁ, ଡା.ସୌରଭ ମିଶ୍ର, ନିଶ୍ଚେତକ ବିଭାଗର ଶ୍ରୀହର୍ଷ ଶତପଥୀ ଓ ଡା. ସୁଦୀପ ସାମିଲ ଥିଲେ । ଡା.ରାଜେଶ ଲେଙ୍କା, ଡା. ଏସ ଏନ ମହାନ୍ତି ଓ ଦେବୀ ମହାନ୍ତି ଏଥିରେ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ ।
ଡା.ଅଗ୍ରୱାଲ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି, ରୋଗୀ ଜଣକ ଏବେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି । ଏଭଳି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସଫଳତାର ସହ କରାଯାଉଛି । ତେଣୁ କ୍ୟାନ୍‌ସର ଆକ୍ରାନ୍ତ ରୋଗୀ ଭୟଭୀତ ନହୋଇ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲକୁ ଆସନ୍ତୁ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ସମ୍‌ରେ ସଫଳ କିଡ୍‌ନୀ ପ୍ରତିରୋପଣ – ରୋଗୀଙ୍କୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ସେବା ଯୋଗାଉଛି ସମ୍ ଅଲ୍ଟିମେଟ୍ ମେଡିକେୟାର

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ପିସ୍ତଲ ଡିଲ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ : ସ୍କର୍ପିଓରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ କଲଗାର୍ଲ !

ରାଜଧାନୀରେ ବନ୍ଧୁକ ଡିଲ୍‌ ବେଳେ ମହିଳା ସମେତ ୩ ଗିରଫ, ଖସିଗଲେ ବିକିବାକୁ ଆସିଥିବା ବ୍ୟବସାୟୀ

ବଢ଼ିଲା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ଦର …

କରୋନାରେ ଆଉ ୧୫ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୭୩୬ରେ ପହଞ୍ଚିଲା

୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା : ୧୦ ଜିଳ୍ଲାକୁ ୟଲୋ ଓ୍ବାର୍ଣ୍ଣିଂ, ୭ ଜିଳ୍ଲାକୁ ଅରେଞ୍ଜ ଓ୍ବାର୍ଣ୍ଣିଂ ଜାରି