PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ଭାରତକୁ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ, ୭୩ କେଜି ବର୍ଗରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଜିତିଲେ ଭାରତର ସୁନା ଝିଅ ପ୍ରିୟା ମଲ୍ଲିକ
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ହଳଦିଆପଦର ନିକଟରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ଅଟୋ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୩ ମହିଳା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସୋର: ହାଇଦର୍ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର ସ୍ଥଳରୁ ୨ଟି ଗୁଳି ଜବତ କଲା ପୋଲିସ ଓ ସାଇଣ୍ଟିଫିକ୍‌ ଟିମ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬୭ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ସାଢ଼େ ୫ ହଜାର ଟପିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

ପୁଟିନ୍‌ଙ୍କ ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ ଥିଲେ ‘RAW’ ଏଜେଣ୍ଟ – ସଂସଦ ଆକ୍ରମଣ ଉପରେ ଲିଖିତ ନୂଆ ବହିରେ ବଡ଼ ଖୁଲାସା

india today

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣାଶୁଣା ଭ୍ଲାଦିମୀର ପୁଟିନ୍‌ ରୁଷ୍‌ର ଇଣ୍ଟେଲିଜିଏଣ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି କେଜିବିର ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ।  ୮୦ ଦଶକ ଭାରତୀୟ ଇଣ୍ଟେଲିଜିଏଣ୍ଟ ଏଜେନ୍ସି  RAW ( ରିସର୍ଚ୍ଚ ଏଣ୍ଡ ଆନାଲିସିସ୍‌ ୱିଙ୍ଗ) ରୁଷ୍‌ର  କେଜିବି ଠାରୁ କିଛି ପାଦ ଆଗକୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲା ।  ଏକ ନୂଆ ପୁସ୍ତକ  RAW , history of Indies covert opearations ରେ ଏହାକ ଖୁଲାସା ହୋଇଛି । ଏହାର ଲେଖକ  ୟତିଶ ଯାଦବ । ଯିଏକି  RAW ର ଏକ ସିକ୍ରେଟ୍‌ ମିଶନକୁ ନେଇ ଅନେକ ବଡ଼ ବଡ଼ ଖୁଲାସା ପୁସ୍ତକରେ କରିଛନ୍ତି ।

ପୁସ୍ତକରେ ଦାବି କରାଯାଉଛି କି  ୮୦ ଦଶକରେ ଭାରତୀୟ ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି   RAW ରୁଷ୍‌ର  ଦୁଇ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜର ସିକ୍ରେଟ୍‌ ଏଜେଣ୍ଟ  କରିନେଇଥିଲା । RAW ର ଏହି ଦୁଇ ସିକ୍ରେଟ୍‌ ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କର ସେହି ସମୟରେ ମିଖାଇଲ୍‌ ଗୋର୍ବାଶେବ୍‌ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ରେ  ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବା ଏଡୱର୍ଡ ଏମ୍ୱ୍ରୋସିଏବିଚ୍‌ ଶେବାର୍ଡନାଡଜେ ଓ ରୁଷ୍‌ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର୍‌ଙ୍କ ସହ ନିବିଡ଼ ସମ୍ୱନ୍ଧ ଥିଲା ।

Was Putin's former girlfriend a RAW agent? - Sri Lanka Guardian

ଏହି ବହିରେ ଯତିଶ୍‌ ଯାଦବ୍‌ RAW ର ଜଣେ ଅଫିସର ଅଶୋକ ଖୁରାନା(କୋଡନେମ୍‌)ଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିଥିଲା । ଯିଏକି ପାଖାପାଖି ଏକ ଦଶକ ଯାଏ ଚାଲିଥିବା ସିକ୍ରେଟ୍‌ ଅପରେସନ ପାଇଁ ସୋଭିଏତ୍‌ର ଦୁଇ ଗୁପ୍ତଚରଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ । ବହିରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବିଶେଷଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ନାଁକୁ ଖୁଲାସା କରାଯାଇନାହିଁ।  ସମସ୍ତଙ୍କର କୋଡ୍‌ ନେମ୍‌ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଏହାସତ୍ତ୍ୱେ  ଯାଦବ ଜଣେ ଲେଖକ ଭାବେ  ବହିରେ ଯେଉଁ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ଏହା ବୁଝିବାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଗୁପ୍ତଚର ଏଡୱର୍ଡ ଶୋବାର୍ଡନାଇଡଜେଙ୍କର ଭାଇ ଥିଲେ । RAW ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ଅନ୍ୟ ଗୁପ୍ତଚର ଜଣଙ୍କ ଭ୍ଲାଦିମୀର ପୁଟିନ୍‌ଙ୍କର ଗର୍ଲଫ୍ରେଣ୍ଡ ଥିଲେ ।