PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ରମଜାନ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାସ ନିର୍ବାଚନ ରୋକିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ: ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୧।୩: ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ରବିବାର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ  ଏବେ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। କିଛି ମୁସଲିମ ଧର୍ମ ଗୁରୁ ଓ ନେତା ରମଜାନ ମାସରେ ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଥିବାକୁ ନେଇ ଆପତ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏବେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ସମୟରେ ପର୍ବକୁ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନରେ ରଖାଯିବ। କିନ୍ତୁ ମାସ ସାରା ଏହାକୁ ରୋକିବା  ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ୍ କହିଛନ୍ତି, ରମଜାନ ସମୟରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବ, କାରଣ ସାରା ମାସ ନିର୍ବାଚନ ବନ୍ଦ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଯଦିଓ ଶୁକବ୍ରାର ଓ ପର୍ବ ଦିନରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବ ନାହିଁ, ଏହି କଥାକୁ ଆମେ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବୁ।

 ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରାମଜାନ ଦିନ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ପଡିବା ପରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ମୁସଲିମ୍ ଧର୍ମଗୁରୁ ଖାଲିଦ ରଶିତ ଫିରଙ୍ଗୀ ମହଲ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମମତା ସରକାରଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ ଫିରହାଦ କରିମ ଓ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଆପ୍ ବିଧାୟକ ଅମ୍ମାନୁତୁଲା ଆପତ୍ତି କରିଥିଲେ। ସେମାନେ କହିଥିଲେ ରାମଜାନ ମାସରେ ଭୋଟ ଦେଲେ  କୋଟି କୋଟି ସଂଖ୍ୟାରେ ରୋଜା ରଖିଥିବା   ଭୋଟରଙ୍କୁ ଅସୁବିଧା ହେବ।

ତେବେ  କଥାକୁ ବିରୋଧ କରି  ଏଆଇଏମଆଇଏମ୍ ମୁଖ୍ୟ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ୍ ଓଓ୍ବେସୀ ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଭିନ୍ନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ବାଗତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହ ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଉପରେ ଆପତ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ରମଜାନର ପବିତ୍ର ମାସରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ଓଓ୍ବେସୀ କହିଛନ୍ତି ଏହି ମାସରେ ନିର୍ବାଚନକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ରାମଜାନ ସମ୍ପର୍କରେ କ’ଣ ଜଣା ଅଛି? ଭାରତରେ ରମଜାନ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସ୍ଥିତି ହିସାବରେ ୫ ମଇରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଓ ଇଦ ହେବ ୪ କିମ୍ବା ୫ ଜୁନରେ। ଯେତେବେଳେ ଆମ ଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ ପକ୍ରିୟାକୁ ୩ କିମ୍ବା ୪ ଜୁନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂରଣ କରିବା ଜରୁରୀ   ତେବେ ରମଜାନ ପୂର୍ବରୁ ନିର୍ବାଚନ ହେବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର