PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେଡିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା : ପୁଣି ରାଜ୍ୟସଭା ଯିବେ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର, ୩ ନୂଆ ମୁହଁଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କେରଳ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||
  • ନେପାଳରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ତାରା ଏୟାର ୯ NAET ର ମିଳୁନି ପତ୍ତା , ୪ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ ୧୯ ଯାତ୍ରୀ ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ବେଳାଭୂମିରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଛାତ୍ର ମୃତ ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ରେ ଖେଳା ଯିବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ଫାଇନାଲ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଝରକା ଗ୍ରୀଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୧୫ ଭରି ସୁନାଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍
  • ||
  • ସୋର : ଗୋରୁ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୪୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୧୧ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମୋଦି ସରକାର , ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି
  • ||
  • ଗୁଜରାଟରେ ବଡ଼ ବିଜୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଜେପି , କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ବଳତାର ବି ମିଳିବ ଫାଇଦା
  • ||

ଭାରତ-ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗ: ୱେଟର ଯୋଗୁ ଗୋପନୀୟ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌ ଲିକ୍‌ ହେବାରୁ ବର୍ତ୍ତିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩ ।୪(ଏଜେନ୍ସି): ଭାରତ ଓ ଇସ୍ରାଏଲ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହଯୋଗ ସମ୍ପର୍କିତ କିଛି ଗୋପନୀୟ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌ ଲିକ୍‌ ହେବାରୁ ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛି । ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ କାମ କରୁଥିବା ଜଣେ ୱେଟରଙ୍କ ଯୋଗୁ ଏପରି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଘଟ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଛି । ଗତ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଇସ୍ରାଏଲର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଏନେଇ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି ।

ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାନୁଆରୀରେ ଇସ୍ରାଏଲର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ମେର ବେନ୍‌ ସାବତ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ପ୍ରତିନିଧି ଦଳ ସହ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସହିତ ଆସିଥିବା ଦଳରେ ଇସ୍ରାଏଲର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ଅନେକ ସଦସ୍ୟ ବି ସାମିଲ ଥିଲେ । ସେମାନେ ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସାବତ ଇସ୍ରାଏଲ ତରଫରୁ ଭାରତକୁ କେତେକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯୁଦ୍ଧାସ୍ତ୍ର ଯେପରିକି ଗୁଇନ୍ଦା ବିମାନ, ଲଢ଼ୁଆ ଡ୍ରୋନ, ଟ୍ୟାଙ୍କ୍‌ ବିଧ୍ୱଂସୀ ମିସାଇଲ, ତୋପ ଏବଂ ରାଡାର ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ । ସାବତ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହିତ ଆସିଥିବା ପ୍ରତିନିଧି ଦଳର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟମାନେ ଭାରତ ଅଭିମୁଖେ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଇସ୍ରାଏଲର ଏକ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ ରାତ୍ରିଭୋଜନ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାରୁ ଆସିବା ସମୟରେ ସାବତଙ୍କ ଜଣେ ସହଯୋଗୀ ଉକ୍ତ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ କିଛି ଗୋପନୀୟ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌ ଛାଡି ଦେଇଆସିଥିଲେ ।

ସେଥିରେ ଇସ୍ରାଏଲ ତରଫରୁ ଭାରତକୁ ଦିଆଯିବାକୁ ଥିବା ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସମ୍ପର୍କିତ ସୂଚନା ସହ ଅନ୍ୟ କିଛି ଅତି ଗୋପନୀୟ ତଥ୍ୟ ରହିଥିଲା । ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟର ଜଣେ ୱେଟର ଏହି ଦସ୍ତାବିଜ ଥିବା ଫାଇଲକୁ ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ତା’ ଉପରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ତଥ୍ୟରୁ ଏହା ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କିତ ବୋଲି ଠଉରାଇଥିଲେ । ସେ ତୁରନ୍ତ ନିଜର ଜଣେ ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ ଜଣାଇଥିଲେ ଯାହାଙ୍କ ମାଆ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଇସ୍ରାଏଲୀ ଦୂତାବାସରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ତା’ ପରେ ସେଇ ସାଙ୍ଗ ଜଣକ ଉକ୍ତ ଫାଇଲକୁ ନେଇ ବିମାନରେ ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ନିଜ ମାଆଙ୍କୁ ତାହା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଏହାଯୋଗୁ ଏଭଳି ଗୋପନୀୟ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଘଟ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଯାଇଥିଲା । ଇସ୍ରାଏଲର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରେ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରାଇଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣାରେ କୌଣସି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ତଥ୍ୟ ଲିକ୍‌ ହୋଇନାହିଁ ବୋଲି ତଦନ୍ତରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା । ତେବେ ଦାୟିତ୍ୱରେ ଅବହେଳା କରିଥିବା (ଫାଇଲ ଛାଡିଥିବା) ଉକ୍ତ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ କଡା ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର