‘କରୋନା’ ବିପଦରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ଏହି ୮ଟି କଥାକୁ ରଖନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନରେ…

ଚାଇନାର ବୁହାନ ସହରରୁ ବ୍ୟାପିଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଏବେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହାହାକାର ସୃଷ୍ଟି କରିସାରିଲାଣି। ଇଟାଲୀରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଫେରିଥିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଜୀବାଣୁରେ ପୀଡିତ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ସେହିପରି ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ନିକଟରେ ଦୁବାଇରୁ ଫେରିଛନ୍ତି। କରୋନା ଭାଇରସର ଭୟ ଏବେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। WHO ତରଫରୁ କରୋନା ଭାଇରସର ଯେଉଁ ଲକ୍ଷଣ କୁହାଯାଉଛି ତାହା ସାଧାରଣତଃ ଥଣ୍ଡା ଜର ସହିତ ସମାନ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦାବି କରନ୍ତି ଯେ କେତେକ କଥାକୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଲେ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଜୀବାଣୁ ଏଡ଼େଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ।

୧. କୋରାନା ଭାଇରସରୁ ବଞ୍ଜିବା ପାଇଁ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ରକ୍ଷା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ। ଆପଣଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତାର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ । କାଶିବା ସମୟରେ ଟିସୁକୁ ପାଟିରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଡଷ୍ଟବିନରେ ପକାନ୍ତୁ । ସମୟ ସମୟରେ ସାବୁନ ସହିତ ହାତ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ |

୨. ଭଲ ଭାବରେ ହାତ ଧୋଇବା ପାଇଁ ସାବୁନ୍ କିମ୍ବା ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ହାତକୁ ପ୍ରାୟ ୨୦ ସେକେଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ଭାବରେ ସ୍କ୍ରବ୍ କରନ୍ତୁ । ହାତ ଧୋଇବା ପରେ କୌଣସି ଏକ ସଫା କପଡା ସହିତ ପୋଛି ଦିଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଏକ ଡ୍ରାୟର୍ ସହିତ ହାତ ଶୁଖାନ୍ତୁ।

୩. ଘରୁ ବାହାରିବାବେଳେ ମୁହଁକୁ  ଏନ୯୫ ମାସ୍କ ସହିତ ଭଲ ଭାବରେ ଘୋଡାନ୍ତୁ ।

୪. ବଜାରରୁ କିଣାଯାଇଥିବା କୌଣସି ପ୍ରକାର ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥକୁ କଞ୍ଚା ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ମାଂସ କିମ୍ବା ସବୁଜ ପନିପରିବା ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଭଲ ଭାବରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ |

୫. ସଂକ୍ରମିତ କିମ୍ବା ଅଜ୍ଞାତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଅଧିକ ଆସିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । କୌଣସି ବି ବ୍ୟକ୍ତି ସହିତ ସହ ହାତ ମିଳାଇବା ପରେ ସାବୁନରେ ଭଲ ଭାବରେ ହାତ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

୬. ଆଖି, ନାକ କିମ୍ବା ପାଟିରେ ବାରମ୍ବାର ହାତ ଲଗାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । ଯଦି ଏଭଳି ବି କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ହାତ ଏବଂ ପାଟି ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

୮. ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କାଶ, ଥଣ୍ଡା, ଜ୍ୱର ଅଛି କିମ୍ବା ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି, ଯଥାଶୀଘ୍ର ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ କରନ୍ତୁ ।

8. ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ପରାମର୍ଶକୁ ନିୟମିତ ରୂପରେ ପାଳନ କରନ୍ତୁ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ବହୁତ କମ୍ ଦାମରେ ପାଆନ୍ତୁ ୧୫୦ Mbpsର ସ୍ପିଡ୍ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଓ ଆହୁରି ବହୁତ କିଛି

ବେସାହାରା ପିତା ! ପିଲାମାନେ ଘରୁ ବାହାର କରିଦେଲେ , ୮୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପେଣ୍ଟିଂ ବିକ୍ରି କରି ଚଳୁଛନ୍ତି

LPG ସିଲିଣ୍ଡର ପାଇଁ ଇନସ୍ୟୁରାନ୍ସ କଭର ନେଲେ ମିଳିବ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫାଇଦା, ଜାଣନ୍ତୁ…

ଘରେ ଆକ୍ବାରିୟମ୍ ଥିଲେ ଏସବୁ କଥା ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ, ଭୁଲ ଦିଗରେ ଥିଲେ ହେବନି ଉନ୍ନତି

ମାତ୍ର ୪୨ଟଙ୍କାରେ ଆଜୀବନ ପେନସନ -୨.୪୫ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ପସନ୍ଦ

ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାରେ ଜିରୋ ବାଲାନ୍ସ ଥିଲେ ବି ଉଠାଇ ପାରିବେ ପଇସା, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ