PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ଯୁଦ୍ଧରେ ଆହତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମାଇବା ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ତିଆରି କଲେ ‘ଯୁଦ୍ଧ ଔଷଧ’

ପୁଲଓ୍ବାମା ଭଳି ହମଲା ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ମଇଦାନରେ ଆହତ ହେଉଥିବା ଯବାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍ କରିବା ପାଇଁ  ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଙ୍ଗଠନ (ଡିଆରଡିଓ)ର ମେଡିକାଲ୍ ଲାବ୍ରୋଟୋରିରେ ‘ଯୁଦ୍ଧ ଔଷଧ’ ବା କାଁମବେଟ୍ କାଜୁଏଲିଟି ଡ୍ରଗ୍ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି।

ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଛତିଶଗଡ଼, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଭଳି ଦୁର୍ଗମ ଜଙ୍ଗଲରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏବଂ ନକ୍ସଲବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଖମ ହୋଇଯାଉଥିବା ଯବାନଙ୍କୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ମେଡିକାଲ ସୁବିଧା ମିଳିପାରେନି। ସୁରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୯୦ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପଡିରୁହନ୍ତି। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ଔଷଧ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଗୁରୁତର ହୋଇଯାଉଥିବା ଯବାନଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପହଞ୍ଚିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଭାବେ ରଖାଯାଇଥାଏ।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯବାନଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଯଦି ରକ୍ତ ବାହାରୁଥିବ ତେବେ ରକ୍ତ ରୋକିବାରେ ଏହି ଔଷଧ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଏଥିରେ ଡ୍ରେସିଙ୍ଗ ଏବଂ ଗ୍ଳିସରେଟେଡ୍ ସାଲାଇନ୍ ସାମିଲ ରହିଥାଏ। ଜଙ୍ଗଲ, ଅତ୍ୟଧିକ ଉଚ୍ଚା ଥିବା ସ୍ଥାନରେ ହେଉଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀ ହମଲା ଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଔଷଧ ଦେବା ଦ୍ବାରା ନିଜ ଜୀବନକୁ ବଞ୍ଚେଇପାରିବେ।

ଡିଆରଡିଓରେ ଲାଇଫ୍ ସାଇନ୍ସର ମହାନିର୍ଦେଶକ ଏ.କେ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି, ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଏହି ଔଷଧ ଏକ ବରଦାନ ଭଳି କାମ କରିବ। ଜଖମ ଲାଗିଥିବା ଯବାନଙ୍କୁ ଔଷଧ ଦେବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ସାବଧାନର ସହିତ ମେଡିକାଲ ନେବାକୁ ମଧ୍ୟ ସେ କହିଛନ୍ତି।


ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର