PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜିଠାରୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଇଏଫ୍‌ ବାର୍ଷିକ ବୈଠକ, ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା: ଏଜେଣ୍ଡାରେ ବିଶ୍ୱ ଆର୍ଥିକ ସୁଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ବଢ଼ିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ସାଂସଦ ଅପରାଜିତା ଷଢଙ୍ଗୀଙ୍କ ଫେସବୁକ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ହ୍ୟାକ୍‌, କଟକ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ୍‌ରେ ଦେଲେ ଏତଲା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମଗିରି: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା କାର୍, ଡ୍ରାଇଭର୍ ସମେତ ୨ ମୃତ
  • ||
  • ସରିଲା ଆବେଦନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ରେ ନିଟ୍‌ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୧୨ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ପୁଣି ବିବାଦରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିକ୍ରମା ପ୍ରକଳ୍ପ, ରାତି ଅଧିଆ ହେଲା ଜିପିଆର୍‌ଏସ୍ ସର୍ଭେ
  • ||
  • ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଖାଉଟିଙ୍କୁ ବଡ ଆଶ୍ବସ୍ତି: ପେଟ୍ରୋଲ ୯.୫୦ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଲିଟର ପ୍ରତି କମିଲା ୭ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବ୍ରଜରାଜନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ପିସିସି ସଭାପତି ଘୋଷଣା: ଏ. ଚେଲ୍ଲାକୁମାର
  • ||
  • କଟକ : ଆଜିଠୁ ମାଟ୍ରିକ ଖାତା ଦେଖା, ରାଜ୍ୟର ୫୮ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||

ଯୁଦ୍ଧରେ ଆହତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମାଇବା ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ତିଆରି କଲେ ‘ଯୁଦ୍ଧ ଔଷଧ’

ପୁଲଓ୍ବାମା ଭଳି ହମଲା ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ମଇଦାନରେ ଆହତ ହେଉଥିବା ଯବାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍ କରିବା ପାଇଁ  ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଙ୍ଗଠନ (ଡିଆରଡିଓ)ର ମେଡିକାଲ୍ ଲାବ୍ରୋଟୋରିରେ ‘ଯୁଦ୍ଧ ଔଷଧ’ ବା କାଁମବେଟ୍ କାଜୁଏଲିଟି ଡ୍ରଗ୍ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି।

ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଛତିଶଗଡ଼, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଭଳି ଦୁର୍ଗମ ଜଙ୍ଗଲରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏବଂ ନକ୍ସଲବାଦୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଖମ ହୋଇଯାଉଥିବା ଯବାନଙ୍କୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ମେଡିକାଲ ସୁବିଧା ମିଳିପାରେନି। ସୁରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୯୦ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ପଡିରୁହନ୍ତି। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ଔଷଧ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଗୁରୁତର ହୋଇଯାଉଥିବା ଯବାନଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପହଞ୍ଚିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଭାବେ ରଖାଯାଇଥାଏ।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯବାନଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଯଦି ରକ୍ତ ବାହାରୁଥିବ ତେବେ ରକ୍ତ ରୋକିବାରେ ଏହି ଔଷଧ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଏଥିରେ ଡ୍ରେସିଙ୍ଗ ଏବଂ ଗ୍ଳିସରେଟେଡ୍ ସାଲାଇନ୍ ସାମିଲ ରହିଥାଏ। ଜଙ୍ଗଲ, ଅତ୍ୟଧିକ ଉଚ୍ଚା ଥିବା ସ୍ଥାନରେ ହେଉଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଆତଙ୍କବାଦୀ ହମଲା ଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଔଷଧ ଦେବା ଦ୍ବାରା ନିଜ ଜୀବନକୁ ବଞ୍ଚେଇପାରିବେ।

ଡିଆରଡିଓରେ ଲାଇଫ୍ ସାଇନ୍ସର ମହାନିର୍ଦେଶକ ଏ.କେ ସିଂହ କହିଛନ୍ତି, ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଏହି ଔଷଧ ଏକ ବରଦାନ ଭଳି କାମ କରିବ। ଜଖମ ଲାଗିଥିବା ଯବାନଙ୍କୁ ଔଷଧ ଦେବା ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ସାବଧାନର ସହିତ ମେଡିକାଲ ନେବାକୁ ମଧ୍ୟ ସେ କହିଛନ୍ତି।


ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର