PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ଆତଙ୍କରାଜ, ବାପାର ଅପରାଧ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ସମ୍ଭାଳିଲା ପୁଅ, ନାବାଳକଙ୍କ ଛୁରୀ ମାଡ଼ରେ ଯୁବକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ୯ରୁ ଖୋଲିବ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ, ହଷ୍ଟେଲ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ବ୍ରଜରାଜନଗରରେ ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଛୁରାମାଡ, ଜଣେ ଗୁରୁତର, ପୁଲିସ କବ୍ଜାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନାବାଳକ
  • ||
  • ଛତ୍ରପୁର : ଆର୍ଜିପଲ୍ଲୀ ଗ୍ରାମରେ ସୈତାନ ସାଜିଲା ସ୍ୱାମୀ, କିରୋସିନ ଢାଳି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ନିଆଁ ଲଗାଇଦେଲା ସ୍ୱାମୀ
  • ||
  • ବରଗଡ଼ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ବରଗଡ ପଦ୍ମପୁର ସ୍ଥିତ ସହକାରୀ ଚକ୍ଷୁ ଚିକିତ୍ସକ, ଏକକାଳୀନ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ଚଢାଉ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଦିନିକିଆ ବଲାଙ୍ଗୀର ଗସ୍ତରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ 5Tସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • Tokyo Olympics: ଜାଭେଲିନ୍‌ରେ ନୀରଜଙ୍କ ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ, ୮୬.୬୫ ମି. ଥ୍ରୋ କରି ଫାଇନାଲରେ କଲେ ଏଣ୍ଟ୍ରି
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀରେ ବଢୁଛି ଜଳସ୍ତର, ରେଙ୍ଗାଳି ଡ୍ୟାମରୁ ଛଡାଯିବ ପ୍ରଥମ ବନ୍ୟାଜଳ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୬୧୬୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୧୫ ଜଣ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ‘ପିଏମ୍‌ ଆବାସ’ରେ ପୁଳାପୁଳା ଦୁର୍ନୀତି, ସଂସଦରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉତ୍ତର-ଓଡ଼ିଶାରେ ୮୫% ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ
  • ||
  • ରାମପୁର : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଳା ଅନ୍ତର୍ଗମ ମ.ରାମପୁର ଥାନା ପାଜିବାହାଲି ଛକ ନିକଟରୁ ନିଖୋଜ ୨ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ମଧ୍ୟରେ ଖୋଲିଲା ତୁଳସୀକ୍ଷେତ୍ର, ଶ୍ରୀ ବଳଦେବଜୀଉଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁର ବଡବଜାର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାଳୁପାତ୍ର ସାହିରେ ବେଆଇନ୍ ଗୁଟଖା ୟୁନିଟ୍ ଉପରେ ଚଢାଉ, ୨ ଗିରଫ
  • ||

ଗୋଟିଏ ବାଲ୍‌ଟି ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇଟି ବିଶାଳ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଲାଗିଥିଲା ଯୁଦ୍ଧ

ଯୁଦ୍ଧ ହେବା ପଛରେ କିଛି କାରଣ ରହିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବେଳେ ବେଳେ ଯୁଦ୍ଧ କେତେକ ଅଜବ କାରଣ ପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ଯାହା ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଆମେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥାଉ । ଗୋଟିଏ ବାଲ୍ଟି ପାଇଁ ଦୁଇ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ଭିତରେ ଭୀଷଣ ଯୁଦ୍ଧ ହେବା କଥା କେବେ ଶୁଣିଛନ୍ତି । ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଦୁଇହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଚାଲିଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ଘଟଣାଟି ଏକଦଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଯେତେବେଳେ ରୋମାନ ସମ୍ରାଟ ଫ୍ରେଡରିକ ବାରବରୋସା ଇଟାଲୀ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଫ୍ରେଡରିକଙ୍କ ମାନିବା ଥିଲା ଭଗବାନ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଧରାପୃଷ୍ଠକୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରତିନିଧି ବନେଇ ପଠେଇଛନ୍ତି, ପୋପ୍‌ଙ୍କୁ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଇଟାଲୀର ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ମାନୁ ନଥିଲେ । ଏହାପରଠାରୁ ଦୁଇ ଦଳ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଇଟାଲୀରେ । ପୋପ୍‌ଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ଗ୍ୱେଲ୍ଫ କୁହାଗଲା ଏବଂ ଫ୍ରେଡରିକଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ଗିବିଲାଇଞ୍ଜ କୁହାଗଲା । ବୋଲୋଗନା ଏବଂ ମୋଡେନା ଭିତରେ ଯୁଦ୍ଧ ହେବାର କାରଣ ମଧ୍ୟ ଏଇଟା ଥିଲା । କାରଣ ବୋଲୋଗାନାର ଲୋକେ ପୋପ୍‌ଙ୍କୁ ମାନୁଥିଲେ । ହେଲେ ଫ୍ରେଡରିକଙ୍କୁ ମୋଡେନାର ଲୋକମାନେ ମାନୁଥିଲେ । ବୋଲୋଗାନା ଏବଂ ମୋଡେନା ରାଜ୍ୟ ଭିତରେ ପୂର୍ବରୁ ବି ଗୋଟିଏ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟ ଭିତରେ ଶତ୍ରୁତା ଲାଗି ରହିଥିଲା । ତ୍ରୟଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ମୋଡେନାର ସୈନିକ ବୋଲୋଗାନା ରାଜ୍ୟ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ ।

 ସହରର ମଝିରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଗୋଟିଏ ବାଲ୍ଟି ଉଠାଇ ଆଣିଥିଲେ । ବୋଲୋଗାନାର ସୈନିକ ଯେଉଁ ଜିନିଷ ମୋଡେନାରୁ ଲୁଟି ଆଣୁଥିଲେ ତାହାକୁ ବାଲ୍ଟିରେ ପୂରାଇ ସହରର ମଝିରେ ରଖୁଥିଲେ । ହେଲେ ମୋଡେନାର ସୈନିକ ଯେତେବେଳେ ବାଲ୍ଟି ନେଇଯାଇଥିଲେ ବୋଲୋଗାନାର ଲୋକେ ଏହାକୁ ସେମାନଙ୍କ ଅସମ୍ମାନ ଭାବିଥିଲେ । ବୋଲୋଗାନା ସୈନିକ ମୋଡେନାର ସୈନିକଙ୍କୁ ବାଲ୍ଟି ଫେରେଇ ଦେବାକୁ କହିଥିଲା । ହେଲେ ମୋଡେନା ବାଲ୍ଟି ନ ଫେରେଇବାରୁ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟ ଭିତରେ ଭୀଷଣ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ବୋଲାଗାନାର ୩୨,୦୦୦ ସୈନିକ ଥିଲେ । ମୋଡେନାର ମାତ୍ର ୭,୦୦୦ ସୈନିକ ଥିଲେ । ତେବେ ବୋଲୋଗାନାର ଅଧିକ ସୈନିକ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମୋଡେନାର ଜିତାପଟ ହୋଇଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର