PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଝରକା ଗ୍ରୀଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୧୫ ଭରି ସୁନାଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍
  • ||
  • ସୋର : ଗୋରୁ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୪୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୧୧ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମୋଦି ସରକାର , ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି
  • ||
  • ଗୁଜରାଟରେ ବଡ଼ ବିଜୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଜେପି , କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ବଳତାର ବି ମିଳିବ ଫାଇଦା
  • ||

ରକ୍ତ ଅଭାବ ହେଲେ ଶରୀର ଦେଇଥାଏ ଏହିସବୁ ସଙ୍କେତ, ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିଲେ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ

medicalnewstoday

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫/୦୧ : ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ପ୍ରାୟତଃ ଥକ୍କା ଅନୁଭବ କରିବା, ଦୁର୍ବଳତା ଏବଂ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ସମସ୍ୟା ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇଥାଏ। ରକ୍ତ ଅଭାବ ହେତୁ ଆପଣ ଏନିମିଆର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି। ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଶରୀରରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର କାର୍ଯ୍ୟ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଇବା। ରକ୍ତରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର ଅଭାବ ହେତୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ।

ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ କମ୍ ହେବାର କାରଣ :

ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଆଇରନର ଅଭାବ ହେତୁ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ କମ୍ ହୋଇଥାଏ। ମହିଳାମାନଙ୍କ ଗର୍ଭଧାରଣ ହେତୁ ଶରୀରରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ କମିଥାଏ। ପିରିୟଡ୍ ସମୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ରକ୍ତସ୍ରାବ ଏହାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଶରୀରରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ଜଙ୍କ୍ ଫୁଡ୍ ଖାଇବାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଅଭାବ ହେତୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ, ତେଣୁ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଲସିୟମରେ ଭରପୂର ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତୁ।

ଏହି ଲକ୍ଷଣକୁ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅଣଦେଖା :

ବହୁତ କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରିବା, ଚର୍ମର ହଳଦିଆ ହେବା ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ ଅନୁଭବ କରିବା ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ ଅଭାବର ଲକ୍ଷଣ। ଯଦି ଶରୀରରେ ରକ୍ତର ଅଭାବ ଥାଏ, ତେବେ ଦ୍ରୁତ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଅନୁଭବ କରିବେ।

ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବ ହୋଇଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ। ଏହା ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଭାରୀ ଅନୁଭବ କରିଥାଏ। ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନକୁ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ଏହା ଆହୁରି ଅନେକ ସମସ୍ୟାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ।

କମ୍ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ହେତୁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର ପରିମାଣ କମ୍ ଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଆପଣ କ୍ଳାନ୍ତ ଓ ଦୁର୍ବଳ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ।

ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ଅଭାବରୁ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍, କ୍ୟାନ୍ସର ଏବଂ କିଡନୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ।