କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜନୀତିରେ ପୁଣି ସଙ୍କଟ, ପଦ ଛାଡ଼ିବାକୁ କୁମାରସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଧମକ

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ,୨୮ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଜେଡିଏସ୍‌ ଓ କଂଗ୍ରେସର ମେଣ୍ଟ ସରକାର ପାଇଁ ଏବେ ପୁଣି ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ନିଜର ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବାର ଦର୍ଶାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏଚ୍‌ଡି କୁମାରସ୍ୱାମୀ ସୋମବାର ତାଙ୍କ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ନିଜ ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।
ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ରବିବାର ଏକ ସମାରୋହରେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସିଦ୍ଧରମୈୟାଙ୍କ ଅନୁଗତ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଏସ.ଟି ସୋମଶେଖର କୁମାରସ୍ୱାମୀ ନୁହନ୍ତି, ସିଦ୍ଧରମୈୟା ତାଙ୍କର ନେତା ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ । କୁମାରସ୍ୱାମୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଜେଡିଏସ୍‌-କଂଗ୍ରେସ ମେଣ୍ଟ ସରକାରରେ କିଛି ବିକାଶମୂଳକ କାମ ହେଉନାହିଁ ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ସୋମଶେଖର ଆହୁରି କହିଥିଲେ ଯେ, ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଅଧୀନରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ସହରରେ ବିକାଶମୂଳକ କାମ ଧୀମା ହୋଇଯାଇଛି । ସିଦ୍ଧରମୈୟା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିବାବେଳେ ଯେଉଁଭଳି ବିକାଶ ହେଉଥିଲା ଏବେ ସେଭଳି ହେଉନାହିଁ । କେବଳ ସୋମଶେଖର ନୁହନ୍ତି, ଆଉ କିଛି କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ମନ୍ତବ୍ୟ ରଖିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କର ଏଭଳି ବୟାନ ଯୋଗୁ ଉତ୍‌କ୍ଷିପ୍ତ ହୋଇ କୁମାରସ୍ୱାମୀ ଆଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକମାନେ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି । କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଏହି ସବୁ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେବା କଥା । ଯଦି ସେମାନେ ଏସବୁ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତା’ ହେଲେ ମୁଁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ରାଜି ଅଛି ।
ସେପଟେ କୁମାରସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଏହି ଧମକ ପରେ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି । କଂଗ୍ରେସ ନେତା କେସି ବେଣୁଗୋପାଳ ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍‌ ଜାରି କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ବରିଷ୍ଠ ନେତା ମଲ୍ଲିକାର୍ଜ୍ଜୁନ ଖରଗେ ବିଧାୟକମାନଙ୍କର ଏପରି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବାର ନଥିଲା ବୋଲି ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସିଦ୍ଧରମୈୟା ମହୀଶୂରରେ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ‘ଗାଦି’କୁ ଅକ୍ତିଆର କରିବାକୁ ସେ ନଜର ରଖିନାହାନ୍ତି । ସେହିପରି ମେଣ୍ଟରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଫାଟ ନାହିଁ । ମିଡିଆ ଦୁଇ ସହଯୋଗୀ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବାର ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏ ନେଇ ସେ କୁମାରସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିବେ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।
ସୂଚନାଥାଉକି, ଗତକିଛି ଦିନ ହେଲା କର୍ଣ୍ଣାଟକ ରାଜନୀତିରେ ହଟଚମଟ ଜାରି ରହିଛି । ନିକଟରେ ଦୁଇଜଣ ସ୍ୱାଧୀନ ବିଧାୟକ କୁମାରସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସରକାରରୁ ସମର୍ଥନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଥିଲେ । ତା’ ପରେ କଂଗ୍ରେସର କିଛି ବିଧାୟକ ବିଜେପିରେ ମିଶିବା ନେଇ ଆକଳନ କରାଯାଉଥିଲା ।