PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ପଞ୍ଜାବ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂହ
  • ||
  • ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମରଞ୍ଜନ ମହାପାତ୍ର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା – ଭୁବନେଶ୍ୱର ଫରେନସିକ୍‌ ଲ୍ୟାବ୍‌ରେ ଡିଏଫ୍‌ଓ , ରୋଷେୟାଙ୍କ ଲାଇ ଡିଟେକ୍ସନ ଟେଷ୍ଟ ଚାଲିଛି
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର: ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବା କାରଣରୁ ସ୍ୱାମୀ, ଶାଶୁ, ଶଶୁର ଓ ସଉତୁଣୀକୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ୍
  • ||
  • ଲୋଇସିଂହା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପରିଚୟ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦାରିଙ୍ଗବାଡି : ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଚୋରା ଚାଲାଣ ବେଳେ କାଠପଟା ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲୋଇସିଂହା : ଚଳନ୍ତା ଟ୍ରେନ୍ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ମହିଳାଙ୍କୁ ନିର୍ଯାତନା ଦେବାରୁ ସ୍ୱାମୀ, ଶାଶୁ, ଶ୍ଵଶୁର ଓ ସଉତୁଣୀକୁ ୩ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ
  • ||
  • ପଦ୍ମପୁର: ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ଷ୍ଟୋରରେ ଜିଏସଟି ବିଭାଗର ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗଞ୍ଜାମରେ ୧୦୧୦ଗାଁ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ମୁକ୍ତ ଘୋଷଣା କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ରାତିରେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଶୋଇଥିଲା ବେଳେ ମହିଳାଙ୍କୁ କାମୁଡି ଦେଲା ବିଷାକ୍ତ ସାପ, ଆଖିବୁଜଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ପାଟଣା: ପୂର୍ବତନ ପାଟଣା ବିଧାୟକ ରାମରାଇ ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ହୀରାକୁଦର ପୁଣି ବନ୍ଦ ହେଲା ୬ ଗେଟ୍, ୧୮ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ବାଙ୍କୀ : ହୁଳୁହୁଳା ପୋଲ ଉପରେ ୪ ଫୁଟର ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ, ବାଙ୍କୀର ବହୁ ପଞ୍ଚାୟତ ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୨୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯୫ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ସଠିପୁର : ଦୁଇ କଣ୍ଟେନର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଉଭୟ ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁ : ହଂସୁଆ ନଈରେ ଘାଇ, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ଗାଁ ଜଳମଗ୍ନ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସୁଧୁରୁଛି ଉପରମୁଣ୍ଡର ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି, ହୀରାକୁଦରେ ବନ୍ଦ ହେଲା ୪ ଗେଟ୍‌, ୨୪ ଗେଟ୍‌ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • କାମାକ୍ଷାନଗର : ଚାଷୀଙ୍କୁ ଦଳି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ବିମାନଘାଟି ପରିସରରେ ଜଣେ ମହିଳା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଉଦ୍ୟମ, ଠିକା କର୍ମଚାରୀ ଅଟକ
  • ||

ପାଣି କଷ୍ଟ ଅସମ୍ଭାଳ, ୨ ବାଲ୍‌ତି ପାଣିରେ ଘର ଚଳୁଛି

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨ା୪(ବ୍ୟୁରୋ): ଜଳ କଷ୍ଟରୁ ନିସ୍ତାର ମିଳୁନାହିଁ । ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ଯଥେଷ୍ଟ ପାଣି ମହଜୁଦ ଅଛି ବୋଲି କହୁଥିବା ବେଳେ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚୁ ନାହିଁ । ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ୨ ବାଲ୍‌ତି ପାଣି ଆଣି ଘରେ ଥୋଇ ଆଉ ଥରେ ପହଞ୍ଚିବା ବେଳକୁ ପାଣି ଶେଷ । ପାଣି ଅଭାବ ଜନିତ କଷ୍ଟ ସମ୍ଭାଳି ନପାରି ଘର ମାଲିକ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଭଡ଼ାଟିଆଙ୍କୁ ଘର ଛାଡ଼ିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କଲେଣି । ବିଷମ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ବହୁ ଭଡ଼ାଟିଆ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱଇଚ୍ଛାରେ ଅନ୍ୟତ୍ର ପଳାଉଥିବା ଦେଖାଗଲାଣି । ଆଗକୁ ଘୋର ଗ୍ରୀଷ୍ମ କେମିତି କଟିବ ସେଇ ଚିନ୍ତାରେ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଅଧିବାସୀଙ୍କ ନିଦ ହଜିଗଲାଣି । ପୁରୁଣା ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବହୁ ଅଞ୍ଚଳ ଏବେ ଜଳକଷ୍ଟରେ ଘୋର ପ୍ରଭାବିତ । ୨ ସପ୍ତାହ ହେବ ପାଣି ମୁନ୍ଦାଏ ପାଇବା ଲାଗି ଲୋକେ ବିକଳ ହୋଇଗଲେଣି । କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ନରିାକରଣ ନାହିଁ । କେବଳ ୪୦୭ ଗାଡେ଼ିର ଗୋଟାଏ ଦୁଇଟା ଟ୍ୟାଙ୍କର ପାଣି ପଠାଇ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସାରୁଛନ୍ତି ।

ଲୋକେ ସ୍ୱଳ୍ପ ପାଣିରେ ନାଚାର ହୋଇଗଲେଣି । ସ୍ଥାନୀୟ ଚେମେଣେଇ ସାହିରେ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ପାଣି ଯୋଗାଣ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସେତକ ପାଣି ଲୋକଙ୍କୁ ଅଣ୍ଟୁନି । ପୁଣି ଜଳକଷ୍ଟ ନିକଟସ୍ଥ ଜନବସତିକୁ ବ୍ୟାପୀ ଗଲାଣି । ନିକଟରେ ଥିବା ପଣସତୋଟା ଅଧିବାସୀଙ୍କୁ ପାଇପ୍‌ରେ ଜଳଯୋଗାଣ ଅଣ୍ଟୁନାହିଁ । ଲୋକେ ଗାଧୁଆପାଧୁଆ ପାଇଁ ଗାଡ଼ିମୋଟରରେ ଏଣେତେଣେ ଦୌଡ଼ୁଛନ୍ତି ।

କେଦାରଗୌରୀର ୪ କୁଣ୍ଡ ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେଥିରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଗହଳି ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଲୋକେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଦୁଗକ୍ଧୁଣ୍ଡର ପ୍ରଦୂଷିତ ଜଳକୁ ପାନୀୟ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଲାଗି ବିଭିନ୍ନ ପାତ୍ରରେ ବୋହି ନେଉଛନ୍ତି । ଭୀମଟାଙ୍ଗିରେ ପରିସ୍ଥିତି ଆହୁରି ସାଂଘାତିକ । ଏଠି ମରୁଭୂମି ଭଳି ପରିବେଶ ଦେଖାଦେଇଛି । କାହାଘରେ ପାଣି ନଥିବାରୁ ଏଠାରେ ଦୈନିକ ଏକାଧିକ ଗଭୀର ନଳକୂପ ଖୋଳା ଚାଲିଛି । ଲୋକେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ନଳକୂଅ ଖୋଳିଲେ ମଧ୍ୟ ସବୁ ଖନନ ସଫଳ ହେଉ ନଥିବା ଜଣାଯାଇଛି । ଫଳରେ ବହୁ ଲୋକେ ଭାଗ୍ୟକୁ ଆଦରି ଟ୍ୟାଙ୍କରରୁ ମିଳୁଥିବା ବାଲତିଏ ଦୁଇ ବାଲତି ପାଣିରେ କଷ୍ଟେମଷ୍ଟେ ଚଳୁଛନ୍ତି ।

ପାଣିର ଘୋର ଅଭାବ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଭଡ଼ାଟିଆଙ୍କୁ ଆହୁରି କଷ୍ଟକର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଠେଲି ଦେଇଛି । ବହୁ ଭଡ଼ାଟିଆ ସ୍ୱଇଚ୍ଛାରେ ଘର ଛାଡ଼ି ପାଣି ମିଳୁଥିବା ଅଞ୍ଚଳ ଆଡ଼େ ପଳାଉଛନ୍ତି । ଯୋଗେଶ୍ୱର ପାଟଣା, ସୁନ୍ଦରପଦା, କପିଳେଶ୍ୱରରେ ଆଗରୁ ଲୋକେ କୂଅ ପାଣିରେ ଚଳି ଯାଉଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ କୂଅ, ପୋଖରୀ ସବୁ ଶୁଖି ଠୋ, ଠା’ । ପାଣି ପାଇପ ପଡ଼ିଛି ସତ, କିନ୍ତୁ ସେଥିରେ ଯେଉଁ ପରିମାଣରେ ପାଣି ଆସୁଛି ତାହା ଘର ଚଳିବାକୁ ନିଅଣ୍ଟ । ଏପଟେ ଲୋକେ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁପକ୍ଷୀ ରଖିଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ପାଣି ଯୋଗାଇବା ସମ୍ଭବ ହେଉନାହିଁ । ଗୋରୁଗାଈ ଦୟାୱେଷ୍ଟ କେନାଲରୁ ନର୍ଦ୍ଦମା ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି । ଅନେକ ଜୀବଜନ୍ତୁ ଜଳ ଅଭାବରେ ଅକାଳରେ ମରିବା ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି । ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ ଜଳକଷ୍ଟର ଭୟାବହତା ବାରି ହୋଇଗଲାଣି । ପାଣିର ଏଭଳି ଦୁର୍ଲଭ ଅବସ୍ଥା କେବେ ଦେଖା ଦେଇନଥିଲା ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ କହୁଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର