PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ସୋମବାରରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦୈନିକ ସକାଳେ ମିଳୁଥିବା ମହଲତ କମିଲା ଏଣିକି ଦୈନିକ ୬ ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ୪ ଘଣ୍ଟାକୁ ଖସିଲା କୋହଳ
  • ||
  • ବାହାଘରରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବଢିଲା ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଜୁନ ୧ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଯଶିପୁର ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କମଳାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସଇଁତଳା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୫୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ୩୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମ୍‌ ସହଯୋଗରେ ପୁରୀରେ ଖୋଲିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌, ୧୯ରୁ ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଉପରମୁହାଁ ପାରଦ, ତାତିରେ ଛଟପଟ ଜନଜୀବନ, ଆହୁରି ୪ ଦିନ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଖୋଲିଲା ବଦ୍ରିନାଥଙ୍କ ଧାମ, ବିନା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁରେ ହେଲା ଦ୍ଵାର ଫିଟା ନୀତି
  • ||

ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍‌ ଆଇସିୟୁରେ ଲହଡ଼ି ମାରିଲା ପାଣି, ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡ଼ିଲେ ରୋଗୀ

source:http://www.odishabytes.com

କଟକ,୩ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ବିବାଦ ଓ ବିପଦ ଏସ୍‌ସିବି ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍‌ ଆଇସିୟୁ ପିଛା ଛାଡ଼ୁନି । ଦୁଇ ଥର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଥରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡର ଲିକ୍‌..ଏମିତି ଏକାଧିକ ବାର ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍‌ ଆଇସିୟୁରେ ଅଘଟଣ ଘଟିସାରିଥିଲା ବେଳେ ଏବେ ପିଏଚ୍‌ଡି ପାଇପ୍‌ ଫାଟି ଆଇସିୟୁ ଭିତରେ ପାଣି ଲହଡି ମାରିବା ଘଟଣା ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ରୋଗୀ ନୟାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି ।
ରବିବାର ଅପରାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୪ଟା ହେବ । ଟ୍ରମା କେୟାର ଏବଂ ଆଶୁଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ର କୋଠାର ପଞ୍ଚମ ମହଲାରେ ପିଏଚ୍‌ଡି ପାଇପ୍‌ ହଠାତ୍‌ ଫାଟିଗଲା । ଫଳରେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍‌ ଆଇସିୟୁରେ ଭୁସ୍‌ଭୁସ୍‌ ହୋଇ ପାଣି ପଶିଲା । ଆଇସିୟୁ ଭିତରେ ପାଣି ଲହଡ଼ି ମାରିବା ସହ ପଞ୍ଚମ ମହଲାରୁ ତଳ ମହଲାକୁ ପାଣି ସୁଅ ଛୁଟିଥିଲା । ୱାର୍ଡ ଭିତରେ ପାଣି ପଶିଯିବାରୁ ଚଟାଣରେ ପଡି ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା କେତେକ ରୋଗୀ ଭିଜିଯାଇଥିଲେ । ପାଣି ସୁଅ ଛୁଟୁ ଥିବା ଦେଖି ରୋଗୀମାନେ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡିଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍‌ ଆଇସିୟୁ, ଟ୍ରମା କେୟାର ୟୁନିଟ୍‌ ଏବଂ ଆଶୁଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଧାଁଦୌଡ଼ ଚାଲିଥିଲା । ଏହାକୁ ନେଇ ଡାକ୍ତରଖାନା ପରିସରରେ ଅଭାବନୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ।
ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ, ଆଶୁଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ର କୋଠାର ପଞ୍ଚମ ମହଲାରେ ଥିବା ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍‌ ଆଇସିୟୁ ପରିସରରେ ଥିବା ଏକ ଡ୍ୟୁଟି ରୁମ୍‌ ଆଜି ତାଲା ପଡ଼ିରହିଥିଲା । ଉକ୍ତ ବନ୍ଦ ପ୍ରକୋଷ୍ଠରୁ ହଠାତ୍‌ ପାଣି ବାହାରି ଆଇସିୟୁ ଭିତରକୁ ପଶିଥିଲା । ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆଇସିୟୁ ଭିତରେ ପାଣି ଲହଡି ମାରିଥିଲା । ଆଇସିୟୁ ଭିତରେ ପାଣି ଦେଖି ଚିକିତ୍ସାଧୀନ କେତେକ ରୋଗୀ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ, ଡାକ୍ତରଖାନା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡିଥିଲେ । ପରେ ପାଣି ୫ ମହଲାରୁ ତଳକୁ ସୁଅ ଛୁଟିଥିଲା । ୪ର୍ଥ, ୩ୟ, ୨ୟ, ୧ମ ଓ ତଳ ମହଲାକୁ ପାଣି ବ୍ୟାପିବା ସହ ୱାର୍ଡ ଭିତରେ ପଶିଥିଲା । ଫଳରେ ଚଟାଣରେ ପଡି ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଥିବା ରୋଗୀମାନେ ପାଣିରେ ଭିଜି ଯାଇଥିଲେ । ପାଇପ୍‌ ଫାଟି ପାଣି ବାହାରୁଥିବା ପ୍ରକୋଷ୍ଠରେ ତାଲା ପଡ଼ିଥିବାରୁ ସେଠାରେ ମରାମତି କରିବା ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା । ବନ୍ଦ ରହିଥିବା କୋଠରିର ତାଲା ଖୋଲିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗିଯାଇଥିଲା । ଫଳରେ ପାଇପ୍‌ ମରାମତି କରି ପାଣିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପିଏଚ୍‌ଡି ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ କାଠିକାର ପାଠ ହୋଇଥିଲା । ବିଳମ୍ବରେ ତାଲା ଖୋଲିବା ପରେ ପାଇପ୍‌ ମରାମତି କରାଯାଇ ପାଣିକୁ ରୋକାଯାଇଥିଲା । ମାତ୍ର ସେତେବେଳକୁ ଆଶୁଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଟ୍ରମାୟା କେୟାର କୋଠା ଭିତର ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର