PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶଦ୍ରୋହୀ ୟାସିନ ମଲିକକୁ ଆଜୀବନ ଜେଲ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇବା ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ ଶୁଣାଇଲେ ଦଣ୍ଡାଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ୱଲପୁର : ଭବାନୀପାଲି ଠାରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା , ଟ୍ରକ୍ ଧକ୍କାରେ ୩ ବାଇକ୍ ଆରୋହୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , ମୃତକଙ୍କ ପରିଚୟ ମିଳନାହିଁ
  • ||
  • କଳିଙ୍ଗା ଘାଟିରେ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୬ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ଏଣିକି କଳିଙ୍ଗା ଘାଟି ଦେଇ ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍ , ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରାଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ଝାରସୁଗୁଡ଼ାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୭ ଗ୍ରାମ୍‌ର ବ୍ରାଉନସୁଗର ଜବତ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ପାର୍କିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ଚଢିଗଲା ଟ୍ରକ୍, ହେଲ୍‌ପର୍ ମୃତ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା, ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଟିକେଟରୁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ କପିଲ ସିବଲ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦରୁ ଛଡ଼ାଯିବ ପ୍ରଥମ ବନ୍ୟାଜଳ, ତଳ ମୁଣ୍ଡର ୧୨ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଲା, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ତାପମାତ୍ରା
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟୁରିଷ୍ଟ ବସ୍, ୬ ମୃତ ୩୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ଗୁଳିକାଣ୍ଡ, ଗୋରୁ ବେପାରୀଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ବିକାଶମୂଳକ ବଜେଟ୍‌, କଥା ନୁହଁ କାମରେ ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ: ନବୀନ

source:www.livemint.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୭ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଣିଥିବା କାମଚଳା ବଜେଟରେ ଗରିବ, ଚାଷୀ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ବିକାଶକୁ ଆଖିରେ ରଖି ପାଣ୍ଠି ବରାଦ କରାଯାଇଛି । ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତିଙ୍କ ଉନ୍ନତିକୁ ମଧ୍ୟ ଫୋକସ୍‌ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଏକ ବିକାଶମୂଳକ ବଜେଟ ।
ବିଧାନସଭାରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶିଭୂଷଣ ବେହେରା ବଜେଟ ଆଗତ କରିବା ପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ଏହା କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଆମ ସରକାର କଥା ନୁହଁ କାମରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ନବୀନ କହିଲେ, ଏ ବଜେଟରେ କାଳିଆ ଯୋଜନା ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ବରାଦ ହୋଇଛି । ଏହାସହ କାଳିଆ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଏବଂ ମମତା, ମିଶନଶକ୍ତି ପାଇଁ ସରକାର ପାଣ୍ଠି ବରାଦ କରିଛନ୍ତି । ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଇ ସରକାର ମଧୁବାବୁ ପେନସନ ଯୋଜନାରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ହିତାଧିକାରୀ ଓ ଅଧିକ ପେନସନ ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି ।
ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ ପ୍ରକଳ୍ପ ସହ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପାଇଁ ବଜେଟରେ ଅର୍ଥ ବରାଦ ହୋଇଛି । ଗୃହ ନିର୍ମାଣ, ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ, ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବିଜୁଳିକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ସାର୍ବଜନୀନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା’ ପାଇଁ ବଜେଟରେ ପାଣ୍ଠି ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି । ମେକ ଇନ ଓଡ଼ିଶାରେ ମିଳିଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁସାରେ କିଭଳି ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ହୋଇ ଯୁବକଯୁବତୀଙ୍କୁ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ ସରକାର ତାକୁ ମଧ୍ୟ ବଜେଟରେ ଫୋକସ୍‌ କରିଛନ୍ତି । ଆମ କାମ ହିଁ କଥା କହେ ବୋଲି ବେଶ୍‌ ଦମ୍ଭର ସହ କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ।