ବିକାଶମୂଳକ ବଜେଟ୍‌, କଥା ନୁହଁ କାମରେ ଆମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ: ନବୀନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୭ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଆଣିଥିବା କାମଚଳା ବଜେଟରେ ଗରିବ, ଚାଷୀ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ବିକାଶକୁ ଆଖିରେ ରଖି ପାଣ୍ଠି ବରାଦ କରାଯାଇଛି । ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତିଙ୍କ ଉନ୍ନତିକୁ ମଧ୍ୟ ଫୋକସ୍‌ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଏକ ବିକାଶମୂଳକ ବଜେଟ ।
ବିଧାନସଭାରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଶଶିଭୂଷଣ ବେହେରା ବଜେଟ ଆଗତ କରିବା ପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖି ଏହା କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଆମ ସରକାର କଥା ନୁହଁ କାମରେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି । ନବୀନ କହିଲେ, ଏ ବଜେଟରେ କାଳିଆ ଯୋଜନା ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ବରାଦ ହୋଇଛି । ଏହାସହ କାଳିଆ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଏବଂ ମମତା, ମିଶନଶକ୍ତି ପାଇଁ ସରକାର ପାଣ୍ଠି ବରାଦ କରିଛନ୍ତି । ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେଇ ସରକାର ମଧୁବାବୁ ପେନସନ ଯୋଜନାରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ ହିତାଧିକାରୀ ଓ ଅଧିକ ପେନସନ ପାଇଁ ପାଣ୍ଠି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି ।
ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବିକାଶ ପାଇଁ ‘ଆମ ଗାଁ ଆମ ବିକାଶ’ ପ୍ରକଳ୍ପ ସହ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଓ ଜନଜାତି ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପାଇଁ ବଜେଟରେ ଅର୍ଥ ବରାଦ ହୋଇଛି । ଗୃହ ନିର୍ମାଣ, ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଣ, ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ବିଜୁଳିକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦିଆଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ସାର୍ବଜନୀନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ବିଜୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା’ ପାଇଁ ବଜେଟରେ ପାଣ୍ଠି ବ୍ୟବସ୍ଥା ହୋଇଛି । ମେକ ଇନ ଓଡ଼ିଶାରେ ମିଳିଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁସାରେ କିଭଳି ଅଧିକ ପୁଞ୍ଜିନିବେଶ ହୋଇ ଯୁବକଯୁବତୀଙ୍କୁ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ମିଳିବ ସରକାର ତାକୁ ମଧ୍ୟ ବଜେଟରେ ଫୋକସ୍‌ କରିଛନ୍ତି । ଆମ କାମ ହିଁ କଥା କହେ ବୋଲି ବେଶ୍‌ ଦମ୍ଭର ସହ କହିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ମେହବୁବା ମୁଫତିଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କ ହଙ୍ଗାମା, ଜମ୍ମୁରେ ପିଡିପି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଉଡାଇଲେ ତିରଙ୍ଗା

ବ୍ଲାକରୋଜ ଜାହାଜରେ ପିଟିହୋଇ ବୁଡିଗଲା ମାଛଧରା ଟ୍ରଲର: ୫ ଜଣ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଉଦ୍ଧାର, ୪ ନିଖୋଜ

‘ଦାଦାବଟିକୁ ନା’ ଅଭିଯାନ: ଦାଦାବଟି ମାଗି ବନ୍ଧା ହେଲେ ୬ ସାମ୍ବାଦିକ, ୩୧ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜବତ

ଫେରୁଛି କରୋନାର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର: ସ୍ପେନରେ ମଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଲାଗୁ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ପାସେଞ୍ଜର ଟ୍ରେନ୍ ବନ୍ଦ

ସ୍ଵାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳରେ କମ୍ବିଂ ଅପରେଶନ ବେଳେ ମାଟି ତଳୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିସ୍ଫୋରକ ଓ ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଉଦ୍ଧାର

ଉଦୟଗିରିରୁ ୭ ଫୁଟର ଅଜଗର ଉଦ୍ଧାର