PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ ରାଜ୍ୟସଭା ଆସନ ପାଇଁ ବିଜେଡିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା : ପୁଣି ରାଜ୍ୟସଭା ଯିବେ ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର, ୩ ନୂଆ ମୁହଁଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କେରଳ ଛୁଇଁଲା ମୌସୁମୀ ବାୟୁ
  • ||
  • ନେପାଳରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ତାରା ଏୟାର ୯ NAET ର ମିଳୁନି ପତ୍ତା , ୪ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସମେତ ୧୯ ଯାତ୍ରୀ ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ସନ୍ଧ୍ୟାବେଳେ ବେଳାଭୂମିରେ ବସିଥିବା ବେଳେ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ପଡ଼ିଲା ଚଡ଼କ, ଛାତ୍ର ମୃତ ଛାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ଼ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡ଼ିୟମ୍‌ରେ ଖେଳା ଯିବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ ଫାଇନାଲ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଝରକା ଗ୍ରୀଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୧୫ ଭରି ସୁନାଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍
  • ||
  • ସୋର : ଗୋରୁ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୪୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୧୧ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମୋଦି ସରକାର , ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି
  • ||
  • ଗୁଜରାଟରେ ବଡ଼ ବିଜୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଜେପି , କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ବଳତାର ବି ମିଳିବ ଫାଇଦା
  • ||

ହ୍ୱାଟ୍‌ସଆପ୍‌ର ନିର୍ବାଚନୀ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ, ବିନାନୁମତିରେ ଗ୍ରୁପରେ ମିଶାଯାଇ ପାରିବନି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୩ା୪(ଏଜେନ୍ସି):ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ମେସେଜିଂ ଆପ୍‌ ହ୍ୱାଟ୍‌ସଆପ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ହ୍ୱାଟ୍‌ସଆପ୍‌ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଏଣିକି କେହି ମନଇଚ୍ଛା ଗ୍ରୁପରେ ସାମିଲ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏଥିପାଇଁ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଅନୁମତି ଆଣିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ନିର୍ବାଚନୀ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ହ୍ୱାଟ୍‌ସଆପ୍‌ ଭଲ ମାଧ୍ୟମ ସାଜିଛି । ବିଭିନ୍ନ ଗ୍ରୁପ୍‌ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇ ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଉଛି । ହ୍ୱାଟ୍‌ସଆପ୍‌ର ଏହି ନୂଆ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଦଳଗୁଡ଼ିକୁ ଅକଳରେ ପକାଇବ । ଏ ବାବଦରେ କମ୍ପାନି କହିଛି ଯେ ହ୍ୱାଟ୍‌ସଆପ୍‌ ପରିବାର, ବନ୍ଧୁ, ସହଯୋଗୀ, ସହପାଠୀଙ୍କୁ ପରସ୍ପର ସହ ଯୋଡ଼ିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଫଳରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଗ୍ରୁପ୍‌ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରୁଛନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ କିଛି ଉପଭୋକ୍ତା ଏହି ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ ପଠାଇଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦେଖି ଆମେ ଏହି ନୂଆ ପ୍ରାଇଭେସି ବା ଗୋପନୀୟତା ନିୟମ ପ୍ରଚଳନ କରିଛୁ । ଆମର ଏହି ନୂଆ ନିୟମ ମୁତାବକ କୌଣସି ହ୍ୱାଟ୍‌ସଆପ୍‌ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ସାମିଲ ହେବା ବାବଦରେ ଉପଭୋକ୍ତା ହିଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରିବେ । ତାଙ୍କୁ ମନଇଚ୍ଛା କେହି ସାମିଲ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହି ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟର ଫାଇଦା ନେବା ପାଇଁ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଆପ୍‌ର ‘ସେଟିଂସ୍‌’କୁ ଯାଇ ୩ଟି ବିକଳ୍ପ ଯଥା ‘ନୋବଡି’, ‘ମାଇଁ କଣ୍ଟାକ୍ଟ୍‌ସ’ ଏବଂ ‘ଏଭ୍ରିୱାନ୍‌’ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏକୁ ବାଛିପାରିବେ । ଯଦି ସେମାନେ ‘ନୋବଡି’କୁ ଚୟନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଅନ୍ୟ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ତାଙ୍କୁ ମନଇଚ୍ଛା ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ସାମିଲ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ଗ୍ରୁପ୍‌କୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଯଦି ଉପଭୋକ୍ତା ‘ମାଇଁ କଣ୍ଟାକ୍ଟ୍‌ସ’ ବାଛନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ କଣ୍ଟାକ୍ଟ ଲିଷ୍ଟରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ ହିଁ ତାଙ୍କୁ ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ସାମିଲ ପାଇଁ ଅନୁମତି ପାଇପାରିବେ । ‘ନୋବଡି’ ଚୟନ କରୁଥିବା ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମେସେଜ୍ ପଠାଯାଇ ଗପ୍ରୁ୍େ‌ର ସାମିଲକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇ ପାରିବ । ଏଥିପାଇଁ ୩ ଦିନ ମହଲତ ମିଳିବ । ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଯଦି ଉପଭୋକ୍ତା ସବୁଜ ସଂକେତ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇ ପାରିବ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ୫ ଜଣରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକସଙ୍ଗେ ମେସେଜ୍‌ ପଠାଇ ପାରେିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।