PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଝରକା ଗ୍ରୀଲ୍ ଭାଙ୍ଗି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୧୫ ଭରି ସୁନାଅଳଙ୍କାର ସହ ନଗଦ ୫୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍
  • ||
  • ସୋର : ଗୋରୁ ବୋଝେଇ କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୪୦ ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ୧୧ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମାନ ନାଗରିକ ସଂହିତା ଲାଗୁ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ମୋଦି ସରକାର , ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ଏହି ଆଇନ୍‌ ଲାଗୁ କରାଯିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି
  • ||
  • ଗୁଜରାଟରେ ବଡ଼ ବିଜୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବିଜେପି , କଂଗ୍ରେସ ଦୁର୍ବଳତାର ବି ମିଳିବ ଫାଇଦା
  • ||

ପେନସନ୍ କାଢିବା ପାଇଁ ମୃତବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହ୍ବିଲ୍ ଚେୟାର ବସାଇ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ନେଇଥିଲେ ଦୁଇ ଯୁବକ, ଘଟଣାର ଏମିତି ହୋଇଥିଲା ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ସରକାରୀ ସେବାରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ନିୟମ ରହିଛି । ସେହିଭଳି ଏକ ନିୟମ ହେଉଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ବି ପେନସନ ଭୋଗୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପେନସନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି, ସେମାନେ ନିଜକୁ ଶାରିରୀକ ସ୍ତରରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥାନ୍ତି । କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିର ଅନ୍ୟ କିଛି ପ୍ରମାଣ ସଂପୃକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦାଖଲ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସରକାର ଅନେକ ଥର ଠକେଇର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି । ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡରୁ ଏପରି ଏକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଯେଉଁଠାରେ କିଛି ଲୋକ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପେନସନ ରାଶି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ଶବ ସହିତ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ।  

ତେବେ ଏହି ଘଟଣା ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡର । ‘ଦି ଗାର୍ଜିଆନ୍’ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡର କାର୍ଲୋ ସହରରୁ ଏହି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଜଣେ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀଙ୍କ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଦୁଇଜଣ ଲୋକ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଯେ ଉଭୟ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏକ ହ୍ୱିଲ୍ ଚେୟାରରେ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀଙ୍କ ସହ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ।  ପେନସନଭୋଗୀ ଏକ ହ୍ୱିଲ ଚେୟାରରେ ବସିଥିଲେ ।

ଦୁହେଁ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ମାତ୍ରେ ସେମାନେ ସମ୍ପୃକ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦେଖାଇଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ନୁହେଁ । ଏହି ସମୟରେ ଅଫିସରେ ବସିଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ସନ୍ଦେହ ହୋଇଥିଲା । ଆଉ ସନ୍ଦେହଜନକ ଭାବେ ହ୍ୱିଲ ଚେୟାରରେ ବସିଥିବା ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ । ଆଉ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ଏବଂ ସେ ଅନ୍ୟ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ବିଷୟରେ ଜଣାଇଲେ ।

ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପ୍ରଦାନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର କର୍ମଚାରୀମାନେ ତୁରନ୍ତ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବାକୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପୋଲିସ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ଯେ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଭୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହ ସହିତ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଉଭୟ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପୋଲିସ ଉଭୟଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ଏବଂ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରିଚୟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର