PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟ ୧୬ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ପାଠପଢ଼ା, ସକାଳ ୯ଟାରୁ ଦିନ ସାଢ଼େ ୧୨ଟା ଯାଏ ହେବ ପାଠପଢ଼ା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁଣି ସହରରେ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, ମାଲତୀଗୁଣ୍ଡେପୁରରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା, ପ୍ରତିବାଦରେ ରାସ୍ତାରୋକ…
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଅଲମ୍ପିକ୍ସ : ଭାରତକୁ ଆଉ ଏକ ପଦକ, ପୁରୁଷ ୫୭ କେଜି ଫ୍ରିଷ୍ଟାଇଲ କୁସ୍ତିରେ ରବିଙ୍କୁ ରୌପ୍ୟ
  • ||
  • କଟକ : ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ଏନଫୋର୍ସମେଣ୍ଟ ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ଵାରା ୬୪୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାଲ ବିଲ୍ ରାକେଟ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ୍ ଗିରଫ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ସମ୍ବଲପୁର ସଦର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ପରେ ରାସ୍ତାରେ ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ହକି : ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ ୫-୪ ଗୋଲରେ ହରାଇ ଜିତିଲା ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ
  • ||
  • ଟୋକିଓ : ଭାରତୀୟ ହକି ଟିମ୍‌ର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛା, କହିଲେ-ଆଗାମୀ ପିଢିର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ’
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ପୁରୁଣାକଟକ ଥାନା ଖୋର୍ଦ୍ଧା-ବଲାଙ୍ଗୀର ୫୭ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ଚାରିଛକଠାରେ ୧୬ ପେଟି କଫ୍ ସିରପ୍ ଜବତ, ସ୍କର୍ପିଓ ସହ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ଲମତାପୁଟ ବ୍ଲକ ବଡ଼ପଡା ଘାଟି ନିକଟ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଫାଟି ୪ ଛେଳି ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ନକ୍ସଲଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ, ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ କରି ଉଡ଼ାଇଦେଲେ ବୋଲେରୋ, ୨ ମୃତ
  • ||

ଓଡ଼ିଶାରୁ ସାପଚାଲାଣ ଗୁମର ଫିଟୁଛି, କୁଆଡ଼େ ଗଲା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ଜବତ ଅହିରାଜ ?

source:http://www.natgeotv.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୮ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ନିକଟରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଓଡ଼ିଶା ଜଙ୍ଗଲର ଅହିରାଜ ସାପ ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ଜବତ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏହାର ସନ୍ଧାନ ମିଳୁନି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ସାପକୁ ଜାନୁଆରୀ ୩୧ରେ ବିମାନରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ପଠାଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ସେଭଳି କିଛି ସାପ ଓଡ଼ିଶାରେ ପହଞ୍ଚିନାହିଁ । ଆଗକୁ ଆସିପାରେ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । କେହି ଅଧିକାରୀ ସାପ ଆସିଥିଲା ଏବଂ ତାକୁ ଭିତରକନିକା ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଛାଡ଼ି ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉକ୍ତ ବିରଳ ସାପ କୁଆଡ଼େ ଗଲା ତାହା ଏ ଯାଏ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ପାରିନାହିଁ ।

ଜାନୁଆରୀ ୧୩ରେ ଓଡ଼ିଶା ବରଗଡ଼ର ଚନ୍ଦ୍ରଭାନୁ ନାୟକ ନାମକ ଜଣେ ସାପଧରାଳି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ବିରଳ ସାପ ଚୋରାଚାଲାଣ କରୁଥିବା ବେଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଅହମଦନଗର ରେଳଷ୍ଟେସନରୁ ହୋଇଥିଲେ । ଚନ୍ଦ୍ରଭାନୁଙ୍କ ଠାରୁ ଜବତ ଲାପ୍‌ଟପ୍‌ ଓ କ୍ୟାମେରାରୁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ବିଭିନ୍ନ ବିରଳ ସାପ ଚୋରାଚାଲାଣ ଉପରେ ଠୋସ୍‌ ପ୍ରମାଣ ମିଳିଥିଲା । ଉକ୍ତ ତଥ୍ୟକୁ ଆଧାର କରି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ଓ ପୁଲିସ ବିଭିନ୍ନ ଆଡ଼େ ଚଢ଼ଉ କରିଥିଲେ । ଜାନୁଆରୀ ୧୪ରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସଙ୍ଗମନର ଅଞ୍ଚଳର ସାପଧରାଳି ଅବିନାଶ ସାହ ଓ ସୋପାନ ଥୋରାଟ, ବାର୍ସି ଅଞ୍ଚଳର ଅକ୍ଷୟ ଘୋଡ଼କେ, ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଜଗଦୀଶ ରେୱାକରଙ୍କୁ ସାପ ଚୋରାଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ କରା ଯାଇଥିଲା । ତେବେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପୁନେ ଅଞ୍ଚଳର ଅମର ଗୋଦାମ୍ବେ ଓ ଅଲତାଫ ସେଖ୍‌ ଫେରାର ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଜେରା ବେଳେ ସେମାନେ ଚନ୍ଦ୍ରଭାନୁଙ୍କୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଏକ ମାଲବାର ପିଟ୍‌ ଭାଇପର ସାପ ଦେଇ ଏହାର ବଦଳରେ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ୧୦.୬ଫୁଟ ଲମ୍ବର ଏକ ଅହିରାଜ ସାପ ନେଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଉକ୍ତ ଅହିରାଜ ସାପକୁ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅମର ମୁମ୍ବାଇରେ ବିକ୍ରି କରିବା ଲାଗି ତନ୍ମୟ କୋଲତେ ନାମକ ଜଣେ ସାପ ଧରାଳିଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ତନ୍ମୟ ଉକ୍ତ ସାପଟି ଦେଶୀୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଅଡ଼ୁଆରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ଲାଗି ମୁମ୍ବାଇର ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ୍‌ ସୋସାଇଟିକୁ ଜଣାଇଥିଲେ । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବନବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ସାପଟିକୁ ଜବତ କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ବହୁ ଦିନ ଧରି ଅଖିଆ ଅପିଆ ରହି ଅହିରାଜଟି ମୃତପ୍ରାୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସାଢ଼େ ୧୦ ଫୁଟ ସାପର ଓଜନ ମାତ୍ର ୬ କେଜି ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ସର୍ପ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଓ ବାୟୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଥାନେ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ସାପକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଲାଗି ଆପ୍ରାଣ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । ୧୦ ଦିନ ପରେ ସାପଟି ନୂଆ ଜୀବନ ପାଇଥିଲା । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶ ସହିତ ଓଡ଼ିଶାର ଉକ୍ତ ଅହିରାଜଟି ଖାପ ଖୁଆଇ ଚଳି ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଇଥିଲେ । ତେଣୁ ତାକୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ପଠାଇବା ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ଓଡ଼ିଶା ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ସହିତ ମତ ବିନିମୟ ପରେ ଜାନୁଆରୀ ୩୧ ତାରିଖରେ ଉକ୍ତ ସାପକୁ ବିମାନରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପଠା ଯାଇଥିଲା । ବିମାନରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏସିଏଫ୍‌ ରମେଶ ଦେବଖିଲେ ମଧ୍ୟ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆସିଥିଲେ । ଏଠାରେ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅହିରାଜ ସାପଟିକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରି ଫେରି ଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ତେବେ ଅହିରାଜ ସାପଟି ଏବେ କେଉଁଠି ବୋଲି ପିସିସିଏଫ୍‌ଙ୍କୁ ପଚରାଯିବାରେ ସେ ଏହି ଘଟଣାରେ ଅଜ୍ଞତା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ବନବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ନିଜ ନାମ ଗୋପନ ରଖି ସାପ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି । ଉକ୍ତ ସାପକୁ ଭିତରକନିକା ହେନ୍ତାଳବନ ଛଡ଼ା ଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ବିରଳ ପ୍ରଜାତି ସାପ ଚୋରାଚାଲାଣ ଓ ଜବତ ଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ହାଲକା ମନୋଭାବ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର