PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ଓଡ଼ିଶାରୁ ସାପଚାଲାଣ ଗୁମର ଫିଟୁଛି, କୁଆଡ଼େ ଗଲା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ଜବତ ଅହିରାଜ ?

source:http://www.natgeotv.com

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୮ ।୨(ବ୍ୟୁରୋ): ନିକଟରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଓଡ଼ିଶା ଜଙ୍ଗଲର ଅହିରାଜ ସାପ ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ଜବତ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏହାର ସନ୍ଧାନ ମିଳୁନି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ସାପକୁ ଜାନୁଆରୀ ୩୧ରେ ବିମାନରେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ପଠାଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ ସେଭଳି କିଛି ସାପ ଓଡ଼ିଶାରେ ପହଞ୍ଚିନାହିଁ । ଆଗକୁ ଆସିପାରେ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି । କେହି ଅଧିକାରୀ ସାପ ଆସିଥିଲା ଏବଂ ତାକୁ ଭିତରକନିକା ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଛାଡ଼ି ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉକ୍ତ ବିରଳ ସାପ କୁଆଡ଼େ ଗଲା ତାହା ଏ ଯାଏ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇ ପାରିନାହିଁ ।

ଜାନୁଆରୀ ୧୩ରେ ଓଡ଼ିଶା ବରଗଡ଼ର ଚନ୍ଦ୍ରଭାନୁ ନାୟକ ନାମକ ଜଣେ ସାପଧରାଳି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଜାତିର ବିରଳ ସାପ ଚୋରାଚାଲାଣ କରୁଥିବା ବେଳେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଅହମଦନଗର ରେଳଷ୍ଟେସନରୁ ହୋଇଥିଲେ । ଚନ୍ଦ୍ରଭାନୁଙ୍କ ଠାରୁ ଜବତ ଲାପ୍‌ଟପ୍‌ ଓ କ୍ୟାମେରାରୁ ଓଡ଼ିଶାରୁ ବିଭିନ୍ନ ବିରଳ ସାପ ଚୋରାଚାଲାଣ ଉପରେ ଠୋସ୍‌ ପ୍ରମାଣ ମିଳିଥିଲା । ଉକ୍ତ ତଥ୍ୟକୁ ଆଧାର କରି ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ଓ ପୁଲିସ ବିଭିନ୍ନ ଆଡ଼େ ଚଢ଼ଉ କରିଥିଲେ । ଜାନୁଆରୀ ୧୪ରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସଙ୍ଗମନର ଅଞ୍ଚଳର ସାପଧରାଳି ଅବିନାଶ ସାହ ଓ ସୋପାନ ଥୋରାଟ, ବାର୍ସି ଅଞ୍ଚଳର ଅକ୍ଷୟ ଘୋଡ଼କେ, ଚନ୍ଦ୍ରପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଜଗଦୀଶ ରେୱାକରଙ୍କୁ ସାପ ଚୋରାଚାଲାଣ ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ କରା ଯାଇଥିଲା । ତେବେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ପୁନେ ଅଞ୍ଚଳର ଅମର ଗୋଦାମ୍ବେ ଓ ଅଲତାଫ ସେଖ୍‌ ଫେରାର ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଜେରା ବେଳେ ସେମାନେ ଚନ୍ଦ୍ରଭାନୁଙ୍କୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଏକ ମାଲବାର ପିଟ୍‌ ଭାଇପର ସାପ ଦେଇ ଏହାର ବଦଳରେ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ୧୦.୬ଫୁଟ ଲମ୍ବର ଏକ ଅହିରାଜ ସାପ ନେଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଉକ୍ତ ଅହିରାଜ ସାପକୁ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅମର ମୁମ୍ବାଇରେ ବିକ୍ରି କରିବା ଲାଗି ତନ୍ମୟ କୋଲତେ ନାମକ ଜଣେ ସାପ ଧରାଳିଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ତନ୍ମୟ ଉକ୍ତ ସାପଟି ଦେଶୀୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଅଡ଼ୁଆରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ଲାଗି ମୁମ୍ବାଇର ୱାଇଲ୍ଡ ଲାଇଫ୍‌ ସୋସାଇଟିକୁ ଜଣାଇଥିଲେ । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବନବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ସାପଟିକୁ ଜବତ କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ବହୁ ଦିନ ଧରି ଅଖିଆ ଅପିଆ ରହି ଅହିରାଜଟି ମୃତପ୍ରାୟ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ସାଢ଼େ ୧୦ ଫୁଟ ସାପର ଓଜନ ମାତ୍ର ୬ କେଜି ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ତେଣୁ ସର୍ପ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଓ ବାୟୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଥାନେ ପ୍ରାଣୀ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ସାପକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ଲାଗି ଆପ୍ରାଣ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ । ୧୦ ଦିନ ପରେ ସାପଟି ନୂଆ ଜୀବନ ପାଇଥିଲା । ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପ୍ରାକୃତିକ ପରିବେଶ ସହିତ ଓଡ଼ିଶାର ଉକ୍ତ ଅହିରାଜଟି ଖାପ ଖୁଆଇ ଚଳି ପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଇଥିଲେ । ତେଣୁ ତାକୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ପଠାଇବା ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା । ଓଡ଼ିଶା ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗ ସହିତ ମତ ବିନିମୟ ପରେ ଜାନୁଆରୀ ୩୧ ତାରିଖରେ ଉକ୍ତ ସାପକୁ ବିମାନରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପଠା ଯାଇଥିଲା । ବିମାନରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏସିଏଫ୍‌ ରମେଶ ଦେବଖିଲେ ମଧ୍ୟ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଆସିଥିଲେ । ଏଠାରେ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅହିରାଜ ସାପଟିକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରି ଫେରି ଯାଇଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ତେବେ ଅହିରାଜ ସାପଟି ଏବେ କେଉଁଠି ବୋଲି ପିସିସିଏଫ୍‌ଙ୍କୁ ପଚରାଯିବାରେ ସେ ଏହି ଘଟଣାରେ ଅଜ୍ଞତା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ବନବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ନିଜ ନାମ ଗୋପନ ରଖି ସାପ ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି । ଉକ୍ତ ସାପକୁ ଭିତରକନିକା ହେନ୍ତାଳବନ ଛଡ଼ା ଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଓଡ଼ିଶାରୁ ବିରଳ ପ୍ରଜାତି ସାପ ଚୋରାଚାଲାଣ ଓ ଜବତ ଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ହାଲକା ମନୋଭାବ ସାଧାରଣରେ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର