ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଧଳା କୋଟ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ,ରହିଛି ଏଭଳି ବିପଦଜନକ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୯।୯: ନିକଟରେ ଆମେରିକାରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଅନୁସାରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ, ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଧଳା କୋଟ୍ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ‘କୋଟ୍‌’ ଯାହାର ବ୍ୟବହାର ଡାକ୍ତରମାନେ କରନ୍ତି, ସେଥିରେ ଡ୍ରଗ ରେଜିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆା ଆମର ରକ୍ତରେ ସଂକ୍ରମଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ।

କେବଳ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଧଳା କୋଟ ନୁହେଁ ବଂର ଷ୍ଟେଥୋସ୍କୋପ ଓ ତାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଅନ୍ୟ ଜିନିଷରେ ମଧ୍ୟ ବହୁ ଗମ୍ଭୀର ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ରହିଥାଇ ପାରନ୍ତି। ଏହି ବିପଦଜନକ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଆଣ୍ଟି ମାଇକ୍ରୋ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ ଟେକ୍ସଟାଇଲର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ହୋଇଥାଏ ଓ କୋଟକୁ ସବୁଦିନ ଧୋଇବା ଦରକାର।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ବୈଜ୍ଞାନିକ ତିଆରି କଲେ ପ୍ରଥମ ସିନ୍ଥେଟିକ୍‌ ମାନବ ଜିଭ

ମୁଙ୍ଗେରର‘ଲେଡି ସିଙ୍ଘମ’,ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଏବେ ଲୋକେ କାହିଁକି ଡାକୁଛନ୍ତି ‘ଜେନେରାଲ୍ ଡାୟାର୍’

କରୋନାରୁ ବର୍ତ୍ତିବା ପାଇଁ ଲମ୍ବା ସମୟ ଧରି ଫେସ୍‌ ସିଲ୍‌ଡ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧୁଛନ୍ତି କି ? ଆଖି ଉପରେ ପଡିବ ଏମିତି ପ୍ରଭାବ…

ରେଲଓ୍ବେ ଇତିହାସର ପ୍ରଥମ ମାମଲା: ଅପହୃତ ଶିଶୁକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ବିନା ଷ୍ଟପେଜରେ ଲଗାତାର ୨୪୦ କିଲୋମିଟର ଚାଲିଲା ଟ୍ରେନ

ଅଳଙ୍କାର କିଣିବା ବେଳେ ଏହି ୩ଟି ଜିନିଷର ଦାମ ଦିଅନ୍ତୁ , ଆପଣଙ୍କୁ ଆଉ ଠକି ପାରିବେନି ଦୋକାନୀ

ଫୋନ୍ ଚୋରି ହୋଇଗଲେ ଏମିତି ଡିଲିଟ୍ କରନ୍ତୁ ପର୍ସନାଲ୍ ଡାଟା, ଜାଣନ୍ତୁ ଉପାୟ