PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୩୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: କୋଦଳା ଖଦାଳ ସାହିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୬୬୩ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୦ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍‌ ରୁମ୍‌ ପଢ଼ା, ଆଜିଠୁ ଖୋଲିବ ହଷ୍ଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: BBI ଓ OOPRE ବାରକୁ ସିଲ୍ କଲା ବିଏମ୍‌ସି, ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କ ସହ ୪ ଜଣ ଅଟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମର୍ଯ୍ୟାଦା ସହକାରେ ହେବ ମନୋରମା ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ଶେଷକୃତ୍ୟ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କଲେ ଘୋଷଣା
  • ||

ଗତ୧ଦଶକରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ : WHO

zeenews.india.com

ଜେନିଭା – ଗତ ୧ ଦଶକରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇ ୨୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହି ମୃତ୍ୟୁର ପରିମାଣକୁ ଖୁଲାସା କରିଛି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ( WHO)।  ୨୫ ଜୁଲାଇରେ ପାଳିତ ହେବାକୁ ଥିବା ପ୍ରଥମ World Drowning Prevention Day ର ପୂର୍ବରୁ , WHO ଶୁକ୍ରବାର ଜାରି କରିଥିବା ଏକ ବୟାନରେ କହିଛି କି ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଅତି କମ୍‌ରେ  ୨୩୬,୦୦୦ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ବୁଡ଼ି ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ କହିଛି,  ବୁଡ଼ିଯିବା ଛୋଟ ପିଲା ଓ ୨୪ ବର୍ଷ ବୟସର ଯୁବାଙ୍କର ହେଉଥିବା ମୃତ୍ୟୁର ୧୦ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ।

୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବୁଡ଼ିବା ଯୋଗୁଁ ହେଉଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ନିମ୍ନ ଓ ମଧ୍ୟମ ଇନ୍‌କମ୍‌ ଥିବା ଦେଶରେ ନଦୀ , ହ୍ରଦ , କୁଅ ଓ ଘରୋଇ ଜଳ ଭଣ୍ଡାର ଆଦିରେ ହୋଇଥାଏ । ଡବ୍ଲୁଏଚ୍‌ଓ ଅନୁସାରେ ବୁଡ଼ିବାରେ ହେଉଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧା ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଓ ଦକ୍ଷିଣ – ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଅଞ୍ଚଳ ରହିଛି ।

ପ୍ରତି ୧୦୦୦୦୦ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ ବୁଡ଼ିବାରେ ହେଉଥିବା ମୃ୍ତ୍ୟୁ ହାର ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ , ଏହାପରେ ଆଫ୍ରିକା ଅଞ୍ଚଳର ସ୍ଥାନ ରହିଛି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସାମାଜିକ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏଟିନେ କ୍ରୁଗ୍‌ କହିଛନ୍ତି କି, କିଏ ବି ବୁଡି ଯାଇପାରେ , ମୁଁ ବୁଡ଼ି ଯିବାରେ ହେଉଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଣା ,କଷ୍ଟକୁ ଏଡ଼େଇବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ଓ ତାଙ୍କର ସହଯୋଗୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଧ୍ୟାନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଓ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନକୁ ଗତିଶୀଳ  କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରଥମ World Drowning Prevention Dayର ଅବସରକୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ବଡ଼ ସ୍ତରରେ ଏହି ମୃତ୍ୟୁ ହାରକୁ ରୋକା ଯାଇ ପାରିବ ।

 World Drowning Prevention Dayଅବସରରେ WHO , ସହଯୋଗୀ ଦେଶଙ୍କ ସହ  ୨୮ ଜୁଲାଇରେ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର