PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : CHSE ଅଫିସରେ ସମ୍ମୁଖରେ ହାତ କାଟିଲେ ଛାତ୍ରୀ, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ OCCL ସିନିୟର ମ୍ୟାନେଜର, ଆୟ ବର୍ହିଭୁକ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ରାତି ଅଧରେ ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଯୁବକଙ୍କୁ ହାଣିବା ପରେ ମୁହଁକୁ ପଥରରେ ଛେଚି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ସଦର ଥାନା ତାପଙ୍ଗ ଗ୍ରାମରେ ଖୁଦୁରୁକୁଣୀକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ଜଣକୁ ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆଉ ୫୧୦ ଜଣ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୧୪୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଖୋଲା ଡ୍ରେନ୍‌ରେ ଛାତ୍ର ଭାସିଯିବା ଘଟଣା, ୧୮ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଠାବ ହେଲା ରାଜାଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା : ଭିସୁଟ୍‌ରେ ପଶିଲା କରୋନା, କୁଳପତିଙ୍କ ସମେତ ୨ ଛାତ୍ର ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଗାମୀ ୧୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକାଧିକ ଘୁର୍ଣ୍ଣିବଳୟର ସୃଷ୍ଟି, ଓଡିଶାରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ବନ୍ଦ କ୍ୱାର୍ଟର୍ସରେ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ, ଏକ୍ସପାରି ହେବା ପରେ ରାତାରାତି ଗାଡ଼ି ଗାଡ଼ି ଔଷଧ ଫିଙ୍ଗି ଦେଲେ…
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଇନ୍ଦ୍ର ଗୋବିନ୍ଦ ବନ୍ଦାପନା
  • ||
  • ପିପିଲି : ଆଜିଠୁ ଜମିବ ଉପନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର, ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇବେ ତିନି ଦଳର ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ
  • ||

ନୟାନ୍ତ କରୁଛି ମୂକବଧିର ନାବାଳକ, ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଖସି କାରନାମା ଚଳାଉଛି

source:pxhere.com

କଟକ,୨୮ା୩(ବ୍ୟୁରୋ): ଜଣେ ମୂକ,ବଧିର ଓ ମାନସିକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ନାବାଳକ ଦ୍ୱୈତନଗରୀରେ ବସ୍‌ ମାଲିକମାନଙ୍କ ଆଖିରୁ ନିଦ ହଜେଇ ସାରିଲାଣି । ଏସ୍‌ସିବି ଡାକ୍ତରଖାନାର ମାନସିକ ରୋଗ ବିଭାଗରେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ଏହି ନାବାଳକଜଣକ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଖସି ଆସି ବାଦାମବାଡ଼ି ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରୁ ବସ୍‌ ନେଇ ଚମ୍ପଟ ମାରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ନାବାଳକ ଜଣକ ଗାଡ଼ି ଚଳାଇବାରେ ମାହିର୍‌ । ସମ୍ପୃକ୍ତ ନାବାଳକ ରାତି ବେଳା ବସ୍‌ ରହଣି ସ୍ଥାନରୁ ବସ୍‌ ଧରି ଦୂରଦୂରାନ୍ତ ଜାଗାକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ବସ୍‌ ଥୋଇ ଦେଇ ଚୁପଚାପ୍‌ ଫେରିଆସୁଛି । ନାବାଳକର ଏପରି ଅଜବ କାରନାମାକୁ ନେଇ ପୁଲିସ୍‌ ମଧ୍ୟ ଏବେ ଅଡୁଆରେ ପଡିଛି । ଅଭିଯୁକ୍ତ ଜଣକ ଏକାଧିକ ବାର ଗିରଫ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମାନସିକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ନାବାଳକ ହୋଇଥିବାରୁ ଜେଲ ଦଣ୍ଡରୁ ବର୍ତ୍ତି ଯାଉଛି । ଫଳରେ ଗିରଫଦାରୀ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନାବାଳକ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ପାରିନାହିଁ ବୋଲି ପୁଲିସ କହିଛି ।

ଏଣେ ଜଣେ ମୂକବଧିର ଓ ମାନସିକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ନାବାଳକ କପିର ରାତିରେ ବସ୍‌ ନେଇ ପଳାଉଛି ତାହା କୌତୂହଳ ମିଶା ଚର୍ଚ୍ଚା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ, ସଂପୃକ୍ତ ନାବାଳକର ଘର ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲା ତିର୍ତ୍ତୋଲ୍‌ ଥାନା ମୂଳସିିଂ ଅଞ୍ଚଳରେ । ତାର ବାପା ଜଣେ ଟ୍ରକ୍‌ ଡ୍ରାଇଭର । ନାବାଳକ ଜଣକ ମାନସିକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ତାର ବାପାଙ୍କଠାରୁ ବଡ ଗାଡି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଶିଖିଯାଇଛି । ସବୁବେଳେ ତାର ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ରହଛିି ବସ୍‌ । ଅଭିଯୁକ୍ତ ସାମାନ୍ୟ ସୁଯୋଗ ପାଇଲା ମାତ୍ରେ ରହଣି ସ୍ଥାନରୁ ବସ୍‌ ନେଇ ଚମ୍ପଟ ମାରୁଛି । ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ହେଉଛି, ରାତି ସମୟରେ ବିଭିନ୍ନ ବସ୍‌ରହଣି ସ୍ଥାନରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବସ୍‌କୁ ନେଇଯାଉଥିଲେ ହେଁ କାହାରି ହାତରେ ଧରାପଡୁନାହିଁ ।

କଟକରୁ ବସ୍‌ ନେଇ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନୟାଗଡ଼, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ଜଟଣୀ, ପିପିଲି ଆଦି ଦୂରଦୂାରାନ୍ତରେ ଗାଡ଼ି ଥୋଇ ଦେଇ ପଳାଇ ଆସୁଛି । ପ୍ରାୟ ବର୍ଷେରୁ ଅଧିକ ସମୟ ହେବ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନାବାଳକ ଜଣକ ଏହି କାରସାଦି କଟକ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଚଳାଇ ଆସୁଛି । ମୂକବଧିର ଓ ମାନସିକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ନାବାଳକ ଜଣକ ଏମିତି କରିବା ପଛରେ କାରଣ କଣ ତାହା ଜଣାପଡୁନାହିଁ । ପରିବାର ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ପୁଅର ଏପରି ପାଗଳାମି ପାଇଁ ପ୍ରମାଦ ଗଣୁଛନ୍ତି । ପୁଲିସ୍‌ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ତାକୁ ଅଟକ ରଖି ପଚରାଉଚରା କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନାବାଳକ ଜଣକ ବସ୍‌ ଗାଏବ୍‌ କରିବା ପଛର କାରଣ ଜାଣିପାରୁନାହିଁ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବସ୍‌ ଚୋରି ଅଭିଯୋଗରେ ବାଦାମବାଡ଼ି ଥାନା ପୁଲିସ୍‌ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଦୁଇ ଥର ଗିରଫ କରିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ସେହିପରି ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ୍‌ରୁ ମଧ୍ୟ ବସ୍‌ ଚୋରି କରିବା ମାମଲାରେ ଖଣ୍ଡଗିରି ଥାନା ପୁଲିସ୍ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନାବାଳକକୁ ଗିରଫ କରଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି । ନିକଟ ଅତୀତରେ ଲିଙ୍କରୋଡ଼ ଅଞ୍ଚଳରେ ବସ୍‌ ରହଣି ସ୍ଥାନରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନାବାଳକ ୩/୪ଟି ବସ୍‌କୁ ନେଇ ଅନ୍ୟତ୍ର ଥୋଇ ଦେଇ ଖସିଆସିଥିବା ବାଦାମବାଡ଼ି ଥାନା ପୁଲିସ୍‌ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ପୁଲିସ୍‌ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନାନୁସାରେ, ନାବାଳକ ଜଣକ ମାନସିକ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ହୋଇଥିବାରୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ପରିବାର ଲୋକେ ତାକୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏସ୍‌ସିବି ମାନସିକ ରୋଗ ବିଭାଗରେ ଭର୍ତ୍ତି କରୁଛନ୍ତି ।

ମାନସିକ ୱାର୍ଡରେ ରହିବା ମଧ୍ୟରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନାବାଳକ ଜଣକ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଖସି ଆସି ବାଦାମବାଡ଼ି ଓ ଲିଙ୍କରୋଡ଼ ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚି ରାତିବେଳା ରାସ୍ତାଘାଟରେ ଥୁଆ ହୋଇଥିବା ବସ୍‌କୁ ନେଇ ଚମ୍ପଟ ମାରୁଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମାନସିକ ରୋଗ ଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ରରେ ରୋଗୀମାନେ ଖସି ପଳାଇବା ଆଶଙ୍କା ଥିବାରୁ ୱାର୍ଡରେ ଥିବା ଗେଟ୍‌ ସମେତ ବାହାର ଗେଟ୍‌ ବନ୍ଦ ରହୁଛି । ସେହିପରି ୱାଡ୍‌ର୍ ଆଟେଣ୍ଡାଣ୍ଟ୍‌ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଜଗି ରହୁଛନ୍ତି । ଏତେ ସବୁ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥାଇ ରାତି ସମୟରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ନାବାଳକ ଜଣକ କିଭଳି ୱାର୍ଡ ଭତିରୁ ଖସି ବାହାରକୁ ପଳାଉଛି, ତାହା ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।