PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କନ୍ଧମାଳ- ଗୋଚ୍ଛାପଡା ପୁଲିସ ଦ୍ବାରା ୧୦୭ କିଲୋ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ । ଜାମସେଦପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଦୁଇ ଗିରଫ ।
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ- କୁକୁଡାଖଣ୍ଡି ବ୍ଲକ କାଳୁଆ ଛକରେ ୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ଅବକାରୀ।
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ, ଆସନ୍ତା ୧୮ ତାରିଖକୁ ଜାତୀୟ ପ୍ରତିବାଦ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳିବ ଭାରତୀୟ ଚିକିତ୍ସକ ସଂଘ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ସଦର ଏସଡିପିଓଙ୍କ ପ୍ରେସମିଟ, ୨୨ ବାଇକ, ୨ ପିକଅପ ଜବତ, ୭ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାଲକାନାଗିରି : ମାଲକାନଗିରି-ଆନ୍ଧ୍ର ସୀମାରେ ନକ୍ସଲ ଓ ପୋଲିସ ମୁହାଁମୁହିଁ, ଏନକାଣ୍ଟରରେ ୬ ହାଡକୋର ମାଓବାଦୀ ନିହତ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଜିଏସଟି ଫାଙ୍କୁଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ସ୍କାର୍ପ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ ଅଟକ, ବାଣିଜ୍ୟ କର ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ଅଟକ
  • ||
  • ଅନୁଗୁଳ : ରେଙ୍ଗାଲି ବିରାଜ ଷ୍ଟିଲ ସାମ୍ନାରେ ଟ୍ରକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ କାର୍ ଚୂରମାର, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଜଣେ ମ୍ରୁତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁର ଉତ୍ତରାମୁଖୀ ସାହିରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ଛୁରୀ ମାଡ଼ରେ ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇଜଣ ଆହତ, ସମସ୍ତେ ଏମକେସିଜିରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଅଳ୍ପ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କମିଯିବ, ‘ଅନଲକ୍’ ହେଲେବି ଲୋକଙ୍କୁ ନିୟମ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ- ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ଧାନ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ବୋମା ମାଡ, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ମେଡିକାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ ପ୍ରେମିକା, ଦେହରେ କିରୋସିନ ଢାଳି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲା ବିଫଳ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ମାଥିଲି ଥାନା କୁଲାବେଡା ଜଙ୍ଗଲରେ ମାଓବାଦୀ-ଯବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଳି ବିନିମୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରୁ ଆଉ ୪୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୪୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଚୌଦ୍ଵାର: ଟ୍ରଲରକୁ ପିଟିଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ସୋଲାର ଚୋରଙ୍କୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ, ଖତ ଗଡ଼ିଆରେ ପୋତି ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ ସୋଲାର ପ୍ୟାନେଲ ଓ ବ୍ୟାଟେରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୩୫୩୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

୧୦୦ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ୧୧୦ଟଙ୍କାରେ କାହିଁକି ଭରାଯାଏ ପେଟ୍ରୋଲ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଜବାବ୍

କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ତୈଳ ଦର ଶସ୍ତା ହେବା ପରେ ଏବେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ହେବାରେ ଲାଗିଛି ପେଟ୍ରୋଲ । ଯାହାର ସିଧା ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଉପରେ । ତେବେ ମହଙ୍ଗା ତୈଳ ଦରକୁ ନେଇ ଯେଉଁଠି ସାଧାରଣ ଜନତା ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଯାଇଥିବା ବେଳେ କିଛି ମନ୍ଦଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଲୋକେ ଏହି ସୁଯୋଗର ଫାଇଦା ଉଠାଇବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଜନତାଙ୍କ ଏହି ଅସହାୟ ମୁହୂର୍ତ୍ତର ଫାଇଦା ଉଠାଇଚାଲିଛନ୍ତି ଖୋଦ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପର ସଂଚାଳକମାନେ । ଏମାନେ ଲୋକଙ୍କୁ ଠକିବାର କୌଣସି ବି ବାଟ ଛାଡୁନାହାଁନ୍ତି । ବଡ କଥା ହେଲା କି ଏସବୁକାମ ଆପଣଙ୍କ ଆଖି ସାମ୍ନାରେ ହିଁ ହୋଇଥାଏ ।

ଏଠାରେ ଆମେ ଏସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିବାର ଏକ ଖାସ୍ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ରହିଛି । ଆପଣ ତେଲ ଭରିବା ସମୟରେ କିଭଳି ଠକାମୀର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ତାହା ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନିହାତି ଜରୁରୀ । ତେବେ ଲୋକଙ୍କୁ ଠକିବା ପାଇଁ ଏମାନେ ଅନେକ ତରିକା ଆପଣାଇଥାନ୍ତି । ଏହି ସବୁ ତରିକା ଭିତରେ ଗୋଟିଏ ହେଲା, ଲୋକ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଭରିବା ପାଇଁ ଲିଟର ପରବିର୍ତ୍ତେ ଟଙ୍କାରେ ଭରିଥାନ୍ତି । ଯେପରିକି ଲୋକେ ୧୦୦, ୨୦୦, ୩୦୦, ଏବଂ ୫୦୦ ଟଙ୍କାରେ ତେଲ ଭରିଥାନ୍ତି । ହେଲେ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପର ମାଲିକମାନେ ଅଲଗା ଅଲଗା ତରିକାରେ ତାଙ୍କୁ ଚୂନା ଲଗାଇବା ଲାଗିଛନ୍ତି । ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପର କର୍ମଚାରୀମାନେ ପୃଥକ ପୃଥକ ଢଙ୍ଗରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବୋକା ବନାଇ ଟଙ୍କା ଲୁଟିଥାନ୍ତି । ହେଲେ ଆପଣ ଯଦି ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା କଥା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ବି ନିଜକୁ ଏଭଳି ଠକାମୀରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ ।

• ସର୍ବପ୍ରଥମ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା କି, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ୫୦୦, ୧୦୦୦ କିମ୍ବା ୨୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ ଦେଇ ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଭରିଥାନ୍ତି । ହେଲେ ଅଧିକାଂଶ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ମାଲିକ ଏଭଳି ନମ୍ବର ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ମେସିନକୁ ଫିକ୍ସ କରି ରଖିଥାନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଭଲ ହେବ କି ଆପଣ ରାଉଣ୍ଡ ଫିଗରର ଟଙ୍କା ଦେଇ ତେଲ ଭରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଆପଣ ୫୭୦ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ୧୫୩୦ ଟଙ୍କା ଦେଇ ତେଳ ଭରିଲେ ପେଟ୍ରୋଲ ଚୋରି କଠିନ ହେବ ଆଉ ଆପଣ ପକେଟମାରରୁ ବଂଚିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଯେତେ ପାରିବେ ଆପଣ କାର୍ଡରୁ ହିଁ ପେମେଂଟ କଲେ ତାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ହେବ ।

• ଯଦି ଆପଣ ପେଟ୍ରୋଲ କିମ୍ବା ଡିଜେଲ ଭରିବା ସମୟରେ ସାମାନ୍ୟ ବି ଆପଣଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ହଟିଯାଏ ତେବେ ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପର କର୍ମଚାରୀମାନେ କୌଶଳ କ୍ରମେ ଆପଣଙ୍କୁ କମ ତେଲ ଦେଇପାରନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଭଲ ହେବ କି ତେଲ ଭରିବା ସମୟରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ନଜର ମିଟର ଉପରେ ହିଁ ରଖନ୍ତୁ ।

• କାରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଭରିବା ସମୟରେ ପାଖରେ ଠିଆ ହୁଅନ୍ତୁ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲପମ୍ପ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସମସ୍ତ ଗତିବିଧୀ ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତୁ ।

• ପେଟ୍ରୋଲ ଭରିବା ସମୟରେ ମିଟର ବାରମ୍ବାର ଅଟକିଥାଏ । ଏଭଳି ହେବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିପାରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି କୌଣସି ବି ପେଟ୍ରୋଲପମ୍ପରେ ଏଭଳି ମେସିନ ରହିଛି ତେବେ ଭଲ ହେବ କି ଏଭଳି ମେସିନରେ ତେଲ ଆଦୌ ଭରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

• ଅଧିକାଂଶ ପେଟ୍ରୋଲପମ୍ପରେ କର୍ମଚାରୀ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କୁହାଯାଉଥିବା ରକମଠାରୁ କମ ଟଙ୍କାର ତେଲ ଭରିଥାନ୍ତି । ପ୍ରତିବାଦ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟି କରଣ ଦିଆଯାଇଥାଏ କି, ମିଟରକୁ ଜିରୋରେ ରିସେଟ୍ କରାଯାଉଛି । ମାତ୍ର ଯଦି ଆପଣ ସଜାଗ ନରହିବେ ତେବେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଠାକମୀର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି । ତେଣୁ ଭଲ ହେବ କି ଆପଣ ତେଲ ଭରିବା ସମୟରେ ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ କି ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ମେସିନର ମିଟର ଜିରୋରେ ସେଟ୍ ଅଛି କି ନାହିଁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର