PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରୁ କରୋନା ସଂପର୍କିତ ନକଲି ଔଷଧ ଆଣି ବିତରଣ ଅଭିଯୋଗରେ କେସିଙ୍ଗା ସ୍ଥିତ ବିଜୟ ଫାର୍ମାସିଟିକାଲ ଓ ଧର୍ମଗଡ ସ୍ଥିତ ଜୟହୀନ୍ଦ ଟ୍ରେଡର୍ସ ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରାକ୍ଟର, ତଳେ ଚାପି ହୋଇଚାଲିଗଲା ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଜୁନ୍ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର: ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ସମ୍ବଲପୁର ଜେଲ, କଏଦୀକୁ ଗଞ୍ଜେଇ ବିକି ଧରାପଡିଲେ ଜେଲ୍ ଓ୍ବାର୍ଡର୍, ବଣେଇଗଡ ଜେଲକୁ ହେଲେ ବଦଳି
  • ||
  • ରାଜସୁନାଖଳା: ଜାଗା ବାଡ଼ି ମଧ୍ୟସ୍ଥତାକୁ ନେଇ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଂଘର୍ଷ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ବର୍ଷା ଦାଉରୁ ଆଶ୍ରୟ ପାଇଁ ଦୋକାନ ପିଣ୍ଡାକୁ ଯାଇ ଷଣ୍ଢକୁ ଲାଗିଲା ବିଜୁଳି ଝଟକା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଟଳିପଡିଲା…
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ଯୁବକର ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ, ପୁଲିସ ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ପୁରୀ : ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପ୍ରସ୍ତୁତି, ଭୋର ୪ଟା ସୁଦ୍ଧା ପହଣ୍ଡ ବିଜେ ନୀତି, ସାମାଜିକ ଦୂରତାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ମଧ୍ୟରେ ୪୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୩୩ଶହ ଟପିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୪ ହଜାର ୪୬୯ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୮ ଲକ୍ଷ ୫୧ ହଜାର ପାର୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ, ୨୧ ଅଖରେ ଲାଗିଲା ୪୨ ଚକ, ପ୍ରଭା ଅପସରା କାମ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବର୍ଷାରେ ଧୋଇଯିବ ରଜ ମଉଜ, ୪୮ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଲଘୁଚାପ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ଅବପାତ ରୂପ ନେଇପାରେ, ଉପକୂଳରେ ବର୍ଷା ଜାରି-ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣରେ ବଢ଼ିବ
  • ||
  • ବାମରା : ପରିବାରର ୬ ଜଣଙ୍କୁ ହାଣି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲା ସଂକ୍ରମିତ ବାପା, ଝିଅ ମୃତ, ପୁଅ- ୩ ଝିଅ ଓ ମା’ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବେଳେ କଟକରେ ବେଧଡ଼କ ଚାଲିଛି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ, ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ଉ ବେଳେ ୫ ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର, ର‌୍ୟାକେଟ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ଓ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସୁଧୁରୁଛି ସ୍ଥିତି, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ହୋଇପାରେ ଅନଲକ, ୪ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି
  • ||

ଏହି ଦେଶରେ କଳା ରାସ୍ତାକୁ ନୀଳ ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗୀନ କରାଯାଉଛି, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୪/୯: ଆପଣ ସବୁଠି କଳା ରଙ୍ଗର ରାସ୍ତା ଦେଖିଥିବେ । କିନ୍ତୁ ଏମିତି ଏକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠି ଆପଣଙ୍କୁ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ରାସ୍ତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଏହି ଦେଶର ନାଁ କତର । ଆଜ୍ଞା ହଁ । କତର ଏବେ ନିଜ ରାସ୍ତାକୁ ନୀଳ ରଙ୍ଗ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି । ଏହା ପ୍ରଥମେ ରାଜଧାନୀ ଦୋହାରୁ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ଏମିତି କାହିଁକି ହେଉଛି ? ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବୁ । ଚାଲନ୍ତୁ …

କତର ଏବେ ଏମିତି ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଇଛି କାରଣ ପ୍ରତିଦିନ ବଢୁଥିବା ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ୱର୍ମିଂର ସମସ୍ଯା । ଗଲ୍ଫ ନ୍ଯୁଜରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବରନୁଯାୟୀ ଦୋହାର ପୁରୁଣା ରାସ୍ତାକୁ ନୀଳ ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗୀନ କରାଯାଇଛି । ଯାହା ଫଳରେ ଏଠାରେ ତାପମାତ୍ରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ୱର୍ମିଂ ଓ ବଢୁଥିବା ତାପମାତ୍ରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଦେଶ ଲଗାତାର ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ଉଠାଉଛନ୍ତି । ଏହି କ୍ରମରେ କତର ମଧ୍ଯ ପଛରେ ପଡିନି ।

କତରରେ ୧୮ ମାସ ତଳେ ଏଥିପାଇଂ ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଚଲାଗଲା । ଏହାପରେ ୧୯ ଅଗଷ୍ଟରେ ସହରରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଡରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନୀଳ ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗ କରାଯାଇ ଅଭିଯାନ ଲଞ୍ଚ କରାଗଲା ।

କତରରେ ଏହା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି ଯେ କଳା ରଙ୍ଗର ରାସ୍ତା ତୁଳନାରେ ନୀଳ ରଙ୍ଗର କୋଟିଂ କରାଯାଇଥିବା ରାସ୍ତାର ତାପମାତ୍ରାରେ କେତେ ଫରକ ଆସୁଛି । ଏଥିପାଇଁ ସେନ୍ସର୍ସ ଲଗାଯାଇଛି ।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ମତରେ ଏହି ନୀଳ କୋଟିଂ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଠାରୁ ଆସୁଥିବା ରେଡିଏସନକୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମାଇ ପାରିବ । ଏଥିପାଇଁ ରାସ୍ତାରେ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ଏକ ମିମି ମୋଟା ଆସ୍ତରଣ ଚଢାଯାଇଛି । କହିରଖୁଛୁ କତର ଏଥର ୨୦୨୨ରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଫିଫା ୱର୍ଲ୍ଡ କପର ଆୟୋଜନ ମଧ୍ଯ କରୁଛି । ଏହି ଦେଶରେ ଫିଫା ପାଇଁ ଜୋରସୋରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି ।