PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି ସନ୍‌ସାଇନ୍‌ ସ୍କୁଲ୍‌ ସଭାପତି ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ ଗିରଫ , ମମିତା ମର୍ଡର ମିଷ୍ଟ୍ରିର ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ୍‌ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୁଖ୍ୟଅଭିଯୁକ୍ତ ଚମ୍ପଟ ପରେ ଜବତ କାରର ବଢ଼ିଲା ସୁରକ୍ଷା, ଗୋବିନ୍ଦଙ୍କ ପରେ କାରକୁ ଉଠାଇଥିଲା ପୁଲିସ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଫେରାର୍ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ଧରିବା ପାଇଁ ବଢିଲା ପୁରସ୍କାର ରାଶି, ସୂଚନା ଦେଲେ ମିଳିବ ୧ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ରାଶି
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମୋଷ୍ଟ ଓ୍ବାଣ୍ଟେଡ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁ, ଧରାଇ ଦେଲେ ଦିଆଯିବ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ପୁରଷ୍କାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ଗୋପାଳପୁର ଛକ ନିକଟରେ ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ଦୁଇ ଜଣ ଆହତ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ମହାଲିଙ୍ଗ ମିନି ଷ୍ଟାଡିୟମରୁ ପୋତା ଯାଇଥିବା ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଡିଏନଏ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ।
  • ||
  • ରଙ୍ଗେଇଲୁଣ୍ଡା: ଚାଟ୍ ମାଗିବାକୁ ନେଇ ଗଣ୍ଡଗୋଳରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର, ଦମ୍ପତ୍ତି ଆହତ
  • ||
  • ଟିକିଟି: ସିଦ୍ଧ ବାରାହୀ ପୀଠରୁ ଚୋରି, ଦେବୀଙ୍କ ପିତଳ ମୁକୁଟ (ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ କିଲୋ) ସହ ୨୦ ତୋଳାରୁ ଅଧିକ ରୁପା ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୨୯୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୫୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ବନ୍ଦ କୋଠରୀରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି: ନିଶ୍ଚିତପୁରରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ଜଳେଶ୍ବର ଷ୍ଟେସନ ବଜାରସ୍ଥିତ ଡାଇମଣ୍ଡ ହୋଟେଲ ଉପରେ ଚଢାଉ, ୨ କୋଟିରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||

ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଅଛି ଶାଶୁ-ବୋହୂ ମନ୍ଦିର; ୧୧୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା

ଶିବ ମନ୍ଦିର ହେଉ ଅବା ବିଷ୍ଣୁ ମନ୍ଦିର ଯେଉଁ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି ଏଭଳି ଐତିହାସିକ ମନ୍ଦିରମାନ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ। କିନ୍ତୁ ଶାଶୁ-ବୋହୂ ନାମକ ଏକ ମନ୍ଦିର କେଉଁଠି ଅଛି ଏହା କେବେ ଶୁଣିଛନ୍ତି କି? ଏହି ଶାଶୁ-ବୋହୂ ମନ୍ଦିର ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ବି ହୋଇଯିବେ ଚକିତ।

ଏହି ଶାଶୁ-ବୋହୂ ମନ୍ଦିର ରାଜସ୍ଥାନ ସ୍ଥିତ ଉଦୟପୁରଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହା ଉଦୟପୁରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଐତିହାସିକ ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳି ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ। ବୋହୁ ମନ୍ଦିର ଶାଶୂ ମନ୍ଦିରଠାରୁ ଅଳ୍ପ ଛୋଟ। ଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ନାରୀମତି ଶାଶୁ-ବୋହୂ ମନ୍ଦିରର ଅଷ୍ଟକୋଣ ଛାତକୁ ଆଠଜଣ ମହିଳା ଖୋଦେଇ କରିଥିଲେ। ମନ୍ଦିର କବାଟରେ ରାମାୟଣର ବିଭିନ୍ନ ଘଟଣାବଳୀକୁ ବିଭିନ୍ନ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ କରି ସଜା ଯାଇଛି। ମୂର୍ତ୍ତିର ଦୁଇ ପାଦକୁ ଏମିତି ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରାଯାଇଛି ଯେ ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ଘେରି ରହିଛି। ଶାଶୁ ବୋହୂଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିର ଗୋଟିଏ ମଂଚରେ ତ୍ରିମୂର୍ତ୍ତି ଅର୍ଥାତ୍ ବ୍ରହ୍ମା, ବିଷ୍ଣୁ, ମହେଶ୍ବରଙ୍କ ଛବିକୁ ଖୋଦେଇ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ଏକ ମଂଚରେ ରାମ, ବଳରାମ, ପର୍ଶୁରାମଙ୍କ ଛବି ଲାଗିଛି।

କୁହାଯାଏ, କି ମେବାଡର ରାଜକୀୟ ପରିବାରର ରାଜାମାତା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ବୋହୂ ସପ୍ତଫେଣୀ ନାଗଙ୍କ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ଶାଶୁ-ବୋହୂଙ୍କ ଦ୍ବାରା ନିର୍ମିତ କରାଯାଇଥିବା ଯୋଗୁଁ  ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଶାଶୁ-ବୋହୂ ମନ୍ଦିର ନାମରେ ଡକାଯାଏ। ୧୧୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏହି ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ ରାଜା ମହିପାଳ ଏବଂ ରତନପାଲ କରିଥିଲେ। ଶାଶୁ-ବୋହୂ ମନ୍ଦିରର ପଶ୍ଚିମ ଦ୍ବାରରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଛାତ ଉପରେ ମହାଭାରତର ପୁରା କଥାକୁ ବେଶ୍ ସୁନ୍ଦର ଭାବେ ଅଙ୍କା ଯାଇଛି। ଏହି ଛାତକୁ ଲାଗି ବାମ ଛାତରେ ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ପ୍ରତିଛବି ରହିଛି।

ହୋଇପାରେ ଆଜି ଦିନରେ ଏହି ମନ୍ଦିରର ଗର୍ଭାଗୃହରୁ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତି ହଜିଗଲାଣି। ତଥାପି ଶାଶୁ-ବୋହୂଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୂଙ୍କ ୩୨ମିଟର ଉଚ୍ଚା ଓ ୨୨ମିଟର ଚଉଡାର ପ୍ରତିମୂର୍ତି ଅଛି। ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତି ୧୦୦ ଭୂଜ ବିଶିଷ୍ଟ। ଏଥିପାଇଁ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ସହସ୍ରାବାହୁ ମନ୍ଦିର ନାମରେ ମଧ୍ୟ ନାମିତ କରାଯାଇଛି। ଶାଶୁ-ବୋହୂଙ୍କ ଦୁଇ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟରେ ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ଅବସ୍ଥିତ। ଶାଶୁ-ବୋହୂ ମନ୍ଦିର ପାଖରେ ମେବାଡ ରାଜବଂଶ ସ୍ଥାପନା କରାଯାଇଛି। କୁହାଯାଏ କି ଯେବେ ଦୁର୍ଗରେ ​‌ମୋଙ୍ଗଲମାନେ କବଜା କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଶାଶୁ-ବୋହୂ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଚୟନ କରିଥିଲେ।