PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଭିଡ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ; କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ନଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ମିଳିବ ଆଡ୍‌ମିଶନ
  • ||
  • ବିହାର : JDU ନେତା ତଥା MLC ତନଭୀର ଅଖତରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ , କରୋନାରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ
  • ||
  • ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇ ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ପ୍ରାଣହରାଇଲେ ଶ୍ରମିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର: ଘରୋଇ କ୍ଲିନିକରେ ପୁଣି ପ୍ରସବ ପରେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିରମହାରାଜପୁର : ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିରମହାରାଜପୁର ସହରର ସାମ୍ବାଦିକ ଭବନ ନିକଟରେ ଅଳିଆ ଗଦାରୁ ନିଆଁ ଲାଗି ପୋଡିଗଲା ସେଲୁନ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ପୁଲିସ ଡିଜି, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଗିରିସଲା ସୀମାକୁ ଯିବେ
  • ||
  • ପାରାଦୀପ : ଥାନାରେ ପଶି ଧମକ ଦେବା ଅଭିଯୋଗରେ ୨ ନକଲି ସାମ୍ବାଦିକ ଗିରଫ, ଡ୍ରାଇଭର ସମେତ ୩ ଦାମୀ କାର ଜବତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୪ ଲକ୍ଷ ୧ ହଜାର ୭୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୪ ହଜାର ୧୮୭ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଏସସିବି କାଜୁଆଲଟିରେ ପଡି ରହିଛି କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ, ଏନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଡାକ୍ତର ଓ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଗାଙ୍ଗପୁର ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଷଢଙ୍ଗିପଲ୍ଲୀ ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ସ୍ପିରିଟ ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ, ୨ ଆହାତ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁର ସବ୍-ଜେଲରୁ ଆଉ ୯ଜଣ କଏଦୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ:ହଳଦୀକୁଣ୍ଡ ପଞ୍ଚାୟତର ପୁରୁଣାପାଣି ଗାଁରେ ଘଟିଲା ଆଘଟଣ, ପୋଖରୀରେ ବୁଡି ଆଖିବୁଜିଲେ ମା’- ଝିଅ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ: ପୁଇଁତୋଳା ଛକରେ ଅଟୋ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ, ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ ,୩ ଆହତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଇଗିଣିଆ ଛକରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଦୁର୍ଘଟଣା, କଣ୍ଟେନର ଖସି ଟ୍ରଲର ଡ୍ରାଇଭର ମୃତ, ହେଲପର ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୧ ଜଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୧୬୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଞ୍ଚି : ଝାରଖଣ୍ଡର ରାଞ୍ଚିର ସଦର ହସ୍ପିଟାଲରେ ଅକ୍ସିଜେନ୍ ସପ୍ଲାଇ ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ୫ ରୋଗୀ ମୃତ, ଯାଞ୍ଚ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ, ଦିନକରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧ ହଜାର ୮୦୭ ପଜିଟିଭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଜି ଅଧା ଓଡ଼ିଶାରେ କାଳବୈଶାଖୀ, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ କୁଆପଥର ବର୍ଷିବା ନେଇ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିଲିଫ୍‌ କମିଶନର, ୧୧ରୁ ବଢ଼ିବ ତାତି
  • ||

ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଅଛି ଶାଶୁ-ବୋହୂ ମନ୍ଦିର; ୧୧୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା

ଶିବ ମନ୍ଦିର ହେଉ ଅବା ବିଷ୍ଣୁ ମନ୍ଦିର ଯେଉଁ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି ଏଭଳି ଐତିହାସିକ ମନ୍ଦିରମାନ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ। କିନ୍ତୁ ଶାଶୁ-ବୋହୂ ନାମକ ଏକ ମନ୍ଦିର କେଉଁଠି ଅଛି ଏହା କେବେ ଶୁଣିଛନ୍ତି କି? ଏହି ଶାଶୁ-ବୋହୂ ମନ୍ଦିର ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ବି ହୋଇଯିବେ ଚକିତ।

ଏହି ଶାଶୁ-ବୋହୂ ମନ୍ଦିର ରାଜସ୍ଥାନ ସ୍ଥିତ ଉଦୟପୁରଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହା ଉଦୟପୁରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଐତିହାସିକ ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳି ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ୟତମ। ବୋହୁ ମନ୍ଦିର ଶାଶୂ ମନ୍ଦିରଠାରୁ ଅଳ୍ପ ଛୋଟ। ଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ନାରୀମତି ଶାଶୁ-ବୋହୂ ମନ୍ଦିରର ଅଷ୍ଟକୋଣ ଛାତକୁ ଆଠଜଣ ମହିଳା ଖୋଦେଇ କରିଥିଲେ। ମନ୍ଦିର କବାଟରେ ରାମାୟଣର ବିଭିନ୍ନ ଘଟଣାବଳୀକୁ ବିଭିନ୍ନ କାରୁକାର୍ଯ୍ୟ କରି ସଜା ଯାଇଛି। ମୂର୍ତ୍ତିର ଦୁଇ ପାଦକୁ ଏମିତି ବ୍ୟବସ୍ଥିତ କରାଯାଇଛି ଯେ ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ଘେରି ରହିଛି। ଶାଶୁ ବୋହୂଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିର ଗୋଟିଏ ମଂଚରେ ତ୍ରିମୂର୍ତ୍ତି ଅର୍ଥାତ୍ ବ୍ରହ୍ମା, ବିଷ୍ଣୁ, ମହେଶ୍ବରଙ୍କ ଛବିକୁ ଖୋଦେଇ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ଏକ ମଂଚରେ ରାମ, ବଳରାମ, ପର୍ଶୁରାମଙ୍କ ଛବି ଲାଗିଛି।

କୁହାଯାଏ, କି ମେବାଡର ରାଜକୀୟ ପରିବାରର ରାଜାମାତା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ବୋହୂ ସପ୍ତଫେଣୀ ନାଗଙ୍କ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ଶାଶୁ-ବୋହୂଙ୍କ ଦ୍ବାରା ନିର୍ମିତ କରାଯାଇଥିବା ଯୋଗୁଁ  ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଶାଶୁ-ବୋହୂ ମନ୍ଦିର ନାମରେ ଡକାଯାଏ। ୧୧୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏହି ମନ୍ଦିରର ନିର୍ମାଣ ରାଜା ମହିପାଳ ଏବଂ ରତନପାଲ କରିଥିଲେ। ଶାଶୁ-ବୋହୂ ମନ୍ଦିରର ପଶ୍ଚିମ ଦ୍ବାରରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଛାତ ଉପରେ ମହାଭାରତର ପୁରା କଥାକୁ ବେଶ୍ ସୁନ୍ଦର ଭାବେ ଅଙ୍କା ଯାଇଛି। ଏହି ଛାତକୁ ଲାଗି ବାମ ଛାତରେ ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ପ୍ରତିଛବି ରହିଛି।

ହୋଇପାରେ ଆଜି ଦିନରେ ଏହି ମନ୍ଦିରର ଗର୍ଭାଗୃହରୁ ଦେବାଦେବୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତି ହଜିଗଲାଣି। ତଥାପି ଶାଶୁ-ବୋହୂଙ୍କ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୂଙ୍କ ୩୨ମିଟର ଉଚ୍ଚା ଓ ୨୨ମିଟର ଚଉଡାର ପ୍ରତିମୂର୍ତି ଅଛି। ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତି ୧୦୦ ଭୂଜ ବିଶିଷ୍ଟ। ଏଥିପାଇଁ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ସହସ୍ରାବାହୁ ମନ୍ଦିର ନାମରେ ମଧ୍ୟ ନାମିତ କରାଯାଇଛି। ଶାଶୁ-ବୋହୂଙ୍କ ଦୁଇ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟରେ ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ଅବସ୍ଥିତ। ଶାଶୁ-ବୋହୂ ମନ୍ଦିର ପାଖରେ ମେବାଡ ରାଜବଂଶ ସ୍ଥାପନା କରାଯାଇଛି। କୁହାଯାଏ କି ଯେବେ ଦୁର୍ଗରେ ​‌ମୋଙ୍ଗଲମାନେ କବଜା କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଶାଶୁ-ବୋହୂ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଚୟନ କରିଥିଲେ।