୧୦ ବର୍ଷ ପରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଉଛି Wikipediaର ଡିଜାଇନ୍‌, ଦେଖନ୍ତୁ ନୂଆ ଲେଆଉଟ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪।୯ : ଉଇକିପିଡ଼ିଆର ଡେସ୍କଟପ୍ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ଗତ ୧୦ ବର୍ଷରୁ ଗୋଟିଏ ଡିଜାଇନ୍‌ରେ ଥିଲା। ଏଥିରେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ରିଡିଜାଇନ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି ।

ସବୁଠୁ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ Table of contents  ରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। କାରଣ ଡିଜାଇନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ, Table of contents  ରେ ଟ୍ୟାପ୍ କରି ଆପଣ ଲିଷ୍ଟକୁ ଏକ୍ସେସ୍‌ କରିପାରିବେ। ଏହା ଏକ ଆର୍ଟିକିଲର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଦିଗ ଜାଣିବା ଆହୁରି ବି ସହଜ କରିଦେବ।

ଉଇକିପିଡ଼ିଆର ନୂଆ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଡେସ୍କଟପ୍ ଇଣ୍ଟରଫେସରେ ଯେଉଁ ସାଇଡବାର୍‌ ଦିଆଯାଇଥାଏ ତାହାକୁ କୋଲାପ୍ସ କରାଯାଇପାରିବ। ହେମବର୍ଗର ଆଇକନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରି ଏହାକୁ କୋଲାପ୍ସ କରାଯାଇପାରିବ।

ଭାଷା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ, ଗୋଟିଏ କ୍ଲିକ୍ ବଟନ୍ ଦିଆଯିବ, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଆର୍ଟିକିଲ୍‌ ପଢ଼ିବା ସମୟରେ  ଗୋଟିଏ କ୍ଲିକ୍ ରେ ଭାଷା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ । ସର୍ଚ ଟୁଲ୍‌ ବିଷୟରେ କହିବା ତ, ଉଇକିପିଡ଼ିଆର ନୂଆ ଇଣ୍ଟରଫେସ ଠାରୁ ଭଲ ସର୍ଚ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ମିଳିବ । ତେବେ, କମ୍ପାନୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଡିଜାଇନ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମୟରେ କୌଣସି ବିଷୟବସ୍ତୁ ଏବଂ ଫିଚରଗୁଡିକର ଠକେଇ କରାଯିବ ନାହିଁ ଏବଂ ତାହା ପୂର୍ବ ପରି ହିଁ ରହିବ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ରୋହିତଙ୍କୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚା: ଆହତ କାରଣରୁ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆରୁ ବାଦ ପଡ଼ିଲେ ହିଟ୍‌ମ୍ୟାନ୍, ପରେ ଭାଇରାଲ ହେଲା ରୋହିତଙ୍କ ନେଟ୍‌ ପ୍ରାକ୍ଟିସ୍‌ ସମୟର ଫଟୋ

ପୁଲଓ୍ବାମାରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର: ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନିହତ, ଆଉ ଜଣେ ଆତଙ୍କୀ କଲା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ

ପୁଣି କମିଲା ସୁନା ଦର, କେତେ କମିଲା ଜାଣନ୍ତୁ

AstraZenecaର ଟିକା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ! ବଢ଼ାଇବ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି

ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଅଭିନବ ପ୍ରତିବାଦ – ଅନ୍ତଃବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧି ଷ୍ଟୋର୍‌କୁ ଯିବାର ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ

ଚୀନ୍‌ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଲେ ଅଜିତ୍‌ ଡୋଭଲ୍‌ – ଏ ହେଉଛି ନୂଆ ଭାରତ, ଯେଉଁଠାରେ ବିପଦ ସେହିଠାରେ କରିବୁ ମୁକାବିଲା