PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ମୁହାଁ ଓଡ଼ିଶା, ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିଲେ ଟେଷ୍ଟ କରନ୍ତୁ : ଜନସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ: ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ତଳକୁ ଖସିଲା ଟ୍ରକ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଡ୍ରାଇଭର୍
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ :ଢେଙ୍କାନାଳ ସିଭିଲ କୋର୍ଟକୁ ସିଲ , ୧୦ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଘୋଷଣା କଲା ପୌରପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଦଶମ ଓ ଦ୍ଵାଦଶ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ: ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଗାଡି, ଜଣେ ମୃତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପାଟଣା: ଜମିବାଡ଼ି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଦୁଇ ପରିବାର ଭିତରେ ଗଣ୍ଡଗୋଳ, ବଡ଼ ଭାଇ ମୁଣ୍ଡରେ ପଥର ଛେଚିଦେଲେ ସାନ ଭାଇର ପରିବାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ପାଇଁ ଗାନ୍ଧୀ ମାର୍ଗରେ ହେଉଛି ଫୁଲଡ୍ରେସ୍ ରିହର୍ସଲ, ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ କଟକଣା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ସଂକ୍ରମଣ ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ: ପରିବା ବୋଝେଇ ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ବାଲି ବୋଝେଇ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ବାଲୁକା ଶିଳ୍ପୀ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ମାସେ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଜଙ୍ଗଲକୁ ଫେରିଲା ୧୨ ଫୁଟର ଅହିରାଜ, ଢ଼େଲାମାଡ଼ରେ ଭାଙ୍ଗିଥିଲା ପିଞ୍ଜରା ହାଡ଼
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଆଉ ଦୁଇ ଦିନ ଭିଜିବ ଓଡ଼ିଶା, ଉପକୂଳ ସମେତ ୭ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱଳ୍ପରୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍‌ରୁ ୨ କୁଇଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୨ ମାଫିଆ ଗିରଫ
  • ||

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସେନାର ଚେତାବନୀ: ଯିଏ ବନ୍ଧୁକ ଉଠାଇବ ତାକୁ ମାରି ଦିଆଯିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୨: ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୪୦ ସିଆରପିଏଫ୍ ଯବାନ ଶହୀଦ ହେବାପରେ ସୋମବାର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ସଂଘର୍ଷରେ ଆହୁରି ୪ ଜଣ ସୈନିକ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ସେନା ୩ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ମାରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଭାରତୀୟ ସେନା, ସିଆରପିଏଫ୍ ଓ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୁଲିସ ଆଜି ମିଳିତ ସମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଡକାଇଥିଲେ। ଏହି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜିଓସି ଚିନ୍ନାର କର୍ପସର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ଜେଏସ୍‌ ଢିଲନ୍, ସିଆରପିଏଫର ଆଇଜି ଜୁଲଫିକର ହସନ ଓ ଶ୍ରୀନଗରର ଆଇଜି ଏସପି ପାଣି କହିଛନ୍ତି ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣର ୧୦୦ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଜୈଶର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଆମେ ମାରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛୁ।ଜୈଶର ବଡ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସନ୍ଧାନରେ ଆମେ ଅଛୁ। କାଶ୍ମୀରର ମା’ ମାନଙ୍କୁ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଅପିଲ କରାଯାଇଛି ସେମାନେ ତାଙ୍କର ପଥଭ୍ରଷ୍ଟ ପୁଅଙ୍କୁ ବୁଝାଇ ସୁଝାଇ ଘରକୁ ଫେରାଇ ନିଅନ୍ତୁ। ଏବେ ଯିଏ ବନ୍ଧୁକ ଉଠାଇବ ତାକୁ ମାରିଦିଆ ଯିବ। କଶ୍ମୀରରେ ଯିଏ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବ ଜାଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ ଛଡାଯିବନି। ଗତକାଲିର ସଂଘର୍ଷରେ ଜୈଶର ୩ ଜଣ ଟପ୍ କମାଣ୍ଡର ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି କାଶ୍ମୀରରେ କେତେ ଗାଜି ଆସିଛନ୍ତି ଓ କେତେ ଗାଜି ଚାଲିଗଲେଣି। ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ପାକିସ୍ତାନ ସେନାର ସୁରକ୍ଷାରେ ରହିଛି ଓ କାମରାନ୍ ପୁଲଓ୍ବାମା  ଆକ୍ରମଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଥିଲା। ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣକୁ ଜୈଶ ପାକିସ୍ତାନର ନିର୍ଦେଶରେ କରିଛି।

source: https://www.rediff.com

କଶ୍ମୀରର ଲୋକଙ୍କୁ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଦିଆଯାଉଥିବା କଥା ନେଇ ସେ କହିଥିଲେ ଏହା କେବଳ ପ୍ରଚାର ଅଟେ ଓ ବିନା ପ୍ରମାଣରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଆମେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରେଶନ୍ ସେ ସମୟର ପରିସ୍ଥିତିର ହିସାବ ଅନୁସାରେ କରୁଥାଉ।ସିଆରପିଏଫର ଆଇଜି ଅପରେଶନ୍ ଜୁଲଫିକାର ହସନ କହିଛନ୍ତି ଆମର ହେଲପ୍ ଲାଇନ୍ ୧୪୪୧୧ ଏହା ସାରା ଦେଶରେ ଥିବା କଶ୍ମୀରର ଲୋକଙ୍କ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ବହୁ କାଶ୍ମୀର ଛାତ୍ର ସାରାଦେଶରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ ମାଗିଛନ୍ତି। କାଶ୍ମୀରର ବାହାରେ ପଢୁଥିବା ଛାତ୍ରଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଧ୍ୟାନରେ ରଖାଯାଉଛି।ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଆଇଜି ପୁଲିସ ଏସପି ପାଣି କହିଛନ୍ତି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଭର୍ତ୍ତିରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଗତ ୩ ମାସରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀରେ କେହି ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇନାହାଁନ୍ତି।  ଏଥିରେ କଶ୍ମୀରର ପରିବାର ଗୁଡିକ ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।   

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର