PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍‌ ସ୍ତରରେ ଅଦଳବଦଳ – ଯଶବନ୍ତ ଜେଠୱା ହେଲେ ନୂଆ ଭିଜିଲାନ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ , ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରା ପରିବହନ କମିଶନର
  • ||
  • ସରିଲା ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଗୁରୁତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ , ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଚାଲିଥିଲା ବୈଠକ , ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ୧୪ ନେତା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର: ଓମ୍‌ଫେଡ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୋଭିଡ ସହାୟତା, ଉପକୃତ ହେବେ ୧ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ଦୁଗ୍ଧ ଚାଷୀ
  • ||
  • କଟକ: ନକଲି ମେଡ଼ିସିନ ଜବତ ଘଟଣା, କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍‌ଙ୍କ ଅଦାଲତରେ ହାଜର ହେଲା ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଶିବ ପ୍ରସାଦ ଜେନା
  • ||
  • ପୁରୀ: ଗଜାନନ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି, ଟିଭି ପରଦା ଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା: ଟାଙ୍ଗୀ ଟୋଲ ଗେଟ୍ ନିକଟରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ କଲା ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ସ୍କ୍ବାର୍ଡ, ଚାଲାଣ କାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଜୟପୁର ୩୨୬ ନମ୍ୱର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାଙ୍ଗାମ ପୋଲ ତଳକୁ ଖସିପିଡ଼ିଲା କାର,୫ ଆହତ,୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଟକ: ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ପରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ଚଳିତ ବର୍ଷର ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ, ୨ଟି ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଫଳ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ବାରିପଦାରେ ପବିତ୍ର ଦେବସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ନୀତି ଅନୁଷ୍ଠିତ, ୧୦୮ ଗରା ସୁବାସିତ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କଲେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧା ମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୩୬୫୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ବି ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ଛେରା ପହଁରା କରିବେ ନାହିଁ ଗଜପତି ମହାରାଜ, ନୀତି ସମ୍ପାଦନ କରିବେ ମୁଦିରସ୍ତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ୧୦୮ ଗରା ସୁବାସିତ ଜଳରେ ସ୍ନାନ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି, ଟିଭି ପରଦାରେ ଅପୂର୍ବ ଗଜାନନ ବେଶ ଦର୍ଶନ କରିବେ ଭକ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି ୧୦ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା, ୨୭ ଯାଏଁ ନିୟମିତ ବର୍ଷିପାରେ
  • ||

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସେନାର ଚେତାବନୀ: ଯିଏ ବନ୍ଧୁକ ଉଠାଇବ ତାକୁ ମାରି ଦିଆଯିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୨: ପୁଲଓ୍ବାମା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ୪୦ ସିଆରପିଏଫ୍ ଯବାନ ଶହୀଦ ହେବାପରେ ସୋମବାର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ସଂଘର୍ଷରେ ଆହୁରି ୪ ଜଣ ସୈନିକ ଶହୀଦ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ସେନା ୩ ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ମାରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଭାରତୀୟ ସେନା, ସିଆରପିଏଫ୍ ଓ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ପୁଲିସ ଆଜି ମିଳିତ ସମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଡକାଇଥିଲେ। ଏହି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜିଓସି ଚିନ୍ନାର କର୍ପସର ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ଜେଏସ୍‌ ଢିଲନ୍, ସିଆରପିଏଫର ଆଇଜି ଜୁଲଫିକର ହସନ ଓ ଶ୍ରୀନଗରର ଆଇଜି ଏସପି ପାଣି କହିଛନ୍ତି ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣର ୧୦୦ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଜୈଶର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଆମେ ମାରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛୁ।ଜୈଶର ବଡ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସନ୍ଧାନରେ ଆମେ ଅଛୁ। କାଶ୍ମୀରର ମା’ ମାନଙ୍କୁ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଅପିଲ କରାଯାଇଛି ସେମାନେ ତାଙ୍କର ପଥଭ୍ରଷ୍ଟ ପୁଅଙ୍କୁ ବୁଝାଇ ସୁଝାଇ ଘରକୁ ଫେରାଇ ନିଅନ୍ତୁ। ଏବେ ଯିଏ ବନ୍ଧୁକ ଉଠାଇବ ତାକୁ ମାରିଦିଆ ଯିବ। କଶ୍ମୀରରେ ଯିଏ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବ ଜାଙ୍କୁ ଜୀବନ୍ତ ଛଡାଯିବନି। ଗତକାଲିର ସଂଘର୍ଷରେ ଜୈଶର ୩ ଜଣ ଟପ୍ କମାଣ୍ଡର ନିହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି କାଶ୍ମୀରରେ କେତେ ଗାଜି ଆସିଛନ୍ତି ଓ କେତେ ଗାଜି ଚାଲିଗଲେଣି। ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ପାକିସ୍ତାନ ସେନାର ସୁରକ୍ଷାରେ ରହିଛି ଓ କାମରାନ୍ ପୁଲଓ୍ବାମା  ଆକ୍ରମଣର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ ଥିଲା। ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣକୁ ଜୈଶ ପାକିସ୍ତାନର ନିର୍ଦେଶରେ କରିଛି।

source: https://www.rediff.com

କଶ୍ମୀରର ଲୋକଙ୍କୁ ନିର୍ଯ୍ୟାତନା ଦିଆଯାଉଥିବା କଥା ନେଇ ସେ କହିଥିଲେ ଏହା କେବଳ ପ୍ରଚାର ଅଟେ ଓ ବିନା ପ୍ରମାଣରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଆମେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅପରେଶନ୍ ସେ ସମୟର ପରିସ୍ଥିତିର ହିସାବ ଅନୁସାରେ କରୁଥାଉ।ସିଆରପିଏଫର ଆଇଜି ଅପରେଶନ୍ ଜୁଲଫିକାର ହସନ କହିଛନ୍ତି ଆମର ହେଲପ୍ ଲାଇନ୍ ୧୪୪୧୧ ଏହା ସାରା ଦେଶରେ ଥିବା କଶ୍ମୀରର ଲୋକଙ୍କ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ବହୁ କାଶ୍ମୀର ଛାତ୍ର ସାରାଦେଶରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ ମାଗିଛନ୍ତି। କାଶ୍ମୀରର ବାହାରେ ପଢୁଥିବା ଛାତ୍ରଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଧ୍ୟାନରେ ରଖାଯାଉଛି।ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଆଇଜି ପୁଲିସ ଏସପି ପାଣି କହିଛନ୍ତି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଭର୍ତ୍ତିରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଗତ ୩ ମାସରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀରେ କେହି ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇନାହାଁନ୍ତି।  ଏଥିରେ କଶ୍ମୀରର ପରିବାର ଗୁଡିକ ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।   

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର