PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର : ନାକଟିଦେଉଳରେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ଚାଷୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • Tokyo Olympics : ଭାରତକୁ ପ୍ରଥମ ପଦକ, ଭାରତ୍ତୋଳନରେ ମୀରାବାଈ ଚାନୁ ଜିତିଲେ ରୌପ୍ୟ ପଦକ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଉପରମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ପ୍ରବେଶ କରୁଛି ୭୭ ହଜାର କ୍ୟୁସେକ ଜଳ, ପୁଣି ଗେଟ୍ ଖୋଲିବା ନେଇ ବାଜିଲା ସାଇରନ୍
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳନ୍ଦୀ ନଦୀର ହଦଗଡ ଡ୍ୟାମରୁ ହୋମିଓପାଥି ଡାକ୍ତରୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଦୁଇ ଦିନ ତଳୁ ଥିଲେ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଘର ଭିତରୁ ଦମ୍ପତିଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ଝିଅ ଘର ଲୋକେ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ନାଳରେ ଭାସିଗଲେ ଓରିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ପୁରୁଣାପାଣି ପାଣି ଗାଁର ଗୁରଦେବ ନାୟକ
  • ||
  • ବାନ୍ଦୀପୋରା : ଆତଙ୍କବାଦୀ-ସୁରକ୍ଷାବାହିନୀ ମୁହାଁମୁହିଁ, ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା
  • ||
  • ଟୋକିଓ ଟକ୍କର: ଭାରତୀୟ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଦମଦାର ବିଜୟ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡକୁ ୩-୨ରେ ଦେଲା ମାତ୍‌
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କେନାଲରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୪୪୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୬୪ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ୨୯ ଦିନ ପରେ ରତ୍ନବେଦିକୁ ଫେରିଲେ ମହାବାହୁ, ଆଜି ମିଳିବ ନୀଳାଚଳ ଅବଢ଼ା
  • ||

ସାଫ୍‌ ମହିଳା ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌: ଆଜି ମାଳଦ୍ୱୀପକୁ ଭେଟିବ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୨ ।୩ (ଏଜେନ୍ସି): ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସାଫ୍‌ ମହିଳା ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ । ଆଜି ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଆୟୋଜକ ନେପାଳ ୩-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ଭୁଟାନକୁ ପରାଜିତ କରିଛି । ନେପାଳ ଖେଳର ୧୩, ୧୬ ଓ ୫୪ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ୩ଟି ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରି ଏକତରଫା ଭାବେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା ।
ଆସନ୍ତାକାଲି ଭାରତ ଓ ମାଳଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳାଯିବ । ଭାରତୀୟ ଦଳ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ କରିଛନ୍ତି । ସାଫ୍‌ ମହିଳା ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ର ଏହା ପଞ୍ଚମ ସଂସ୍କରଣ । ପୂର୍ବରୁ ଆୟୋଜିତ ୪ଟି ଯାକ ସଂସ୍କରଣରେ ଭାରତ ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଛି । ନେପାଳ ୩ ଥର ଓ ବାଂଲାଦେଶ ଥରୁଟିଏ ରନର୍ସଅପ୍‌ ହେବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛି ।
ଏଥର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅଧିକ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବୋଲି ମନେ କରାଯାଉଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆୟୋଜିତ ମହିଳା ଗୋଲ୍ଡକପ୍‌ରେ ନେପାଳ ଦଳ ବେଶ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଫାଇନାଲ୍‌ ଖେଳିଥିଲା । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଭାରତ ଘରୋଇ ମାଟିରେ ଫାଇନାଲ୍‌ ଖେଳିବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା । ଯଦିଓ ନେପାଳ ଫାଇନାଲରେ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲା, ତଥାପି ଦଳ ଭାରତଠୁ ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । ତେଣୁ ଏଥର ଟାଇଟଲ୍‌ ପାଇଁ ଭାରତ ଓ ନେପାଳ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ଟକ୍କର ହେବ ।
ଭାରତ ଆସନ୍ତାକାଲି ମାଳଦ୍ୱୀପ ବିପକ୍ଷରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ନେଇ ଦୃଢ଼ ଆଶାବାଦୀ ରହିଛି । ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଦଳର କୋଚ୍‌ ମେମୋଲ ରକି କହିଛନ୍ତି, ପୂର୍ବ ସଂସ୍କରଣ ଗୁଡ଼ିକରେ ଭାରତ ଏହି ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଆସିଛି, ଏଥର ମଧ୍ୟ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ସ୍ୱଦେଶ ବାହୁଡ଼ିବୁ । ଆମେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୧ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ସାରିଲୁଣି । ଯାହା ଆମକୁ ଚଳିତ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ରେ ଟାଇଟଲ ଜିତିବାରେ ସହାୟକ ହେବ । ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟର ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଉଣ୍ଡ ପାଇଁ ଦଳର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଗତ ଡିସେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ହଂକଂ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଗୋଲ୍ଡକପ୍‌ ଓ କୁର୍ତୀସ କପ୍‌ରେ ଆମେ ଖେଳି ବହୁ ଅଭିଜ୍ଞତା ହାସଲ କରିଛୁ ।’
ସାଫ୍‌ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ର ଦୁଇଟି ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ମୋଟ୍‌ ୬ଟି ଦଳ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଗ୍ରୁପ୍‌ ଏ’ରେ ନେପାଳ, ବାଂଲାଦେଶ ଓ ଭୁଟାନ ଏବଂ ଗ୍ରୁପ୍‌ ବି’ରେ ଭାରତ, ମାଳଦ୍ୱୀପ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସାମିଲ ରହିଛନ୍ତି । ୨୦୧୦ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ସବୁ ସଂସ୍କରଣରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ଆସିଛି । ନେପାଳ ୨୦୧୦, ୨୦୧୨ ଓ ୨୦୧୪ରେ ରନର୍ସଅପ୍‌ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବାଂଲାଦେଶ ୨୦୧୬ରେ ଫାଇନାଲ୍‌ ଖେଳିଥିଲା ।