PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେପିରେ ମିଶିଲେ ସୁନୀଲ ଜାଖଡ, କଂଗ୍ରେସ ସହ ୫୦ ବର୍ଷର ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ
  • ||
  • ୟାସିନ ମଲ୍ଲିକ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ, ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ ମାମଲାରେ ବାନ୍ଧିଥିଲା ଏନ୍‌ଆଇଏ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଏଥର ଭକ୍ତ ଦେଖିବେ ସ୍ନାନଯାତ୍ରା, ହେଲେ ସ୍ନାନ ବେଦିରେ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହଙ୍କୁ କରିପାରିବେନି ସ୍ପର୍ଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ରାଜ୍ୟରେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍,୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୨ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆଜି-କାଲି ବର୍ଷା ଆଶଙ୍କା, ତିନି ଦିନ ପରେ ପୁଣି ତାତି
  • ||
  • ପୁରୀ: ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌… ଅଖ ଅନୁକୂଳ, ନାହାକା ଚକରେ ପଇତା ଓ ୧୫ ଚକ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ମୋହନା: ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • କୁତ୍ରା: ୧୨ ବର୍ଷର ନାବାଳିକା ୭ ମାସର ଗର୍ଭବତୀ, ଥାନାରେ ଏତଲା ଦେଲେ ପରିବାରଲୋକ
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ: ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଜଘନ୍ୟ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ : ପ୍ରେମିକକୁ ହତ୍ୟା କଲେ ପ୍ରେମିକା ପରିବାର, ଇନ୍‌ଫୋସିଟି ଥାନା ନିକଟରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭାରତ ସୀମାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି ୧୭୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ, ତାଲିମ ଦେଉଛି ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ISI
  • ||

ସାଫ୍‌ ମହିଳା ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌: ଆଜି ମାଳଦ୍ୱୀପକୁ ଭେଟିବ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୨ ।୩ (ଏଜେନ୍ସି): ଆଜିଠୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ସାଫ୍‌ ମହିଳା ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ । ଆଜି ଉଦ୍‌ଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଆୟୋଜକ ନେପାଳ ୩-୦ ଗୋଲ୍‌ରେ ଭୁଟାନକୁ ପରାଜିତ କରିଛି । ନେପାଳ ଖେଳର ୧୩, ୧୬ ଓ ୫୪ତମ ମିନିଟ୍‌ରେ ୩ଟି ଗୋଲ୍‌ ସ୍କୋର କରି ଏକତରଫା ଭାବେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା ।
ଆସନ୍ତାକାଲି ଭାରତ ଓ ମାଳଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳାଯିବ । ଭାରତୀୟ ଦଳ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ କରିଛନ୍ତି । ସାଫ୍‌ ମହିଳା ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ର ଏହା ପଞ୍ଚମ ସଂସ୍କରଣ । ପୂର୍ବରୁ ଆୟୋଜିତ ୪ଟି ଯାକ ସଂସ୍କରଣରେ ଭାରତ ଚାମ୍ପିଅନ ହୋଇଛି । ନେପାଳ ୩ ଥର ଓ ବାଂଲାଦେଶ ଥରୁଟିଏ ରନର୍ସଅପ୍‌ ହେବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛି ।
ଏଥର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅଧିକ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବୋଲି ମନେ କରାଯାଉଛି । ଭୁବନେଶ୍ୱର କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଆୟୋଜିତ ମହିଳା ଗୋଲ୍ଡକପ୍‌ରେ ନେପାଳ ଦଳ ବେଶ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଫାଇନାଲ୍‌ ଖେଳିଥିଲା । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଭାରତ ଘରୋଇ ମାଟିରେ ଫାଇନାଲ୍‌ ଖେଳିବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା । ଯଦିଓ ନେପାଳ ଫାଇନାଲରେ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲା, ତଥାପି ଦଳ ଭାରତଠୁ ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । ତେଣୁ ଏଥର ଟାଇଟଲ୍‌ ପାଇଁ ଭାରତ ଓ ନେପାଳ ମଧ୍ୟରେ କଡ଼ା ଟକ୍କର ହେବ ।
ଭାରତ ଆସନ୍ତାକାଲି ମାଳଦ୍ୱୀପ ବିପକ୍ଷରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ନେଇ ଦୃଢ଼ ଆଶାବାଦୀ ରହିଛି । ଭାରତୀୟ ମହିଳା ଦଳର କୋଚ୍‌ ମେମୋଲ ରକି କହିଛନ୍ତି, ପୂର୍ବ ସଂସ୍କରଣ ଗୁଡ଼ିକରେ ଭାରତ ଏହି ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଆସିଛି, ଏଥର ମଧ୍ୟ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ସ୍ୱଦେଶ ବାହୁଡ଼ିବୁ । ଆମେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୧ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଖେଳି ସାରିଲୁଣି । ଯାହା ଆମକୁ ଚଳିତ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ରେ ଟାଇଟଲ ଜିତିବାରେ ସହାୟକ ହେବ । ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଯୋଗ୍ୟତା ପର୍ଯ୍ୟାୟର ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଉଣ୍ଡ ପାଇଁ ଦଳର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଗତ ଡିସେମ୍ବରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ହଂକଂ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଗୋଲ୍ଡକପ୍‌ ଓ କୁର୍ତୀସ କପ୍‌ରେ ଆମେ ଖେଳି ବହୁ ଅଭିଜ୍ଞତା ହାସଲ କରିଛୁ ।’
ସାଫ୍‌ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ର ଦୁଇଟି ଗ୍ରୁପ୍‌ରେ ମୋଟ୍‌ ୬ଟି ଦଳ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ଗ୍ରୁପ୍‌ ଏ’ରେ ନେପାଳ, ବାଂଲାଦେଶ ଓ ଭୁଟାନ ଏବଂ ଗ୍ରୁପ୍‌ ବି’ରେ ଭାରତ, ମାଳଦ୍ୱୀପ ଓ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସାମିଲ ରହିଛନ୍ତି । ୨୦୧୦ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍‌ରେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ସବୁ ସଂସ୍କରଣରେ ବିଜୟୀ ହୋଇ ଆସିଛି । ନେପାଳ ୨୦୧୦, ୨୦୧୨ ଓ ୨୦୧୪ରେ ରନର୍ସଅପ୍‌ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବାଂଲାଦେଶ ୨୦୧୬ରେ ଫାଇନାଲ୍‌ ଖେଳିଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର