PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଦିଲ୍ଲୀ ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ଅନୀଲ ବୈଜଲ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ପଠାଇଲେ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର
  • ||
  • ଜ୍ଞାନବାପୀ ମସଜିଦ ବିବାଦ: ଶିବ ଲିଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଆପତ୍ତିଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ପଡିଲା ମହ‌ଙ୍ଗା, AIMIM ନେତା ଦାନିଶ କ୍ୟୁରେସୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ଦେବଗଡ଼ : ମଦ ନିଶାରେ ଭୁଲିଗଲା ରକ୍ତ ସମ୍ପର୍କ, ଜନ୍ମକଲା ପୁଅକୁ କଟୁରୀରେ ହାଣି ହତ୍ୟାକଲା ସଇତାନ ବାପା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବିଧାୟକଙ୍କ କୋର୍ଟ ମ୍ୟାରେଜ୍‌କୁ ନେଇ ପରିବାରରେ ଅସନ୍ତୋଷ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ବିଜୟଙ୍କ ମାଆ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବରମୁଣ୍ଡା ତ୍ରିନାଥ ମନ୍ଦିର ନିକଟରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ପୁରୀ : ଜୀବନ ନେଲା ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ ! ପୁରୀ ବଡଦାଣ୍ଡ ନାଳରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଟକ : ପାଣି ଟାଙ୍କି ତଳୁ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ପାହାଡ଼ ଖୋଳିଲେ ଗାଁର ମହିଳା

ଦଶରଥ ମାଝି ପାହଡ଼ ଖୋଳି ରାସ୍ତା କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରେରଣା ନେଇ ବହୁ ଲୋକ ନିଜ କାମ ନିଜେ କରିବାକୁ ଆଗଭର ହୋଉଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁନାହାନ୍ତି । ନିକଟରେ ଏମିତି ଏକ ଘଟଣା ପୁଣି ନଜରକୁ ଆସିଛି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଚାମୋଲି ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା ମଲ୍ଲି ଗ୍ରାମ ଠାରେ । ପ୍ରାୟ ୧୯ ବର୍ଷ ହେଲା ଲୋକ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିକୁ ଅନାଇ ବସିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଅପେକ୍ଷାର ସୀମା ପାର ହୋଇଗଲା, ସେତେବେଳେ ଗ୍ରାମ ଲୋକ ମିଶି ବାହାରିଥିଲେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିବା ସକାଶେ । ଏଥିରେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ମହିଳାମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ୧୫୦ ମିଟର ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ମହିଳାମାନେ ତାଙ୍କ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଉଚ୍ଚତମ ପାହାଡ଼ ଖୋଳିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଯେତେବେଳେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଠାରୁ ଅଲଗା ହେଲା, ସେବେଠାରୁ ସରକାର କହିଥିଲେ, ମଲ୍ଲି ଗ୍ରାମକୁ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହେବ । ମାତ୍ର ତାହା ହୋଇନଥିଲା । ଗ୍ରାମଠାରୁ ୧୦ କିଲୋମିଟରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଥିଲା ବେଳେ ୧୫ କିଲୋମିଟରରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରହିଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ପିଲାମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ହେଲେ ୧୫ କି.ମିର ଦୁର୍ଗମ ରାସ୍ତା ଚାଲି ଚାଲି ଯାଇଥାନ୍ତି । ତେଣୁ କେତେକ ପିଲାମାନେ ପାଠ ପଢ଼ା ଛାଡ଼ି ଦେଉଛନ୍ତି । ଏହିସବୁ ଅସୁବିଧା କାରଣରୁ ୫୦ଟି ପରିବାର ଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ି ସାରିଲେଣି । ଆଉ ମାତ୍ର ୧୧୫ ପରିବାର ରହିଛନ୍ତି । ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ମହିଳାମାନେ ବେଶୀ ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରିବା ହେତୁ, ପ୍ରଥମେ ମହିଳାମାନେ ମିଶି ପାହାଡ଼ ଖେଳିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ଏହି କାମରେ ତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ।