PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଓଡ଼ିଶା: ସୋମବାରରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦୈନିକ ସକାଳେ ମିଳୁଥିବା ମହଲତ କମିଲା ଏଣିକି ଦୈନିକ ୬ ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ୪ ଘଣ୍ଟାକୁ ଖସିଲା କୋହଳ
  • ||
  • ବାହାଘରରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୫ ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇପାରିବେ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବଢିଲା ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି, ଜୁନ ୧ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ କଟକଣା
  • ||
  • ଯଶିପୁର ନିର୍ବାଚନୀ ମଣ୍ଡଳୀର ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ କମଳାକାନ୍ତ ନାୟକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦୁଝର ମେଡିକାଲରେ ପରଲୋକ
  • ||
  • ସଇଁତଳା: ଟ୍ରେନ ଆଗକୁ ଡେଇଁ ଯୁବକଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୩୫୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂକ୍ରମଣ କମୁଛି, ମୃତ୍ୟୁ ବଢୁଛି: ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ୩୨୧ ଜଣ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ସମ୍‌ ସହଯୋଗରେ ପୁରୀରେ ଖୋଲିବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋଭିଡ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌, ୧୯ରୁ ସେବା ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଉପରମୁହାଁ ପାରଦ, ତାତିରେ ଛଟପଟ ଜନଜୀବନ, ଆହୁରି ୪ ଦିନ ଯାଏଁ ଜାରି ରହିବ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରକୋପ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଖୋଲିଲା ବଦ୍ରିନାଥଙ୍କ ଧାମ, ବିନା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁରେ ହେଲା ଦ୍ଵାର ଫିଟା ନୀତି
  • ||

ପାହାଡ଼ ଖୋଳିଲେ ଗାଁର ମହିଳା

ଦଶରଥ ମାଝି ପାହଡ଼ ଖୋଳି ରାସ୍ତା କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରେରଣା ନେଇ ବହୁ ଲୋକ ନିଜ କାମ ନିଜେ କରିବାକୁ ଆଗଭର ହୋଉଛନ୍ତି । ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁନାହାନ୍ତି । ନିକଟରେ ଏମିତି ଏକ ଘଟଣା ପୁଣି ନଜରକୁ ଆସିଛି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଚାମୋଲି ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା ମଲ୍ଲି ଗ୍ରାମ ଠାରେ । ପ୍ରାୟ ୧୯ ବର୍ଷ ହେଲା ଲୋକ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିକୁ ଅନାଇ ବସିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ଅପେକ୍ଷାର ସୀମା ପାର ହୋଇଗଲା, ସେତେବେଳେ ଗ୍ରାମ ଲୋକ ମିଶି ବାହାରିଥିଲେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିବା ସକାଶେ । ଏଥିରେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ମହିଳାମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ୧୫୦ ମିଟର ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ମହିଳାମାନେ ତାଙ୍କ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ଉଚ୍ଚତମ ପାହାଡ଼ ଖୋଳିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଗ୍ରାମର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଯେତେବେଳେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଠାରୁ ଅଲଗା ହେଲା, ସେବେଠାରୁ ସରକାର କହିଥିଲେ, ମଲ୍ଲି ଗ୍ରାମକୁ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ ହେବ । ମାତ୍ର ତାହା ହୋଇନଥିଲା । ଗ୍ରାମଠାରୁ ୧୦ କିଲୋମିଟରରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଥିଲା ବେଳେ ୧୫ କିଲୋମିଟରରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରହିଛି । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ପିଲାମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ହେଲେ ୧୫ କି.ମିର ଦୁର୍ଗମ ରାସ୍ତା ଚାଲି ଚାଲି ଯାଇଥାନ୍ତି । ତେଣୁ କେତେକ ପିଲାମାନେ ପାଠ ପଢ଼ା ଛାଡ଼ି ଦେଉଛନ୍ତି । ଏହିସବୁ ଅସୁବିଧା କାରଣରୁ ୫୦ଟି ପରିବାର ଗ୍ରାମ ମଧ୍ୟ ଛାଡ଼ି ସାରିଲେଣି । ଆଉ ମାତ୍ର ୧୧୫ ପରିବାର ରହିଛନ୍ତି । ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ମହିଳାମାନେ ବେଶୀ ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରିବା ହେତୁ, ପ୍ରଥମେ ମହିଳାମାନେ ମିଶି ପାହାଡ଼ ଖେଳିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ଏହି କାମରେ ତାଙ୍କୁ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ।