PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଦିଲ୍ଲୀ ଉପରାଜ୍ୟପାଳ ଅନୀଲ ବୈଜଲ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ପଠାଇଲେ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର
  • ||
  • ଜ୍ଞାନବାପୀ ମସଜିଦ ବିବାଦ: ଶିବ ଲିଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଆପତ୍ତିଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ପଡିଲା ମହ‌ଙ୍ଗା, AIMIM ନେତା ଦାନିଶ କ୍ୟୁରେସୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ଦେବଗଡ଼ : ମଦ ନିଶାରେ ଭୁଲିଗଲା ରକ୍ତ ସମ୍ପର୍କ, ଜନ୍ମକଲା ପୁଅକୁ କଟୁରୀରେ ହାଣି ହତ୍ୟାକଲା ସଇତାନ ବାପା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବିଧାୟକଙ୍କ କୋର୍ଟ ମ୍ୟାରେଜ୍‌କୁ ନେଇ ପରିବାରରେ ଅସନ୍ତୋଷ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ବିଜୟଙ୍କ ମାଆ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବରମୁଣ୍ଡା ତ୍ରିନାଥ ମନ୍ଦିର ନିକଟରୁ ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ପୁରୀ : ଜୀବନ ନେଲା ମୁକୁଳା ଡ୍ରେନ୍ ! ପୁରୀ ବଡଦାଣ୍ଡ ନାଳରୁ ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଟକ : ପାଣି ଟାଙ୍କି ତଳୁ ଯୁବତୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||

ମହିଳାଙ୍କ ଏହି ଅଙ୍ଗରେ ଲୁଚି ରହିଛି ପୁରୁଷଙ୍କ ଉଜ୍ଜଳ ଭବିଷ୍ୟତ

କୁହାଯାଏ ଯେଉଁ ଘରେ ମହିଳାଙ୍କ ସସ୍କାର ନାହିଁ ସେହି ଘରେ ଦେବା ଦେବୀଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନାହିଁ। ବାହାଘର ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ଘରେ ଧନସମ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ କୈାଣସି ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧା ହୁଏ ନାହିଁ। ଜଣେ କନ୍ୟା ଯେତେବେଳେ ବିବାହ କରି ଅନ୍ୟ ଏକ ଘରକୁ ଯାଇଥାଏ ସାଙ୍ଗରେ ନିଜ ସହିତ ଘରର ସୋଭାଗ୍ୟ ନେଇ ଆସିଥାଏ। ପ୍ରତିଟି ଝିଅ ନିଜ ଶାଶୂ ଘର ଏବଂ ବାପା ମାଙ୍କ ଘର ପାଇଁ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘରର ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଏହି ରୂପ ସମ୍ପର୍କରେ।

ମହିଳାଙ୍କ ପାଖରେ କିଛି ଖାସ୍ ବିଶେଷତ୍ବ ରହିଛି ଯାହାର ଉଲ୍ଲେଖ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବି ରହିଛି। ମହିଳାଙ୍କ ପାଖରେ ଏମିତି କିଛି ଖାସ୍ ଅଛି ଯାହାର ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁଭ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରିଥାଏ।

ଆମେ କହୁଛୁ ମହିଳାଙ୍କ ପାଦ ଓ ହାତ ବିଷୟରେ। ମଣିଷର ପାଦ ଓ ହାତରେ ପାଞ୍ଚ ପାଞ୍ଚଟି ଆଙ୍ଗୁଳି ରହିଛି। ଯଦି ପାଦର ପରଷ୍ପର ଆଙ୍ଗୁଳି ମଧ୍ୟରେ ଖାଲି ସ୍ଥାନ ରହିଥିବ, ଗୋଲ ଗୋଲ ରେଖା ଥିବ ତେବେ ଏହା ନିଜକୁ ଓ ନିଜ ସ୍ବାମୀକୁ ସଂଘର୍ଷ ଆଡକୁ ପେଲିଥାଏ।

ଯେଉଁ ମହିଳାଙ୍କ ଗୋଇଠି ଗୋଲ, ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ନରମ ହୋଇଥିବ ସେହି ମହିଳା ନିଜ ସ୍ବାମୀ ଏବଂ ଶାଶୁଘର ପାଇଁ ଅଧିକ ଧନଲକ୍ଷ୍ମୀ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍ ଯେଉଁଦିନ ଏହିଭଳି ମହିଳାଙ୍କ ପାଦ ତାଙ୍କ ଶାଶୁ ଘରେ ପଡ଼ିବ ସେହି ଘର ଧନ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ପୂରି ଉଠିବ।