PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜଧାନୀରେ କାୟା ମେଲାଉଛି ଡେଙ୍ଗୁ, ୧୨ ଦିନରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୦ ପାର୍
  • ||
  • ପାରଳାଖେମୁଣ୍ଡି : ଏସିଏଫ୍‌ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ଡେଥ୍ ମିଷ୍ଟ୍ରି, ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ପାରଳା ପୁଲିସର ୫ଜଣିଆ ଟିମ୍‌, ବିଦ୍ୟାଙ୍କ ପାର୍ଟି ସହ ସୌମ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର ଲିଙ୍କ୍‌ ଖୋଜିବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩୩ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ମନ୍ଦାର ଫୁଲ ଗଛ କଟାକୁ ନେଇ ଶଳାକୁ ଭିଣୋଇର ସଙ୍ଘବଦ୍ଧ ଆକ୍ରମଣ, ସଜ୍ଞାହୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ନଦୀ କୂଳରୁ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୮ରେ ପୁଣି ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୨୭ରୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||

ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ରାଣୀ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା, ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ରହସ୍ୟମୟ ଜୀବନ ସମ୍ପର୍କରେ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୯।୩: ଇତିହାସରେ ଆପଣମାନେ ଏଭଳି କୌଣସି ରାଣୀ କିମ୍ବା ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ପଢିଥିବେ ଯିଏକି ନିଜର ସୁନ୍ଦରତା ପାଇଁ ଇତିହାସ ପୃଷ୍ଠାରେ ଅମର ରହିଛନ୍ତି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି କିଛି ରାଣୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛି ଯେଉଁମାନେ କି ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୀ ସୁନ୍ଦରୀ ରାଣୀ ଭାବରେ ପରିଚିତ।ଇଜିପ୍ଟର ରାଜକୁମାରୀ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ସୁନ୍ଦରତାର ଦେବୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ନା କେବଳ ତାଙ୍କର ସୁନ୍ଦରତା ପାଇଁ ଜଣାଥିଲେ ବଂର ତାଙ୍କର ଜୀବନ ଖୁବ୍ ରହସ୍ୟମୟ ରହିଥିଲା। ଯାହାକି ଏବେ ମଧ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଦାନକାରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଆଡକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ। କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ଯେତିକି ସୁନ୍ଦର ଥିଲେ, ତା ଠାରୁ ଅଧିକ ଚତୁର ଏବଂ ଷଡଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ଥିଲେ।

source:https://medium.com

ନିଜ ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ମାତ୍ର ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ଓ ତାଙ୍କର ଭାଇ ଟୋଲିମି ଦିୟୋନିସସଙ୍କୁ ମିଳିତ ଭାବରେ ରାଜ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡିଥିଳା।  ରାଜ୍ୟରେ କ୍ଳିୟୋପେଟ୍ରାଙ୍କ କ୍ଷମତା ତାଙ୍କ ଭାଇକୁ ସହ୍ୟ ହେଲାନାହିଁ। ସେ ବିଦ୍ରୋହ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରାଙ୍କୁ କ୍ଷମତାଚ୍ୟୁଚ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା ଓ ସିରିୟାରେ ଶରଣ ନେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ରାଜକୁମାରୀ ଜଣକ ନିଜର ସାହାସ ଛାଡି ନଥିଲେ।ରୋମ ଶାସକ ଜୁଲିୟନ ସିଜରଙ୍କୁ ନିଜ ମୋହରେ ଫଶାଇ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ଇଜିପ୍ଟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କ ଭାଇ ସିଜର ଟୋଲେମିକୁ ହତ୍ୟା କରି ଇଜିପ୍ଟର ରାଜସିଂହାସନରେ ବସିଥିଲେ।

source: nasvete.com

କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ରହସ୍ୟ। କ୍ଲିୟୋପେଟାଙ୍କ ପରାଜୟ ପରେ ରୋମାନ ରୋମନ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ସମ୍ରାଟ ଅଗଷ୍ଟ ନିଜର ଶାସନ ସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲେ। ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେତେବେଳେ ଅଗଷ୍ଟସଙ୍କ ପାଖରେ ନିଜର ସମ୍ମାନରେ ବର୍ଷର ଗୋଟେ ମାସର ନାମ ନିଜ ନାମରେ ରଖିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା, ସେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରାଙ୍କ ପରାଜୟନକୁ ବାର୍ଷିକ ଅନୁସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ୮ମ ମାସକୁ ଚୟନ କରିଥିଲେ।  ଯେଉଁମାନେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

source:http://www.9india.com

ଅଗଷ୍ଟସ୍ କ୍ରିୟୋପେଟୟାଙ୍କୁ ରୋମରେ ବନ୍ଦୀ ଭାବରେ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ନିଜକୁ ମାରି ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ଲଜ୍ୟା, ଅସହାୟ ଏବଂ ହିଂସାକୁ ସହିବା ବଦଳରେ ନିଜ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁର ବାଟକୁ ଶ୍ରେୟ ମଣିଥିଲେ। ଏବେ ବି ଇତିହାସରେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ଏଭଳି ରହସ୍ୟମୟୀ ରାଜକୁମାରୀ ଭାବରେ ଜଣାଯାଇଥାନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ବିଷୟରେ  ଏବେ ବି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରହିଛି।