PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ ତାରିଖ ସକାଳେ ସ୍ଥଳଭାଗ ବାତ୍ୟା ଛୁଇଁବ ବୋଲି ଏସଆରସିଙ୍କ ସୂଚନା।
  • ||
  • ଓମିକ୍ରନ୍ ଭୟ : ତାମିଲନାଡୁର ଏକ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ କରୋନା ଆତଙ୍କ , ୨୫ ପିଲାଙ୍କୁ କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ୨୯ ଦେଶକୁ ମାଡ଼ି ଗଲାଣି ଓମିକ୍ରନ୍ – ପ୍ରେସମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ ,କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୨ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା
  • ||
  • ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନି ଓମିକ୍ରନ , ଏ ନେଇ ଖବରକୁ ଖଣ୍ଡନ କଲା ତେଲେଙ୍ଗାନା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ । ବ୍ରିଟେନ୍‌ ଫେରନ୍ତା ମହିଳା କୋଭିଡ୍‌ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଓମିକ୍ରନ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ , ତେଲେଙ୍ଗାନାରୁ ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ , ଆକ୍ରାନ୍ତ ମହିଳାଙ୍କର ବୟସ ୩୫ ବର୍ଷ , ଇଂଲଣ୍ଡରୁ ଫେରିଥିଲେ ସଂପୃକ୍ତ ମହିଳା
  • ||
  • କଟକ: ଗାଡ଼ି ଟଣା ବେଳେ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନି କର୍ମଚାରୀ ଉପରକୁ ବ୍ଲାଙ୍କ ଫାଇରିଙ୍ଗ୍ ଘଟଣା, ଦୁଇ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଧରିବା ପାଇଁ କଟକ ପୋଲିସ ଟିମ୍ ଗଞ୍ଜାମରେ
  • ||
  • ଅମ୍ବାଦଳା: ୮ ଲକ୍ଷରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ବାଇକ ସହ ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର: ବିଶିଷ୍ଟ ସିପିଏମ୍ ନେତା ବସନ୍ତ ନନ୍ଦଙ୍କ ହୃଦଘାତରେ ବିୟୋଗ
  • ||
  • ରାୟଗଡା: ୩ ବର୍ଷ ଅଙ୍ଗନବାଡି ଚାକିରି କରିବା ପରେ ଚାକିରିରୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କାଶୀପୁର: ହାତଗୁଞ୍ଜା ବିନା ଘୁଞ୍ଚୁନି ଫାଇଲ, ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଇବାରେ ହଇରାଣ ଅବସର ଶିକ୍ଷକ
  • ||
  • ପାପଡାହାଣ୍ଡି: ମହୁ ମାଛି ଆକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧ ଗୁରୁତର!
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼: କୋଇଡାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଟାଣି ଦଳି ଦେଲା ଦନ୍ତା, ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ଉଡିଗଲା ପ୍ରାଣ ବାୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ଆରମ୍ଭରୁ ବିରୋଧୀଙ୍କ ହୋହଲ୍ଲା ଓ ହଟ୍ଟଗୋଳ, ୪ ଯାଏଁ ଗୃହ ମୁଲତବୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୧୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଅବପାତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବାତ୍ୟା ରପୂ ନେବ ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୧୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର: ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୫୨ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦୪୯୫୯୭ ଜଣକୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୨୩ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ବ୍ୟାପିଲା ଓମ୍ରିକନ୍, ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିମାନ ଉଡାଣ ସ୍ଥଗିତ
  • ||
  • ସୋର: ମନ୍ଦିରରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଓ ରୂପା ଗହଣା ଚୋରି
  • ||
  • କୋକସରା: ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ କଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||

ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ରାଣୀ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା, ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ରହସ୍ୟମୟ ଜୀବନ ସମ୍ପର୍କରେ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୯।୩: ଇତିହାସରେ ଆପଣମାନେ ଏଭଳି କୌଣସି ରାଣୀ କିମ୍ବା ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ପଢିଥିବେ ଯିଏକି ନିଜର ସୁନ୍ଦରତା ପାଇଁ ଇତିହାସ ପୃଷ୍ଠାରେ ଅମର ରହିଛନ୍ତି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି କିଛି ରାଣୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛି ଯେଉଁମାନେ କି ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୀ ସୁନ୍ଦରୀ ରାଣୀ ଭାବରେ ପରିଚିତ।ଇଜିପ୍ଟର ରାଜକୁମାରୀ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ସୁନ୍ଦରତାର ଦେବୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ନା କେବଳ ତାଙ୍କର ସୁନ୍ଦରତା ପାଇଁ ଜଣାଥିଲେ ବଂର ତାଙ୍କର ଜୀବନ ଖୁବ୍ ରହସ୍ୟମୟ ରହିଥିଲା। ଯାହାକି ଏବେ ମଧ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଦାନକାରୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଆଡକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ। କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ଯେତିକି ସୁନ୍ଦର ଥିଲେ, ତା ଠାରୁ ଅଧିକ ଚତୁର ଏବଂ ଷଡଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ଥିଲେ।

source:https://medium.com

ନିଜ ବାପାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ମାତ୍ର ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ଓ ତାଙ୍କର ଭାଇ ଟୋଲିମି ଦିୟୋନିସସଙ୍କୁ ମିଳିତ ଭାବରେ ରାଜ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡିଥିଳା।  ରାଜ୍ୟରେ କ୍ଳିୟୋପେଟ୍ରାଙ୍କ କ୍ଷମତା ତାଙ୍କ ଭାଇକୁ ସହ୍ୟ ହେଲାନାହିଁ। ସେ ବିଦ୍ରୋହ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରାଙ୍କୁ କ୍ଷମତାଚ୍ୟୁଚ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା ଓ ସିରିୟାରେ ଶରଣ ନେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ରାଜକୁମାରୀ ଜଣକ ନିଜର ସାହାସ ଛାଡି ନଥିଲେ।ରୋମ ଶାସକ ଜୁଲିୟନ ସିଜରଙ୍କୁ ନିଜ ମୋହରେ ଫଶାଇ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ଇଜିପ୍ଟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କ ଭାଇ ସିଜର ଟୋଲେମିକୁ ହତ୍ୟା କରି ଇଜିପ୍ଟର ରାଜସିଂହାସନରେ ବସିଥିଲେ।

source: nasvete.com

କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ରହସ୍ୟ। କ୍ଲିୟୋପେଟାଙ୍କ ପରାଜୟ ପରେ ରୋମାନ ରୋମନ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ସମ୍ରାଟ ଅଗଷ୍ଟ ନିଜର ଶାସନ ସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲେ। ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେତେବେଳେ ଅଗଷ୍ଟସଙ୍କ ପାଖରେ ନିଜର ସମ୍ମାନରେ ବର୍ଷର ଗୋଟେ ମାସର ନାମ ନିଜ ନାମରେ ରଖିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା, ସେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରାଙ୍କ ପରାଜୟନକୁ ବାର୍ଷିକ ଅନୁସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ୮ମ ମାସକୁ ଚୟନ କରିଥିଲେ।  ଯେଉଁମାନେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

source:http://www.9india.com

ଅଗଷ୍ଟସ୍ କ୍ରିୟୋପେଟୟାଙ୍କୁ ରୋମରେ ବନ୍ଦୀ ଭାବରେ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ନିଜକୁ ମାରି ଦେଇଥିଲେ। ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ଲଜ୍ୟା, ଅସହାୟ ଏବଂ ହିଂସାକୁ ସହିବା ବଦଳରେ ନିଜ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁର ବାଟକୁ ଶ୍ରେୟ ମଣିଥିଲେ। ଏବେ ବି ଇତିହାସରେ କ୍ଲିୟୋପେଟ୍ରା ଏଭଳି ରହସ୍ୟମୟୀ ରାଜକୁମାରୀ ଭାବରେ ଜଣାଯାଇଥାନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ବିଷୟରେ  ଏବେ ବି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରହିଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର