PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗଞ୍ଜାମ: ୭ ଦିନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନ ଯଥା- ପାର୍କ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ବନ୍ଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମନା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି: ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳ ପାପରମେଟଲା ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜାମୁଝାଡୀ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଅଚିହ୍ନା ଯୁବକର ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି: ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଯାଜପୁର: ଡଙ୍କାରୀରେ ବଡ ଧରଣର ଚଢ଼ାଉ, କଳାପଥର ଗାଡି ଜବତ, ଏକାଧିକ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||
  • ବୋଲଗଡ଼: ବାଇକ୍- ବୁଲେଟ ମୁଁହା ମୁଁହି ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ୍‌ର-୧୪: ଆଜି ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଓ କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆର ଥାନା ବୁଢୀଗାଁରର ଘଟଣା- ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମିକକୁ କଟୁରିରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ , ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଓ ୫ଟି ସଚିବ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟର କରିବେ ସମୀକ୍ଷା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟ: ପୁଣି ୨ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୯୩୦କୁ ଛୁଇଁଲା
  • ||
  • ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଜି ୧୭୮୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରାଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୧୦୩୫ , ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୭୪୯ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଆଜି ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୧୯୦ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଟିହ୍ନଟ, କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରୁ ୩୮ ଓ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟରୁ ୧୫୨ସଂକ୍ରମିତ
  • ||

ବିଶ୍ୱର ଉଚ୍ଚତମ ରଥ ଶ୍ରୀ ବଳଦେବ ଜିଉଙ୍କର: ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍‌ ଅଫ ରେକର୍ଡସ୍‌ରେ ସ୍ଥାନ ମିଳିଲା

କେନ୍ଦୁଝର,୧୦ା୨(ଆପ୍ର): କେନ୍ଦୁଝରର ଶ୍ରୀ ବଳଦେବ ଜୀଉଙ୍କ ରଥ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚତମ ବୋଲି ରବିବାର ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍‌ ଅଫ ରେକର୍ଡସ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି । ରବିବାର ଫରିଦାବାଦର ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ରେକର୍ଡସ୍‌ର ଏକ ପ୍ରତିନିଧି ଆର କେ ବର୍ମା କେନ୍ଦୁଝର ଠାରେ ରଥ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ଏହାର ସମସ୍ତ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀ ବଳଦେବ ଜୀଉଙ୍କ ରଥ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚତମ ବୋଲି ୪ଟି ରେକର୍ଡ ହାସଲ କରିଥିବା ବେଳେ ଆଗକୁ ଲିମ୍‌କା ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ରେକର୍ଡସ୍‌ ଏବଂ ଗିନିଜ ବୁକ୍‌ ଅଫ ରେକର୍ଡସ ହାସଲ ପାଇଁ ପଥ ପରିଷ୍କାର ହୋଇଯାଇଛି । ଗିନିଜ୍‌ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ରେକର୍ଡସ ପୂର୍ବରୁ ୭ଟି ରେକର୍ଡ ହାସଲ କରିବା ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।
ଇଣ୍ଡିଆ ବକ୍‌ ଅଫ୍‌ ରେକର୍ଡସ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଆର କେ ବର୍ମା ରବିବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ କେନ୍ଦୁଝରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଦେବୋତ୍ତର ନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ତଥା ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସୋମନାଥ ପ୍ରଧାନ ଏବଂ କେନ୍ଦୁଝର ରାଜା ଧନଞ୍ଜୟ ଭଞ୍ଜଦେଓ ଉପସ୍ଥିତରେ ଶ୍ରୀ ବର୍ମା ରଥକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ । ଏହାର ଉଚ୍ଚତା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ରଥର ଉଚ୍ଚତାକୁ ତୁଳନା କରିଥିଲେ । ବିଶ୍ୱରେ ଅନ୍ୟ ରଥ ଗୁଡିକ କେନ୍ଦୁଝର ଶ୍ରୀ ବଳଦେବ ଜିଉ ରଥ ଠାରୁ କମ୍‌ ଉଚ୍ଚତା ବୋଲି ପ୍ରମାଣ ମିଳିଥିଲା । ଏହାପରେ ଶ୍ରୀ ବର୍ମା ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ରେକର୍ଡସ୍‌ର ସମସ୍ତ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଉପ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ଶ୍ରୀ ବର୍ମା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ଓଡ଼ିଶାରେ ମୋଟ ୭ ଜଣ ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍‌ ଅଫ୍‌ ରେକର୍ଡସ୍‌ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କେନ୍ଦୁଝରର ବିଖ୍ୟାତ ସଂଗ୍ରାହକ ସୁଜିତ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ ଓ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଅଭିଜିତ ପଟ୍ଟନାୟକ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ରେକର୍ଡସ୍‌ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଏବେ ଶ୍ରୀ ବଦଳଦେବ ଜୀଉଙ୍କ ରଥ ଏହି ତାଲିକାରେ ଯୋଡି ହୋଇଯାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର