ଦୁଇ ଭାଗରେ ବାଣ୍ଟି ହେଲା ଆରଜେଡି, ତେଜପ୍ରତାପ ଘୋଷଣା କଲେ ‘ଲାଲୁ-ରାବିଡି’ ମୋର୍ଚ୍ଚା

ପାଟନା,୧।୪: ଆରଜେଡି ମୁଖ୍ୟ ଓ ବିହାରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବଙ୍କ ପରିବାରରେ ବିଦ୍ରୋହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। କ୍ଷମତା ଲଢେଇରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ବିବାଦ। ବଡ ପୁଅ ତେଜ ପ୍ରତାପ ଯାଦବ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ନିଜ ଦଳ ବିରୋଧରେ ବିଦ୍ରୋହ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ତେଜ ପ୍ରତାପ ଆଜି ନିଜ ବାପା-ମାଙ୍କ ନାମରେ ନୂଆ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଖୋଲିଥିବା ନେଇ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ତେଜ ପ୍ରତାପ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ ଶିବହର ଓ ଜହାନାବାଦରୁ ତାଙ୍କର ପନପସନ୍ଦ ନେତାଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଯଦି ମିଳିବ ନାହିଁ ତେବେ ‘ଲାଲୁ-ରାବିଡି’ ମୋର୍ଚ୍ଚା ୨୦ଟି ଆସନରେ ନିଜର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଠିଆ କରିଦେବ।

ତେଜପ୍ରତାପ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇ କହିଛନ୍ତି ଆମେ ଦଳକୁ ଶିବହର ଓ ଜହାନାବାଦ ସହିତ ଦୁଇଟି ଆସନରେ ମାଗୁଛୁ। ଯଦି ଦଳ ଏହି ଦୁଇଟି ଆସନରେ ମନପସନ୍ଦ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦେବ ନାହିଁ ତେବେ ନିର୍ଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଛାଡିବୁ। ଏହା ସହ  ତାଙ୍କ ସାନ ଭାଇ  ଅନ୍ୟ ଚାପୁଲୁସି କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଦଳରେ ପ୍ରକୃତ କର୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଉ ନଥିବା ନେଇ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ତେଜପ୍ରତାପ।

ସାରଣ ଆସନରୁ ତାଙ୍କ ଶ୍ବଶୁର ଚନ୍ଦ୍ରିକାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ମିଳିବା କାରଣ ତେଜପ୍ରତାପ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କହିଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଆରଜେଡି ଏହି ଆସନରେ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଟିକେ ଦେବ ତେବେ ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବି। ଯଦି ଏହି ଆସନରେ ତାଙ୍କ ମା’ କିମ୍ବା ଭଉଣୀଙ୍କ କେହି ଯଦି ନିର୍ବାଚନ ନଲଢନ୍ତି ତେବେ ସେ ନିର୍ଦଳୀୟ ତାଙ୍କ ଶ୍ବଶୁରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ।

ଉଲ୍ଳେଖନୀୟ ଯେ ତେଜପ୍ରତାପ ଜାହାନାବାଦରୁ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରକାଶ ଯାଦବଙ୍କୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ କରିବା ନେଇ କହିଥିଲେ। ତେବେ ତେଜପ୍ରତାପଙ୍କ ସାନ ଭାଇ ତେଜସ୍ବୀ ଏହି ଆସନରୁ ସୁରେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦେଇଥିଲେ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ତେଜପ୍ରତାପ ଶିବହରରୁ ମଧ୍ୟ ଅଙ୍ଗେଶ ନାମକ ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ଦେବା ନେଇ କହିଥିଲେ।

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର


ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ ଭାଇଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ – କେତେ ଟଙ୍କା ଦରମା ନେବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ଭାରତ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ୍‌ ଲେକ୍‌ ଏବଂ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ମୁତୟନ କରିଛି ‘ଅଦୃଶ୍ୟ କମାଣ୍ଡୋ’ -ଜାଣନ୍ତୁ ଏମାନେ କିଏ ଏବଂ ନେଇଛନ୍ତି କେଉଁ ତାଲିମ

ଓଡ଼ିଶା ଏଫ୍‌ସି ଓ ଜାମସେଦପୁର ଏଫ୍‌ସି ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ମୁକାବିଲା ୨-୨ ଗୋଲ୍‌ରେ ଡ୍ର’

ଏବେ ବଡ଼ ପରଦାରେ ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ନାଁ ପ୍ରଜ୍ଞା

ବିଦେଶରେ ଥିବା ୫୦ ଜଣ ବେଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସହ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଭାରତ ଅଣାଗଲା

ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ଅଜିତ ଡୋଭାଲଙ୍କ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଗସ୍ତ, ଏହି ସବୁ ବିଷୟରେ କରିଛନ୍ତି ଆଲୋଚନା