PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ହୀରାକୁଦରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ବିକାଶ ପାଇଁ ୧୩୦ କୋଟି ବ୍ୟୟ ହେବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ ପୁରୁଷୋତ୍ତମପୁର- ପ୍ରେମିକାକୁ ଜୀଅନ୍ତା ଜାଳିଦେବା ଘଟଣାରେ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଯୁବକ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ +୨ ନାମଲେଖା ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଜୁଲାଇ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିସ୍ତୃତ ତଥ୍ୟ ଅପଡେଟ୍‌ ପାଇଁ ଜୁନିୟର୍‌ କଲେଜଗୁଡ଼ିକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରର ଖୋଲିଲା ଆଉ ୪ଟି ଗେଟ୍, ୧୪ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ଜାରି
  • ||
  • ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଓ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କୁ ଘରେ ଟିକା ଦେବା ମାମଲା : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନେଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଓ କୌଣସି ପରିଚୟ ପତ୍ର ନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ସମ୍ପର୍କରେ ଜଣାଇବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗିର : ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ୟୁଜିସି ମାନ୍ୟତା ନମିଳିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଭିସିଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କଲା ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅକ୍ଟୋବର ଭିତରେ ଆସିବ ତୃତୀୟ ଲହରୀ : ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର
  • ||
  • ନୀଳଗିରି : ନୀଳଗିରି ନିକଟ ଆମ୍ବଡିହା ଛକରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ମେଡ଼ିକାଲକୁ ବିଲେଇ କାମୁଡ଼ା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ନେବାକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମହିଳା ମୃତ, ମୃତ ମହିଳା ହେଲେ ଖନ୍ତାପଡା ଥାନା ବରୁଣସିଂ ଗ୍ରାମର ଭିକା ଦାସଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତୁଳସୀ
  • ||
  • କଟକ : ଚୌଦ୍ଵାର କଲେଜ ପଛପଟ ସାହିରେ ଲୁଟ୍, ଘରେ କେହି ନଥିବାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଲୁଟି ନେଲେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର : ରାଇରଙ୍ଗପୁର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଥାନା ନୁରୁବାଦଡା ଗ୍ରାମରେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଧକ୍କାରେ ବାଇକ ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାର ଚାଲିଛି ଅଡିଟ୍, ଶେଷ ହେବାକୁ ଆଉ ୧୦ ରୁ ୧୫ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିବ : ଡିଏମଇଟି
  • ||
  • କେସିଙ୍ଗା : କେସିଙ୍ଗା ପରିଦର୍ଶନ ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକଳ୍ପ କାମର ସମୀକ୍ଷା କଲେ ପିଡି ଡିଆରଡିଏ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ଣ୍ଣାଟକର ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ବାସବରାଜ ବୋମାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଚୋରି ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ଗିରଫ, କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଅଳଙ୍କାର ଚୋରି କରି ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା ଚୂନଲଗା ଚାକରାଣୀ, ସାଲିହାସାହିରୁ ଧରିଲା ପୋଲିସ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ରାତି ଅଧରେ ଧାରଣାରତ ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ମାଡ଼ ମାରି ଗାଳିଗୁଲଜ କଲେ ୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୫୭୦୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୦୩ ଜଣ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଅଣାୟତ୍ତ ଡେଙ୍ଗୁ, ଜୀବନ ସହ ଖେଳୁଛି ବିଏମ୍‌ସି, ମାଡ଼ିଚାଲିଛି ଏଡିସ୍‌ ମଶା ବଂଶ
  • ||

ଓଡିଶାବାସୀ ଚାହିଁଲେ ଡବଲ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଆଣିପାରିବେ, ଡବଲ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଲାଗିଲେ ଓଡିଶା ମଧ୍ଯ ୟୁପି ଭଳି ବିକାଶ ପଥରେ ଆଗେଇବ: ଯୋଗୀ

source:indianexpress.com

ଭବାନୀପାଟଣା ୨୦/୨: ଭବାନୀପାଟଣାରେ ଦଳର ବୁଥି ସ୍ତରୀୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଉଦବୋଧନ ଦେଲେ ଯୋଗୀ । ‘ଭାରତ ମାତା କି ଜୟ’ କହି ନିଜ ଅଭିଭାଷଣ ଆରମ୍ବ କଲେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ । ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ କରି କହିଲେ ମୋଦି ସରକାରଙ୍କ ଯୋଗୁଁ କଳାହାଣ୍ଡିବାସୀଙ୍କ ସହିତ ଦେଖା କରିବା ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ପାଇଲି ।

ଆରମ୍ଭରୁ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ସମ୍ପର୍କରେ ଆରମ୍ବ କଲେ ଯୋଗୀ । କହିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶତ୍ରୁକୁ କଡା ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଆଗକୁ ଦେବେ ମଧ୍ଯ । ଏଥିରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଦରକାର ।

ଓଡିଶା ଚାହିଁଲେ ମୋଦି ପୁଣି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇପାରିବେ । ଓଡିଶାବାସୀ ଚାହିଁଲେ ଡବଲ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଆଣିପାରିବେ । ଦେଶରେ ବିଜେପି ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ଯ ବିଜେପି । ଡବଲ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଲାଗିଲେ ଓଡିଶା ମଧ୍ଯ ୟୁପି ଭଳି ବିକାଶ ପଥରେ ଆଗେଇବ ବୋଲି କହିଲେ ।

ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ସହ ୟୁପି ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାକୁ ତୁଳନା କଲେ ୟୁପି ମୁଖ୍ଯମନ୍ତ୍ରୀ ।  କହିଲେ ୧୯ ବର୍ଷରେ ନବୀନ ସରକାର ରାଜ୍ୟରେ ୧୭ ଲକ୍ଷ ଘର କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ମାତ୍ର  ୨ ବର୍ଷରେ ୟୁପି ସରକାର ୨୦ ଲକ୍ଷ ଗରିବଙ୍କୁ ଘର ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାସହ କାଳିଆ ଯୋଜନାକୁ ସମାଲୋଚନା କଲେ ଯୋଗୀ । କହିଲେ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ବରୁ ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାର ହେଲାଣି । କିନ୍ତୁ କିସାନ ନିଧି ଯୋଜନାରେ  ୨୪ ଫେବୃୟାରୀରେ ସବୁ ଚାଷୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ପହଞ୍ଚିବ ।

ଯୋଗୀ କହିଲେ  ୨୦୧୯ ପାଇଁ ଆମ ସଙ୍କଳ୍ପ ହେବା ଉଚିତ୍, ‘ପୁଣି ଥରେ ମୋଦି ସରକାର’ । ସରକାର କିଭଳି ଚାଲେ ଗତ ସାଢେ ୪ ବର୍ଷରେ ଦେଖାଯାଇଛି । ଗାଁ, ଗରିବ, ଚାଷୀ, ଶ୍ରମିକ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ମୋଦି କାମ କରିଚାଲିଛନ୍ତି । ୨୦୨୨ ପୂର୍ବରୁ ସମସ୍ତ ଗରିବଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଛାତ ଥିବ । ମୋଦିଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି ନୂଆ ଭାରତ । ଯେଉଁଠି ଦୁର୍ନୀତି ନଥିବ, ଗରିବଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଛାତ ଥିବ, ବେକାରୀଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ମିଳିବ । ଓଡିଶାବାସୀ ଚାହିଁଲେ ଏହା କରିପାରିବେ । ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନରେ ଯେଉଁଭଳି ପ୍ରଦର୍ଶନ ହୋଇଥିଲା ଡବଲ ଇଞ୍ଜିନ୍ ପାଇଁ ସେହିଭଳି ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆବଶ୍ଯକ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ଶେଷରେ ଜୟ ଶ୍ରୀ ରାମ କହି ନିଜ ଅଭିଭାଷଣ ଶେଷ କରିଥିଲେ ଯୋଗୀ । ଏହି ଜନ ସମାବେଶରେ କଳାହାଣ୍ଡି ସହ ବଲାଙ୍ଗିର, କନ୍ଧମାଳ, କୋରାପୁଟ ଏବଂ ନବରଙ୍ଗପୁରରୁ ବିଜେପି କର୍ମୀମାନେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର